Bugatti Veyron Legend Elisabeth Junek Edition bude první skutečně český Veyron

Bugatti přiveze do Ženevy vůz nesoucí jméno slavné české závodnice Elišky Junkové. Vzniká na počest jejího pátého místa v závodě Targa Florio 1928.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

25.2.2014 | Adam Šrámek | Přidat příspěvek

/

Nestává se příliš často, že by jiná než domácí automobilka vzdala čest některé postavě z českých dějin, třebaže si můžeme myslet, že jsme jako Češi s historií automobilů neoddělitelně spojení. Nyní se k takovému kroku údajně rozhoupalo hned výsostné Bugatti, které do Švýcarska chystá další edici hyperrychlého Veyronu s přídomky Legends vznikající na počest známých pilotů. Jedná se o Grand Sport Vitesse Legend Elisabeth Junek odkazující na úspěchy závodnice Elišky Junkové.

Soudě podle dřívějších počinů bude nejmladší Veyron zřejmě vyveden v barvě Bugatti Blue, která zdobila její závodní Bugatti Blue Bugatti Type 35B se sériovým číslem 4868. Eliška Junková byla manželkou Čeňka Junka, bankéře z Prahy a typického majitele Bugatti, který vášnivě závodil po jejím boku v několika podnicích po Evropě. Posléze se Eliška Junková objevila na některých závodech i sama. Traduje se, že byla rychlejší než on a že svým tempem dokázala doslova ohromit celý motoristický svět. Ve dvacátých letech byla zřejmě nejrychlejší ženou planety za volantem.

Jejím největším úspěchem bylo páté místo z její samostatné éry v závodě Targa Florio, kterého dosáhla v roce 1928 (tehdy bylo rodačce z Olomouce 28 let). Na tento úspěch poukazuje zmíněné Bugatti, jelikož její účast v závodě by rozhodně neměla být zapomenuta. Už jen kvůli tomu, že po dlouhou dobu jela dokonce ve vedení a za sebou nechávala takové závodníky jako byli například Alberto Divo, Giuseppe Campari či Tazio Nuvolari. Když už měla vítězství doslova na dosah ruky, selhaly jí brzdy, a tak o vedení přišla. Nakonec dojela na stále pěkném pátém místě a do rodného Československa se vrátila jako hrdinka.

Vedle úspěchu na Targa Florio vyhrála Eliška i několik dalších závodů (Lochotín-Třemošná či závod do vrchu Klausenpassu). Mezinárodní závod Zbraslav-Jíloviště vyhrála v roce 1926 v absolutní klasifikaci a stala se tak první ženou na světě, které se to povedlo. Svou závodnickou kariéru ukončila roku 1928 v reakci na smrt manžela a dále se věnovala organizační práci v motoristickém sportu. Podílela se například na přípravách výstavby brněnského Masarykova okruhu. Za své úspěchy získala ocenění Zasloužilá mistryně sportu.

Již nežijicí legendu tedy oslaví Veyron vyvedený v modré barvě, zcela zřejmě s nápisy nesoucími její jméno. Jedná se o jedno z posledních, ne-li úplně posledních vydání Veyronu, konkrétněji verzi Grand Sport Vitesse. To znamená konkrétněji šestnáctiválcový motor o výkonu 1 200 koní s maximálním točivým momentem 1 500 Nm. Motor bude opět s koly propojen sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou, která umožní spolu s pohonem všech kol akceleraci z klidu na stokilometrovou rychlost za pouhých 2,6 sekundy a maximálku až 408,84 km/h s nebem nad hlavou. Doufejme, že si ho někdo ještě koupí... Chytřejší budeme jako obvykle v Ženevě.

Tip: Projděte si všechny novinky ženevského autosalonu 2014.

Bugatti Veyron Legend Elisabeth Junek Edition bude první skutečně český Veyron - 1 - Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse Legend Elisabeth Junek Edition 2014 02Bugatti Veyron Legend Elisabeth Junek Edition bude první skutečně český Veyron - 2 - Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse Legend Elisabeth Junek Edition 2014 03Bugatti Veyron Legend Elisabeth Junek Edition bude první skutečně český Veyron - 3 - Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse Legend Elisabeth Junek Edition 2014 01
Veyron vzpomínající na Elišku Junkovou má nést s přehledem nejdelší název - Grand Sport Vitesse Legend Elisabeth Junek Edition

Zdroj: GT Spirt