Vyzkoušeli jsme BMW M135i na Nordschleife, šlape na ní jako hodinky (video)

Podrobili jsme jedno z řidičsky nejnadějnějších BMW letošního roku zkoušce ohněm. A obstálo při ní na výbornou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Vyzkoušeli jsme BMW M135i na Nordschleife, šlape na ní jako hodinky (video)

29.11.2012 | Autoforum.cz | 24 příspěvků

Podrobili jsme jedno z řidičsky nejnadějnějších BMW letošního roku zkoušce ohněm. A obstálo při ní na výbornou.

Říká se, že auto, které funguje na Severní smyčce německého Nürburgringu, funguje už úplně na každé silnici. Nordschleife totiž není tak docela závodní okruh, jde spíše o jednosměrnou okresku bez rychlostních limitů. Zapomeňte na vrstvu jednolitého, superhladkého asfaltu, na kterém se vám i podvozek bez pružin a tlumičů zdá příliš měkký - na Severní smyčce narazíte na tolik druhů asfaltu (a někdy i na beton...), kolik měří kilometrů. A k rovnosti vodní hladiny má obvykle hodně daleko.

Přidejte si k tomu výrazná stoupání, klesání, spoustu parabolických zatáček, slepých horizontů, permanentně se měnící klimatické podmínky a trať klidně posetou jehličím opadavých modřínů. Když na tomhle okruhu dojede jakékoli auto třeba už jen jedno kolo pod plnou zátěží bez kouře či ohně, je skutečně schváleno pro cokoli. Nordschleife koncentruje skoro všechny náročné podmínky silničního provozu do řídce obydlené oblasti kdesi u francouzských hranic. Něco podobného jinde na světě nemají.

Proto také automobilky na tomto okruhu tak rády testují svá auta, nebo se alespoň tváří, že tak činí. Není cennějšího marketingu než vzít obyčejný rodinný hatchback, protáhnout jej po Smyčce a dát mu nálepku vozu odolávající zřejmě nejnáročnějšímu okruhu světa. Bohužel, často je to jen marketing, spousta aut opravdu není s to pod plnou zátěží s nadhledem zdolat ani jedno celé kolo a čím jsou výkonnější, tím více to platí. Ačkoli nejde o ten nejnáročnější okruh z hlediska odolnosti brzd, zpravidla odejdou ty, hodně trápené tlumiče to někdy vzdají už po pár kilometrech, nebo se fatálním limitem ukáže něco jiného. Jestli nechcete ztratit iluze o svém autě, směrem Nürburg raději nejezděte.

Ale nebavme se jen o „NS”, jak se okruhu familierně přezdívá, spoustu informací tohoto druhu najdete v už zmiňovaném článku, který Smyčku představuje zatáčku po zatáčce. My jsme se rozhodli pustit ji do křížku s BMW M135i a to je to, o čem dnes chceme mluvit především.

M135i už jsme pořádně vyzkoušeli na německých okreskách a dálnicích a udělala na nás velmi dobrý dojem. Ačkoli jde o „modernější” auto, které se nedokáže zcela vyhnout některým dobovým nesmyslům, přirovnali jsme ji k někdejší 130i, která se mimo jiné vyznačovala tím, že jste ji klidně mohli vzít i na Nordschleife a odvděčila se vám výborným fungováním i zajímavými časy. A tak jsme i tuto historii tak trochu zopakovali a s M135i, tentokrát s manuální převodovkou, vyrazili právě na Severní smyčku.

Dojmů máme spoustu a určitě je neodbudeme jednou bleskovkou, předem ale můžeme říci, že tohle auto se BMW opravdu mimořádně povedlo. I mnichovská značka má v posledních letech problémy s jasným zaměřením svých vozů, kterým někdy nedokáže dát jednoznačný charakter mířící za konkrétním zákazníkem. M135i ale není ten případ, je skoro dokonale optimalizována pro rychlé ježdění na okreskách. A právě zkušenost z Nordschleife to potvrzuje nejlépe.

Že je rychlá jako čert, to se dalo čekat, 320 turbokoní servíruje v širokém rozsahu otáček pod zadek auta vážícího méně než 1,5 tuny. Je ale navíc i výborně ovladatelná, a to navzdory aktivnímu řízení s měnitelným převodem, které má ve standardní výbavě. Přeplňovaný motor je snad nejlepší šestiválcové turbo na trhu, když se i s jedním dmychadlem chová řádově lépe než starší jednotka z 1 M Coupe. Spojka nebo převodovka nic nekazí a brzdy, krom částečného vadnutí po nejnáročnějším sjezdu k Adenau, předváděly hrdinné výkony. Největší „pecka” je ale podvozek, který se s neskutečnou lehkostí dokáže vyrovnávat s křivolakým povrchem Severní smyčky. Ke ztrátě kontaktu s povrchem trati dochází jen velmi zřídka.

Výsledek? Podívejte se sami. Za stále ne zcela optimálních podmínek, zejména částečně mokré (nebo v tomto případě spíše pomalu vlhnoucí) trati, což nutně vede k opatrnějším průjezdy některými částmi okruhu, jsme se s časem dostali až na hodnotu 8 minut a 5 sekund „BTG”, tedy mezi mostem v úvodu a reklamním poutačem v závěru trati. Není to plné kolo, rozdíly mezi tímto a jím budou v řádu jednotek sekund. Jsme si docela jisti, že dobře řízená M135i se za ideálních podmínek přiblíží k hodnotě 8 minut na kolo, což je na v podstatě stále skoro rodinný hatchback působivá hodnota. Vůz byl přitom kompletně sériový včetně standardně dodávaných pneumatik Micheli Pilot Super Sport, který se tedy pohybují kdesi na hranici mezi standardním obutím a semi-slickem.

Mrkněte se zatím na přiložené video, řekneme vám toho ale mnohem více. Ne všechno M135i na Nordschleife jde dokonale a život s ní není jen o pohybu po tomto slavném okruhu. Navíc je tu i spousta dalších informací, které odhalilo vyzkoušení modelu s manuální převodovkou a zajímavé pro vás jistě budou i detaily k provozní efektivitě.

O tom všem a mnohem dalším vám ještě povíme. Už brzy, samozřejmě jen na Autoforum.cz.

Autoforum.cz

Diskuze 24 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama