Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Saab je jednou nohou v hrobě, vstup investorů zablokovala čínská vláda
11.10.2011 | Petr Miler | Přidat příspěvek
Vše nasvědčuje tomu, že poslední naděje Saabu na jeho záchranu právě vyhasla. Čínské úřady totiž s investicí tamních společností do švédské automobilky nesouhlasí.
Z letošních zpráv okolo Saabu je zřejmé, že severská automobilka je nad hrobem už dlouho, ještě nikdy k němu ale neměla tak blízko jako dnes. Pokud jsou informace britského Autocaru pravdivé, pak čínská vláda zablokovala investici firem Zhejiang Youngman Lotus Automobile a Pangda do švédské společnosti, což by v konečném důsledku znamenalo prakticky okamžité vyhlášení jejího bankrotu. Autocar dokonce tvrdí, že k tomuto kroku dojde pravděpodobně ještě dnes.
Důvod je prostý. Saab se nyní nachází v procesu dobrovolné reorganizace, který založen na jediném kroku. Jak jsme vás nedávno informovali, naděje firmy a jejích majitelů se upínají pouze k investici zmíněných čínských společností v celkové výši bezmála 300 milionů Eur. Potenciální investoři byli připraveni tento krok učinit i přes nedobrý stav Saabu, v cestě jim ale stál souhlas čínské vlády. A ten podle všeho neobdrželi a ani neobdrží.
Proč? Zdroj tvrdí, že čínská vláda nemá zájem schválit jakoukoli podobnou investici, která nezahrnuje převzetí nových práv duševního vlastnictví. A protože zásadním aktivem Saabu je platforma Epsilo, kterou může již nyní využívat čínská firma SAIC na základě starší dohody s dřívějším vlastníkem Saabu, koncernem General Motors, vláda celou investici zablokovala.
Jestliže se tyto zvěsti ukážou být pravdivými, padne tím jediná reálná možnost na spásu Saabu a firma bude muset vyhlásit bankrot. Její jedinou nadějí je záchrana ze strany švédské vlády, ta již ale dříve popřela, že by byla ochotna skomírající trollhattanskou automobilku jakkoli finančně podpořit.
Potvrzení nebo vyvrácení těchto informací můžeme očekávat již během následujících hodin.



V Trollhattanu už to na obnovení výrob nevypada, je čas jít domů...
Zdroj: Autocar
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Britové proti sobě postavili dvě z mála sériových aut s obřími motory V10 bez turba. A děly se věci
včera
Nové Audi RS5 utrpělo kruté fiasko zrovna ve chvíli, kdy se mělo předvést před fanoušky z celého světa
21.8.2026
Amazon poprvé ukázal novou The Grand Tour bez Clarksona a spol., zatím láká spíš jen ze zvědavosti
20.8.2026
Nové na MotoForum.cz
- Johnny Stewart vyhrál závody Sportbike a Supersport na Manx GP včera 18:45
- Startovní místa Moto2 od Marc VDS získá zřejmě Tech3 Racing včera 12:00
- Zemětřesení v mistrovství světa SBK: Konec dvou kariér – může přijít Jack Miller 21.8.2026
- Aleix Espargaro bude testovat v Rakousku 21.8.2026
- Sam Naughton (37) se stal druhou smrtelnou obětí Manx Grand Prix 2026 20.8.2026
Nejnovější články
Auto se spalovacím pohonem s nulovými emisemi pokořilo rychlostní rekord, ukazuje jednu z opomíjených cest pro silniční vozy
před 11 hodinami
Nové velké čínské auto za 300 tisíc vypadá jako Audi víc než kdejaké Audi
včera
Britové proti sobě postavili dvě z mála sériových aut s obřími motory V10 bez turba. A děly se věci
včera
Výzkumníci došli k nepříjemnému závěru ohledně požárů elektromobilů, žádné elegantní řešení stále neexistuje
včera
VW si otevřel vrátka k návratu do Ruska, levně tam dostane i modely, které vám zde vůbec nenabídne
včera
Živá témata na fóru
- Toyota obecně 08.22. 18:42 - abgx1
- Lyžárna 08.22. 17:23 - pavproch
- IT poradna 08.22. 15:50 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 08.22. 14:11 - pavproch
- Za kolik jezdíte s benzínem? 08.22. 07:36 - abgx1
- Banky, peníze, finance, investice... 08.22. 06:51 - pavproch
- Elektromobily a vse kolem nich 08.22. 06:39 - pavproch
- Chlubítko univerzální 08.21. 19:43 - Snowman000
