- -

Henrik Fisker je zpátky ve hře. Má novou automobilku a toto je její prvotina

Dánský designér se myšlenek na svou vlastní automobilku hned tak nevzdá. Ta se soustředí na elektromobily a konkurovat chce hlavně Tesle.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Henrik Fisker je zpátky ve hře. Má novou automobilku a toto je její prvotina

25.10.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Dánský designér se myšlenek na svou vlastní automobilku hned tak nevzdá. Ta se soustředí na elektromobily a konkurovat chce hlavně Tesle.

Henrik Fisker je evidentně nezmar a zároveň neskutečný workholik. Na počátku roku totiž rozšířil řady nově vzniklé automobilky VLF, pro kterou hodlá stvořit další nové modely. Mimo to je šéfem společnosti HF Design, která ve spolupráci s loďařskou firmou Benetti v dubnu odhalila novou superjachtu za 37 milionů dolarů (cca 917,4 milionů korun). A aby toho nebylo málo, pak před nedávnem dánský designér oznámil zrod nové společnosti, která se bude zabývat výrobou elektromobilů.

Prvotina firmy, která byla pojmenována jednoduše Fisker Inc., má být „duchovním nástupcem“ již zmiňované Karmy. Zakladatel značky přitom dodává, že na voze pracoval po dva roky „v přísně tajném režimu“. Většinu tohoto času mu ovšem nezabral design, ale především vývoj baterií. Ty přitom již nebudou pocházet od dodavatelů, což byl článek v řetězci, na který Fisker dojel u své předchozí společnosti. Místo toho je vyrobí dceřiná firma Fisker Nanotech.

Podle prvotních prohlášení přitom nepůjde o klasické lithium-iontové akumulátory, jakými se chlubí třeba Tesla, místo toho má dorazit zcela nová koncepce. Byť lithium do značné míry použito bude. Na konkrétnější fakta je však třeba ještě pár dnů počkat, prvotina značky by totiž měla být odhalena ještě tento týden. Momentálně tak jen můžeme dodat, že udávaný dojezd má přesáhnout 400 mil, tedy 644 kilometrů. Pokud se přitom tento údaj potvrdí, bude údaj, který překoná i současné Tesly.

Prozatím ale vše berme jen jako ničím nepodložené sliby, byť reálné samozřejmě mohou být. To samé ostatně platí také o druhé chystané novince značky, jíž by měl být cenově dostupný elektromobil. Ten by měl být k mání za méně než 40 000 USD (992 tisíc korun), přičemž nabízet má stále větší dojezd než konkurence, ačkoliv k překročení mety 600 kilometrů nejspíše nedojde. Příchod tohoto modelu ale hodně závisí na úspěchu prvotiny.

Uvidíme tedy, s čím se nás Henrik Fisker pokusí ohromit. Momentálně tak jen můžeme přihodit první dva snímky novinky, která dostane vzhůru výklopné dveře a agresivně stylizovanou příď. Ta se díky elektrickému ústrojí obejde bez klasické čelní masky, s LEDkami, radarem a kamerou však počítá. Kromě „bezemisního“ dojezdu tak nejspíše Fisker nabídne i jistou formu autonomního řízení, čímž jde opětovně po krku Tesle.

Henrik Fisker je zpátky ve hře. Má novou automobilku a toto je její prvotina - 1 - Fisker EV 2016 avizo 01Henrik Fisker je zpátky ve hře. Má novou automobilku a toto je její prvotina - 2 - Fisker EV 2016 avizo 02Henrik Fisker je zpátky ve hře. Má novou automobilku a toto je její prvotina - 3 - Fisker EV 2016 avizo 03Henrik Fisker je zpátky ve hře. Má novou automobilku a toto je její prvotina - 4 - Fisker EV 2016 avizo 04
Henrik Fisker chystá nový elektromobil, který by měl pokořit hlavně Teslu

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše