Reklama

Nejdražší dieselové auto světa předvedlo svou dynamiku. Stojí za ty peníze?

V tomto autě se snoubí hned několik nej. Je to nejrychlejší naftové SUV a vůbec nejdražší osobní auto s tímto motorem - Bentley Bentayga Diesel.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Nejdražší dieselové auto světa předvedlo svou dynamiku. Stojí za ty peníze?

12.2.2018 | Petr Prokopec | 6 příspěvků

V tomto autě se snoubí hned několik nej. Je to nejrychlejší naftové SUV a vůbec nejdražší osobní auto s tímto motorem - Bentley Bentayga Diesel.

Bentley Bentayga nedávno přišlo o titul nejrychlejšího SUV na světě, o chlup vyšší maximálka jej přenesla do spřízněné Sant'Agata Bolognese. Zajímavé přitom je, že k překonání magické třístovky byl na straně britské potřeba dvanáctiválec, zatímco Lamborghini Urus stačí osmiválcová jednotka. Tu může mít i Bentayga, přičemž zákazníci si oproti italskému zástupci mohou vybrat mezi benzinovou a dieselovou verzí.

My se dnes podíváme na tu druhou zmíněnou, které hned dvě nej zůstala. Jednak jde s maximálkou 270 km/h o nejrychlejší naftové SUV, a protože je to naftová verze daleko nejdražšího SUV světa, je to s cenou začínající u 4 milionů Kč (a končící bůh ví kde) také nejdražší dieselové osobní auto světa. A právě to teď ukázalo na kameru svůj dynamický potenciál.

Ten rozhodně není zanedbatelný již papírově, však zrychlení z klidu na stovku by mělo proběhnout za 4,8 sekundy a nejvyšší rychlost činí zmíněných 270 km/h. To jsou hodnoty, které ještě nedávno byly spojené s vrcholnými supersporty. Dnes jich dosahuje SUV, které se čtyřmi sedadly na palubě vykáže na váze 2 505 kilogramů.

Pod kapotou mu pracuje dieselový osmiválec o objemu 4 l, ze kterého doluje 435 koní v pásmu 3 750 až 5 000 otáček a 900 Nm točivého momentu, jenž je dostupný při 1 000 až 3 250 ot./min. Kombinovaná spotřeba tohoto kolosu by pak měla činit 8 l/100 km, nicméně jak je patrné na přiloženém videu, při využití maximálního výkonu letí dojezd dolů měrou extrémní.

Je ovšem jasné, že vyšší spotřeba asi majitele tohoto úplně trápit nebude, byť dieselová SUV obvykle kupují zákazníci, kteří jí věnují určitou pozornost. V případě Bentaygy bude hrát místo komfort spárovaný se schopností přejet půl Evropy co nejrychleji a při nejmenším počtu zastávek na čerpací stanici.

Jak se tedy můžete přesvědčit níže, vůz zvládá akcelerovat z klidu na dvoustovku za zhruba 20 sekund. Uvnitř je přitom neustále příjemně utlumený. Skoro bychom i řekli, že dieselový motor se k charakteru Bentley hodí daleko lépe než benzinový, neboť dovnitř neproniká výrazný ryk jednotky. To bychom třeba u supersportu považovali za slabinu, nicméně zde vše sedne jako... hrnec na plotnu a auto si svou neskromnou cenovku obhájí, nemyslíte?

Nejdražší dieselové auto světa předvedlo svou dynamiku. Stojí za ty peníze? - 1 - Bentley Bentayga Diesel 2018 videoscreen 01Nejdražší dieselové auto světa předvedlo svou dynamiku. Stojí za ty peníze? - 2 - Bentley Bentayga Diesel 2018 videoscreen 02Nejdražší dieselové auto světa předvedlo svou dynamiku. Stojí za ty peníze? - 3 - Bentley Bentayga Diesel 2018 videoscreen 03Nejdražší dieselové auto světa předvedlo svou dynamiku. Stojí za ty peníze? - 4 - Bentley Bentayga Diesel 2018 videoscreen 04Nejdražší dieselové auto světa předvedlo svou dynamiku. Stojí za ty peníze? - 5 - Bentley Bentayga Diesel 2018 videoscreen perex
Bentley Bentayga zvládá pokořit dvoustovku za zhruba 20 sekund, maximálně se rozjede na 270 km/h. To na dvouapůltunové dieselové SUV vůbec není špatné

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 6 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama