Dodge Dart: Giulietta s kufrem se začíná odhalovat (první foto)

Návrat Alfy Romeo jako takové na americký trh je stále odkládán. To ale neznamená, že se tam její technika nemůže dostat v hávu jiného vozu konglomerátu Fiat-Chrysler.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Dodge Dart: Giulietta s kufrem se začíná odhalovat (první foto)

6.12.2011 | Petr Miler | 3 příspěvky

Návrat Alfy Romeo jako takové na americký trh je stále odkládán. To ale neznamená, že se tam její technika nemůže dostat v hávu jiného vozu konglomerátu Fiat-Chrysler.

Formálně jsou skupiny Fiat a Chrysler stále dvě samostatné firmy, jejich majetkové propojení se ale stále více projevuje i jinde než jen ve výčtu významných akcionářů ve výročních zprávách. Nejenže dnes mají stejného šéfa v osobě Sergia Marchionneho, ale i jejich produkty si začínají být stále více podobné. Někdy jsou si tedy podobné až příliš, to pokud vezmeme v úvahu takové Chryslery Ypsilon a Delta nebo Lancii Thema, budoucností je ale spíše méně křiklavé propojení, které Marchionne nedávno naznačil v jednom z rozhovorů. Podle něj by nový, menší sedan Maserati měl stát na technice Chrysleru. A velmi podobným způsobem se zrodila i poslední novinka značky Dodge.

Je jí kompakt, který má nastoupit na místo uvolněné modelem Caliber, vzhledem k odlišnému pojetí ale vsadí i na jiné jméno. Bude se jmenovat Dart, což je označení, které Chrysler používal i v šedesátých letech minulého století. Automobilka zatím uvolnila jen pár snímků, které zachycují pouze části jeho vzhledu, nejde ale o trapné částečné odhalení ve stylu předvedení poloviny výfuku a voštiny z masky chladiče. Na fotkách můžeme vidět prakticky kompletní příď i záď a udělat si tak slušný obrázek o tom, jak bude výsledné auto vypadat. A krom toho jsme se ale dozvěděli i slušnou řadu technických detailů.

Pro nás zřejmě nejzajímavějším faktem je, že Dart bude stát na základech Alfy Romeo Giulietta, když použije její platformu i další technické části. Samotná podvozková platforma ale není úplně totožná, jedná se o její modifikaci s označením CUSW (Compact U.S. Wide), která je - jak již název naznačuje - pro použití v amerických modelech rozšířena a prodloužena. Na ní stane karoserie, která podle Chrysleru vyrobena z 68 procent z vysokopevnostní oceli a prý se postará o její velmi pevnou a tuhou strukturu.

Pod tuhým kabátkem se objeví jeden ze tří motorů, v tomto případě pochopitelně vždy benzinových (diesely mají na americkém trhu podíl 3 procenta...). Nejmenším z nich bude jednotka 1,4 MultiAir Turbo známá opět z Giulietty, která bude naladěna na zatím neznámý výkon. Ještě větší neznámou jsou dvě další nové jednotky od Chrysleru s obchodním označením Tigersharh. První bude mít objem 2,0 litru, druhá pak 2,4 litru a opět techniku MultiAir. Díky tomu má mít ve srovnání se staršími motory stejné třídy o 15 procent vyšší výkon v nižších otáčkách a o 7,5 procenta nižší spotřebu paliva. Převodovky budou k dispozici rovněž tři, předpokládáme jednu manuální a dvě automatické buď s hydrodynamickým měničem nebo dvěma spojkami.

Na konkrétnější informace a lepší snímky budeme muset počkat, a to nejpozději do druhého lednového týdne, kdy začíná detroitská NAIAS. Právě tam se Dart ukáže v celé kráse. Už vzhledem ke značce Dodge a místu představení je zjevné, že primárně bude určena pro americkou klientelu, ale to při současném přístupu Fiatu a Chrysleru k vytváření nových modelů nemusí nic znamenat. Co byste řekli třeba na takovou Lancii Dart?


Dodge Dart: Giulietta s kufrem se začíná odhalovat (první foto) - 1 - Dodge Dart 2012 prvni 01Dodge Dart: Giulietta s kufrem se začíná odhalovat (první foto) - 2 - Dodge Dart 2012 prvni 02Dodge Dart: Giulietta s kufrem se začíná odhalovat (první foto) - 3 - Dodge Dart 2012 prvni 03Dodge Dart: Giulietta s kufrem se začíná odhalovat (první foto) - 4 - Dodge Dart 2012 prvni 04Dodge Dart: Giulietta s kufrem se začíná odhalovat (první foto) - 5 - Dodge Dart 2012 prvni 05Dodge Dart: Giulietta s kufrem se začíná odhalovat (první foto) - 6 - Dodge Dart 2012 prvni 06Dodge Dart: Giulietta s kufrem se začíná odhalovat (první foto) - 7 - Dodge Dart 2012 prvni 07
Toto jsou první oficiální snímky nového Dodge Dart

Petr Miler

Diskuze 3 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama