Nová RS5 v praxi nepředvedla udávanou dynamiku, navzdory ujištěním Audi. Proč?

Auto je to rychlé jako čert, Audi se ale nedávno holedbalo uváděním hodnot zrychlení, které v praxi není problém zopakovat. Tak proč je tu nevidíme?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Nová RS5 v praxi nepředvedla udávanou dynamiku, navzdory ujištěním Audi. Proč?

20.7.2017 | Petr Prokopec | 7 příspěvků

Auto je to rychlé jako čert, Audi se ale nedávno holedbalo uváděním hodnot zrychlení, které v praxi není problém zopakovat. Tak proč je tu nevidíme?

Zrychlení nového Audi RS5 Coupe patří mezi věci, které stojí za to zažít. Podle papírů to umí na stovku za 3,9 s, jedno video už ukázalo, že za pomoci elektronicky řízeného startu (Launch Control) toho jde dosáhnout i mimo tovární zkušebnu. Audi v tomto ohledu překonává i své konkurenty BMW M4 či výkonnější Mercedes-AMG C63 S, pochopitelně - má pohon všech kol.

Audi současně říká, že jízdní dynamiku svých modelů záměrně podhodnocuje, prý aby tak zabránila negativním komentářům. Technický šéf divize Audi Sport Stephan Reil řekl, že nechce v médiích číst, kterak někdo dosáhl stovky za rovné 4 sekundy, když automobilka udává číslo o trochu nižší. Přitom dodal, že „zvládnout se to dá i za 3,7 sekundy, pokud jsou podmínky ideální“ a za ony 3,9 sekundy zvládne auto stovku „vždy”.

Dnes zde ovšem máme další video, které zachycuje akceleraci vozu nejen na stovku, ale až k tachometrovým 281 km/h. Kalup je to ohromný, přesto na něm vidíme vůz zrychlit na na stovku 4,4 sekundy, měřeno přesným nástrojem, nikoli podle tachometru. To je o pět desetin pomaleji, než je udáváno a k „3,9 sekundy vždy” to má vážně daleko. Podmínky jsou navíc velmi vhodné - noc, sucho... V čem je tedy problém?

Než začnete ukazovat prstem a křičet něco o podvodnících, je třeba si uvědomit, že automobilka při oficiálním měření dynamiky používá zmíněný Launch Control. To řidič z videa neudělal, nevíme proč, použití tohoto systému není nic komplikovaného. Jednoduše tak odstavil chytrou elektroniku, která hnací ústrojí vozu uzpůsobí co nejlepšímu odpichu, a drtivě s ní prohrál. Pokud tedy budete chtít zažít zrychlení ze světa supersportů, budete se muset krapet snažit a Launch Control aktivovat.

Tím ale možnost srovnání RS5 a supersportů končí. Po dosažení 100 km/h na ně začne ztrácet. Na 200 km/h je „až“ za 13,7 sekundy, na 250 km/h za 23,4 sekundy. To by ještě nedávno byly působivé hodnoty, nicméně dnes jsou zajímavé jen v rámci konkurence. Supersporty jsou dnes citelně rychlejší, RS5 na druhou stranu dokáže pobrat čtyřčlennou posádku i její víkendovou bagáž. S ohledem na to jsou její výkony přece jen fascinující a to jistě dorazí i RS4, Avant...


Nová RS5 v praxi nepředvedla udávanou dynamiku, navzdory ujištěním Audi. Proč? - 1 - Audi RS5 2017 acceleration video 01Nová RS5 v praxi nepředvedla udávanou dynamiku, navzdory ujištěním Audi. Proč? - 2 - Audi RS5 2017 acceleration video 02Nová RS5 v praxi nepředvedla udávanou dynamiku, navzdory ujištěním Audi. Proč? - 3 - Audi RS5 2017 acceleration video 03Nová RS5 v praxi nepředvedla udávanou dynamiku, navzdory ujištěním Audi. Proč? - 4 - Audi RS5 2017 acceleration video 04Nová RS5 v praxi nepředvedla udávanou dynamiku, navzdory ujištěním Audi. Proč? - 5 - Audi RS5 2017 acceleration video 05Nová RS5 v praxi nepředvedla udávanou dynamiku, navzdory ujištěním Audi. Proč? - 6 - Audi RS5 2017 acceleration video 06
Takto ukázaná jízdní dynamika Audi RS5 Coupe možná na první pohled neohromí. Daných hodnot ale bylo dosaženo bez systému Launch Control, což pohled zásadně mění

Petr Prokopec

Diskuze 7 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama