Reklama

VW prý znovu zvažuje prodej části svých značek, velký smysl to ale nedává

Ducati má být aktuálně tou značkou, jejímž prodejem se Volkswagen vážně zabývá. Jenže i za maximální cenu by uhradil jen třetinu poslední pokuty.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

VW prý znovu zvažuje prodej části svých značek, velký smysl to ale nedává

27.4.2017 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Ducati má být aktuálně tou značkou, jejímž prodejem se Volkswagen vážně zabývá. Jenže i za maximální cenu by uhradil jen třetinu poslední pokuty.

Účet koncernu VW Group za dieselové podvody se den ode dne zvyšuje. Podíl na tom má nejen stále probíhající svolávací akce, ale také třeba pronájem ploch, na kterých jsou zaparkovány vykoupené vozy. Kromě toho byla Volkswagenu americkým soudem minulý pátek udělena další pokuta, tentokrát ve výši 4,3 miliard dolarů (cca 107,6 miliard korun). Není proto překvapivé, že Němci zejména u „lidového vozu“ utahují opasky více než kdy předtím.

Kromě toho jsou na světě nové spekulace ohledně prodeje koncernových značek. Tou nejvíce ohroženou má být nyní Ducati, které koncern převzal v roce 2012 skrze Audi za přibližně 860 milionů Eur (23,08 mld. Kč). Již tehdy se této akvizici kde kdo divil, postrála ekonomickou či průmyslovou logiku, v té době byl ale hnacím motorem VW Group Ferdinand Piëch a tomu se „ne” neříká. Jeho touha po zisku italských zkušeností v rámci designu a lehkých motorů je navíc dobře známá, proto k akvizici nakonec došlo.

Piëch je ale minulostí, před několika málo týdny odsouhlasil i odprodej svého podílu ve firmě ovládající VW, a tak koncern nemusí brát v potaz jeho přání. Znamená to, že Ducati skutečně změní majitele? Podle dostupných informací má Volkswagen prozatím pouze sondovat u možných kupců, zda mají zájem či nikoliv. Kromě toho automobilka měla pověřit investiční poradenskou firmu Evercore, aby vypracovala možné scénáře odprodeje.

Audi v souvislosti s Ducati ale zachovává mlčení, stejně tak mlčí i Evercore. Prodej pochopitelně může být zvažován, máme ale pocit, že více než to se stane jen stěží - koncern by jím mnoho nezískal. Italský výrobce motocyklů totiž loni vykázal zisk před zdaněním ve výši zhruba 100 milionů Eur (2,68 mld. Kč) a jeho aktuální hodnota je odhadována na maximálně 1,5 mld. Eur (40,25 mld. Kč).

To je pochopitelně hodně peněz, ale... ne pro Volkswagen. Kdyby nakonec Ducati prodal za tuto sumu, pokryje tím jen třetinu poslední udělené pokuty. Jinými slovy, jednalo by se o kapku v moři, na VW napadají podobné závazky v řádově vyšších částkách. Nakonec tedy možná bude zvolen jiný scénář, tedy vstup výrobce motocyklů na burzu. Takto by sice Němci získali možná ještě nižší sumu, zároveň by však mohli i nadále držet kontrolní balík akcií a tím pádem i nadále rozhodovat o dalším osudu Ducati. Ani tyto informace ale zatím nebyly potvrzeny.

VW prý znovu zvažuje prodej části svých značek, velký smysl to ale nedává - 1 - Audi R8 V10 Plus vs Ducati 1299 Panigale S reklama 01VW prý znovu zvažuje prodej části svých značek, velký smysl to ale nedává - 2 - Audi R8 V10 Plus vs Ducati 1299 Panigale S reklama 02VW prý znovu zvažuje prodej části svých značek, velký smysl to ale nedává - 3 - Audi R8 V10 Plus vs Ducati 1299 Panigale S reklama 03VW prý znovu zvažuje prodej části svých značek, velký smysl to ale nedává - 4 - Audi R8 V10 Plus vs Ducati 1299 Panigale S reklama 04VW prý znovu zvažuje prodej části svých značek, velký smysl to ale nedává - 5 - Audi R8 V10 Plus vs Ducati 1299 Panigale S reklama 05VW prý znovu zvažuje prodej části svých značek, velký smysl to ale nedává - 6 - Audi R8 V10 Plus vs Ducati 1299 Panigale S reklama 06VW prý znovu zvažuje prodej části svých značek, velký smysl to ale nedává - 7 - Audi R8 V10 Plus vs Ducati 1299 Panigale S reklama 07VW prý znovu zvažuje prodej části svých značek, velký smysl to ale nedává - 8 - Audi R8 V10 Plus vs Ducati 1299 Panigale S reklama 08VW prý znovu zvažuje prodej části svých značek, velký smysl to ale nedává - 9 - Audi R8 V10 Plus vs Ducati 1299 Panigale S reklama 09
Koncern VW Group odkoupil Ducati v roce 2012 skrze Audi, dnes je spojení obou značek patrné hlavně v jejich propagačních aktivitách

VW prý znovu zvažuje prodej části svých značek, velký smysl to ale nedává - 10 - Seat_Ducati_2017 Seat_Ducati_20173VW prý znovu zvažuje prodej části svých značek, velký smysl to ale nedává - 11 - Seat_Ducati_2017 Seat_Ducati_20172VW prý znovu zvažuje prodej části svých značek, velký smysl to ale nedává - 12 - Seat_Ducati_2017 Seat_Ducati_20175
Pro letošek bylo oznámeno i partnerství výrobce motocyklů se Seatem. Přesto má VW zvažovat odprodej italské značky

Zdroj: Reuters

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše