- -

Porsche Panamera 4S Diesel řádí na Ringu jako utržené, touží po rekordu nafťáků? (video)

Panamera Turbo dostala tak trochu napráskáno od Alfy Romeo Giulia QV. Teď jsou Němci zpátky na Nordschleife. Ovšem s trochu jiným osmiválcem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Porsche Panamera 4S Diesel řádí na Ringu jako utržené, touží po rekordu nafťáků? (video)

21.9.2016 | Petr Prokopec | 2 příspěvky

Panamera Turbo dostala tak trochu napráskáno od Alfy Romeo Giulia QV. Teď jsou Němci zpátky na Nordschleife. Ovšem s trochu jiným osmiválcem.

Čas ze Severní smyčky Nürburgringu je v posledních letech stále častěji zmiňovanou veličinou a mnozí jej pochopitelně řadí nad hodnoty akcelerace či nejvyšší rychlost. A to přesto, že neexistují žádná oficiální pravidla, a tak je jen na každé značce, s jakou mírou korektnosti ke snaze dosáhnout co nejlepšího času přistoupí. Teoreticky mohou vyrazit do Zeleného peklo s výkonnějším a odlehčeným vozem na speciálním obutím a klidně i oblepeným izolepou pro co nejlepší aerodynamiku a doufat, že nikdo z kupujících nebude chtít avizovaného času dosáhnout i s vozem, který si koupí v jejich dealerství.

Kdo přesně a co pro dosažení avizovaného času dosáhl, pochopitelně nevíme, jisté ale je, že ony časy letí stále dolů. Naposledy jsme přitom mohli zmínit nový „zářez“ Alfy Romeo Giulia QV, která měla takřka jednadvacetikilometrový okruh obkroužit za nadmíru působivých 7 minut a 32 sekund. Tedy rychleji než loni, kdy byl ve hře místo osmistupňového automatu šestistupňový manuál.

Italové se tak stali nejen výrobci nejrychlejšího sportovního sedanu své třídy, ale pokořili také Porsche Panamera Turbo, které předtím bylo o sekundu rychlejší než méně výkonná, ale také o parník lehčí Giulia QV. Nemuselo by tedy překvapit, že se značka z Zuffenhausenu vrací na místo činu a její testovací i závodní jezdci sází jedno kolo za druhým v horečnatém tempu. Jenže i když přesně to dělají, překvapit dokážou - řev benzinového osmiválce u toho totiž chybí.

Místo toho se Němci zřejmě snaží o titul „nejrychlejšího dieselového sedanu Ringu“, který jim nejspíše již Alfa Romeo nevezme. Už jen proto, že Giulia má k dispozici maximálně 2,2litrovou pohonnou jednotku, zatímco Panamera 4S Diesel se může pochlubit čtyřmi litry, osmi válci, 422 koňmi a 850 Nm točivého momentu. Díky tomu zvládá stovku za 4,3 sekundy a maximálku 285 km/h.

S takovými parametry by se mnohé dalo vykouzlit i na zmiňované Nordschleife, byť jistou vadou na kráse je obří hmotnost německého liftbacku. V jeho parametrech totiž najdeme 2 050 kilogramů, tedy o 180 kil větší porci než u šestiválcové benzinové Panamery 4S. Na druhou stranu, i s touto koulí u nohy vůz jede jako splašený. Bude z toho tedy nový rekord? To možná zjistíme již brzy, prozatím však značka mlčí, mluví za ní jen nové video.

Porsche Panamera 4S Diesel řádí na Ringu jako utržené, touží po rekordu nafťáků? (video) - 1 - Porsche Panamera 4S Diesel na Ringu 2016 01Porsche Panamera 4S Diesel řádí na Ringu jako utržené, touží po rekordu nafťáků? (video) - 2 - Porsche Panamera 4S Diesel na Ringu 2016 02Porsche Panamera 4S Diesel řádí na Ringu jako utržené, touží po rekordu nafťáků? (video) - 3 - Porsche Panamera 4S Diesel na Ringu 2016 03Porsche Panamera 4S Diesel řádí na Ringu jako utržené, touží po rekordu nafťáků? (video) - 4 - Porsche Panamera 4S Diesel na Ringu 2016 04
Porsche Panamera 4S Diesel řádí na Ringu. Pochopitelně, nemusí to nic znamenat, jen další rutinní testy, tempo vozu je ovšem podezřelé...

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 2 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše