VW Golf GTI Clubsport S vs. Honda Civic Type-R: sprint s překvapivým rozuzlením (video)

2.9.2016 | Petr Prokopec | 25 příspěvků

Oba hot hatche mají 310 koní a Nordschleife zvládají pod osm minut. Který z nich dokáže rychleji dosáhnout cíle po 1 609 metrech?

Honda Civic Type-R rozhodně není pomalým vozem, o čemž ostatně svědčí i čas ze Severní smyčky Nürburgringu. Zajet sice byl s ne úplně produkční verzí, je nicméně na každé automobilce, jak k dosahování svých nejlepších časů přistoupí. Až už se ale na výkon Civicu Type-R budeme dívat jakkoli, letos se dočkal přemožitele.

Vozem, o kterém mluvíme, je Volkswagen Golf GTI Clubsport S. I ten užívá ke svému pohonu přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec o výkonu 310 koní, točivý moment 380 Nm však za japonským hot hatchem o dvacet Newtonmetrů zaostává. Z tohoto úhlu pohledu by tedy Civic Type-R měl mít na Němcem krapet navrch.

Jak jsme ovšem zmiňovali již během našeho testu japonského modelu, vůz je velmi hbitý v nižších rychlostech, po překročení dálničního limitu začíná Civic Type-R poněkud ztrácet dech. Svého času jsme se tomu dosti podivovali, vůz potřebuje pro dosažení udávané maximální rychlosti až neobvykle dlouhý prostor a konstatovali jsme, že podobně výkonná konkurence je obvykle rychlejší. A že je, o tom svědčí i přiložené video.

Na něm si to německý i japonský zástupce rozdají kolo na kolo, přičemž Type-R má zpočátku skutečně navrch. Golf totiž poráží při akceleraci na 50, 100 i 160 km/h, byť vždy jen o pár desetinek. Poté se ovšem věci rychle začnou měnit a Volkswagen ukáže Hondě záda způsobem, jaký byste do něj při srovnání papírových čísel neřekli.

Jak jste tedy nejspíše již pochopili, německý model v souboji na jednu míli, tedy na sprint z nuly na 1 609 metrů vyhrál. Jaký rozdíl ale mezi ním a japonským vozem panoval, to vám již prozradí přiložené materiály. My pak jen můžeme dodat, že stejně jako Honda má i Volkswagen k dispozici pouze manuální převodovku, protože... je lehčí.

VW Golf GTI Clubsport S vs. Honda Civic Type-R: sprint s překvapivým rozuzlením (video) - 1 - VW Golf GTI Clubsport S vs Honda Civic Type-R drag video 01VW Golf GTI Clubsport S vs. Honda Civic Type-R: sprint s překvapivým rozuzlením (video) - 2 - VW Golf GTI Clubsport S vs Honda Civic Type-R drag video 02VW Golf GTI Clubsport S vs. Honda Civic Type-R: sprint s překvapivým rozuzlením (video) - 3 - VW Golf GTI Clubsport S vs Honda Civic Type-R drag video 03
Volkswagen Golf GTI Clubsport...

VW Golf GTI Clubsport S vs. Honda Civic Type-R: sprint s překvapivým rozuzlením (video) - 4 - VW Golf GTI Clubsport S vs Honda Civic Type-R drag video 04VW Golf GTI Clubsport S vs. Honda Civic Type-R: sprint s překvapivým rozuzlením (video) - 5 - VW Golf GTI Clubsport S vs Honda Civic Type-R drag video 05VW Golf GTI Clubsport S vs. Honda Civic Type-R: sprint s překvapivým rozuzlením (video) - 6 - VW Golf GTI Clubsport S vs Honda Civic Type-R drag video 06
...a Honda Civic Type-R...

VW Golf GTI Clubsport S vs. Honda Civic Type-R: sprint s překvapivým rozuzlením (video) - 7 - VW Golf GTI Clubsport S vs Honda Civic Type-R drag video 07VW Golf GTI Clubsport S vs. Honda Civic Type-R: sprint s překvapivým rozuzlením (video) - 8 - VW Golf GTI Clubsport S vs Honda Civic Type-R drag video 08VW Golf GTI Clubsport S vs. Honda Civic Type-R: sprint s překvapivým rozuzlením (video) - 9 - VW Golf GTI Clubsport S vs Honda Civic Type-R drag video 09
...si to rozdaly ve sprintu...

VW Golf GTI Clubsport S vs. Honda Civic Type-R: sprint s překvapivým rozuzlením (video) - 10 - VW Golf GTI Clubsport S vs Honda Civic Type-R drag video 10VW Golf GTI Clubsport S vs. Honda Civic Type-R: sprint s překvapivým rozuzlením (video) - 11 - VW Golf GTI Clubsport S vs Honda Civic Type-R drag video 11VW Golf GTI Clubsport S vs. Honda Civic Type-R: sprint s překvapivým rozuzlením (video) - 12 - VW Golf GTI Clubsport S vs Honda Civic Type-R drag video 12
...který začal slibně pro Hondu, rozuzlení bylo ale překvapivě jasné pro VW

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 25 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše