Reklama

Hrozivé záběry hromadné dálniční nehody ukazují, co dokáže prudký nástup zimy

Velkou část České republiky teď svírá zimní počasí, které by řidiči neměli podceňovat. Záběry z následků jedné americké nehody berme jako varování.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Hrozivé záběry hromadné dálniční nehody ukazují, co dokáže prudký nástup zimy

7.2.2018 | Petr Prokopec | 5 příspěvků

Velkou část České republiky teď svírá zimní počasí, které by řidiči neměli podceňovat. Záběry z následků jedné americké nehody berme jako varování.

Není tomu dlouho, co se dálnice D1 změnila v parkoviště. Prudké sněžení mělo za následek hromadnou havárii více než tří desítek aut. Zprovoznění klíčové české komunikace zabralo více než den, i proto, že po prvním přívalu sněhu dorazily další. Morava pak musela vyhlásit kalamitní stupeň, nesjízdná byla i řada dalších silnic. Při pohledu z okna v Praze se zdá, že tohle je dávná minulost, na jiných místech země se ale znovu mluví o kalamitě.

S podobnými podmínkami se museli před pár dny vypořádávat ve Spojených státech. O uplynulém víkendu totiž u velkou část Ameriky ochromila studená fronta, která sebou přinesla vítr, sníh a mráz. Následky byly smutné, jen ve státě Missouri se během dvou dnů odehrálo přes 650 havárií.

Ta největší se stala na dálnici Interstate 44 a došlo k ní poblíž městečka Marshfield. Na jedné hromadě tam skončila stovka aut. Incident si bohužel nevyžádal pouze poškození vozů či lehká zranění motoristů, ale také dvě úmrtí (za víkend pak v důsledku sněhové vánice jen na této dálnici zemřelo pět lidí). Je přitom zázrak, že následky nebyly větší, neboť letecký pohled na hromadnou havárii odhaluje její hrozivost.

Prohlédnout si můžeme zejména řadu kamionů, které jsou na dálnici a kolem poházeny jako dětské hračky. Podle meteorologa Gena Hatche to byla náhlá kalamita. „První příval sněhu, který roztál, rychlým poklesem teploty zase zmrzl. Ledový krunýř vznikl na vozovce během okamžiku, vzápětí jej navíc přikryla nová várka sněhu, což komunikaci udělalo ještě více kluzkou.“

I přestože je již úterý, a dálnice již byla částečně zprovozněna, stále je lemována vraky nepojízdných aut. Podle policie jich ve výsledku bylo poškozeno okolo 80, navíc další dva tucty byly těmi havarovanými zaklíněny. Jelikož navíc Missouri očekává v nejbližších dnech další přívaly sněhu, je dost možné, že na odklizení některých vraků dojde až v příštích týdnech.

Při současných podmínkách se něco podobného snadno může stát i u nás, takže obezřetnost je na místě. Jen velmi neradi bychom vám ukazovali podobné záběry z některé z českých dálnic či silnic...

Hrozivé záběry hromadné dálniční nehody ukazují, co dokáže prudký nástup zimy - 1 - Missouri Interstate I-44 hromadna havarie videoscreen 01Hrozivé záběry hromadné dálniční nehody ukazují, co dokáže prudký nástup zimy - 2 - Missouri Interstate I-44 hromadna havarie videoscreen 02Hrozivé záběry hromadné dálniční nehody ukazují, co dokáže prudký nástup zimy - 3 - Missouri Interstate I-44 hromadna havarie videoscreen 03
Letecký pohled na víkendovou hromadnou havárii v Missouri odhaluje její rozsáhlost, podle policie měla poblíž městečka Marshfield skončil rozbitá nebo uvězněno okolo stovky aut. Další se samozřejmě sešikovaly do vzniklých kolon

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 5 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše