Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Falešný zvuk pro elektromobily předstírající přítomnost osmiválce pod kapotou je asi ta nejtrapnější věc, jakou jsem kdy poznal
23.1.2024 | Petr Miler
To, na co se právě díváte, je vlastně výfuk. A je to i v místě, kde bývá výfuk. Ale je to reproduktor, který oblažuje okolí zvukem, jenž nemá absolutně nic společného s tím, jak auto jím osazené funguje či jaké zvuky reálně vyluzuje.
Před pár dny jsem při chůzi jedním nizozemským městem narazil na Ford Mustang, který zněl jako Ford Mustang. To nezní moc zajímavě, že? Jenže tento vůz nebyl skutečným Mustangem, byla to jeho mizerně prodejná elektrická imitace, která pod kapotou nemá pohonnou jednotku jakkoli připomínající tradiční „plnotučné” americké osmiválce. Přesto tak auto znělo.
Pokud vím, sám Ford u tohoto auta nepřišel s žádným generátorem falešného zvuku. A výměna originálního elektrického pohonu za spalovací téměř nepřicházela v úvahu. Vyrazil jsem tedy za majitelem a říkám mu s úsměvem: „Jouw nep-Mustang klinkt als een echte Mustang,” tedy: Váš falešný Mustang zní jako ten skutečný. Evidentně ho potěšilo, že zaujal. A ukázal mi věc, která sice není nová, ale jejíž existence mi z nějakého důvodu utekla - legrační tuningový systém jinak seriózní firmy Borla zvaný Active Performance Sound, který velmi přesvědčivě přidává elektrickému vozu zvuk osmiválcového Mustangu. Na videu firmy níže můžete vidět, jak vše funguje.
Na jednu stranu musím uznat: To muselo dát práce! Zvenčí v podstatě není poznat, že je to jeden obrovský „fejk”, auto dokáže na místě i za jízdy hrát slušné divadlo. Na tu druhou ale říkám: Přitom taková blbost, co? Celkem chápu, že elektrickým autům zvukový projev chybí, je to docela podstatná součást vnímaní projevů auta, na kterou jsou mnozí zvyklí. Sám si na uřvaná auta nepotrpím, hezky bublající V8 je ale slast pro uši. Nicméně tohle řešení je snad ta nejtrapnější automobilová věc, kterou jsem kdy poznal.
Elektromobil prostě nemá V8, nezní jako V8 a nestane se z něj nic lepšího, když bude znít jako V8. Mám problém už s tím, když automobilky přidávají spalovacím autům zvuk, který jim není vlastní, tohle je ještě o level jinde. Je to jako byste prase na vašem dvorku naučili kvičet po vzoru vaší milé v extázi. Bude to pořád stejné prase a nemůže vám způsobit jakkoli dobré pocity, když bude vyluzovat takové zvuky. Je to ve výsledku spíš trapné a odporné, je to 100 procent komedie a 0 procent reality.
Jsem všemi deseti pro to, aby elektromobily měly zvuk. Ale nechť je znovu mechanický, nechť je to projev elektromotoru, diferenciálu, hluku od kol, cokoli takového, co vám aspoň něco řekne, co vám vnímání auta jako takového přiblíží. K čemu vám bude reproduktor vyluzující zvuky osmiválce, který nemá absolutně žádnou vazbu na to, čím auto je anebo co zrovna dělá? Přijde mi to hloupé, nevkusné, nesmyslné a naprosto zvrácené. A víte, kolik to stojí? 37 tisíc korun bez daně. Jako drahý vtípek dobré, jako cokoli jiného? Dle mého jen trapný pokus firmy, které vývoj diktovaný politiky bere perspektivu, k nějaké perspektivě opět přijít. Ale třeba to uvidíte jinak...





Není apríl, vážně ne, tímto můžete obdařit falešný elektrický Mustang, aby zněl jako ten skutečný. Není to absurdní? Poslechněte si výsledek níže. Foto: Borla, tiskové materiály
Zdroj: Borla
Bleskovky
Holku z Kelly Family, nebo sexbombu v bikinách? Srovnání BMW M5 s nepřiznanou novou „Alpinou B5” dává jasnou odpověď
25.6.2026
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
23.6.2026
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- V MotoGP nejrychlejším Bezzecchi včera 16:58
- Salač jako 9. přímo v Assenu do Q2 včera 16:24
- Salač bude i v příštím roce jezdit MS v týmu OnlyFans American Racing 25.6.2026
- Pre Dutch TT: Lídry jsou Bezzecchi, Gonzalez a Quiles 25.6.2026
- MotoGP v Brně pomohlo lidem v nouzi. Nevyužité jídlo zamířilo k potřebným 25.6.2026
Nejnovější články
Mercedes hasí požár a zaměstnanci jsou první na ráně. Mají pracovat víc, aniž by dostali halíř, prémie jim odloží o rok, za odměnu dostanou leda padáka
před 2 hodinami
Otec Lewise Hamiltona rozprodává svou sbírku aut, zkrátka se v životě opravdu nedržel
včera
Nikdy s elektřinou. A nejspíš ani s benzinem. Majitel najel 1 milion km v dieselu s kompletně původní technikou, zvládne prý dalších 600 tisíc
včera
Škoda zkusila vysvětlit, proč její nejnovější model dostal vertikální displej. Jako by zapomněla, že je otočný
včera
USA zakázaly prodej nových Polestarů v zemi, dokonce i těch, které se tam vyrábí. Firma se ani nebrání a dobře ví proč
včera
Tiskové zprávy
- Liftago Limousine je nově dostupné přímo v aplikaci
tisková zpráva - Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva
