Reklama

Tohle zbylo z přibližovadla Soudce Dredda. Z hvězdy velkofilmu je dnes smutný vrak

Na filmovém plátně zářil s hrdostí, 23 let po premiéře Soudce Dredda se ale jeho futuristické přibližovadlo má k světu o poznání méně.
 1. Autoforum.cz
 2. Rubriky a sekce
 3. Fascinace a historie

Tohle zbylo z přibližovadla Soudce Dredda. Z hvězdy velkofilmu je dnes smutný vrak

31.3.2018 | Mirek Mazal | Přidat příspěvek

Na filmovém plátně zářil s hrdostí, 23 let po premiéře Soudce Dredda se ale jeho futuristické přibližovadlo má k světu o poznání méně.

Nemusíte být ani moc staří, abyste pamatovali rok 1995 a začátek sešupu kariéry Sylvestera Stalonna. Právě ten ztvárnil hlavní roli ve sci-fi kriminálce s akčním nádechem pod jménem Soudce Dredd, která se nepovedla zdaleka tak moc, jak si její tvůrci představovali. I tak jde o slavný film, slavný filmový propadák.

Režisér Danny Cannon tehdy zkusil na plátna dostat postavu Dredda, který udržuje pořádek tak, jak by si to v některých případech přáli čeští policisté - je to žalobce, soudce a vykonavatel trestu v jedné osobě. Děj se odehrává v utopickém světě postapokalyptického velkoměsta a snaží se lákat diváky obdivující komiksové superhrdiny nereálného světa, kteří s pohybují v něčem, co jen vzdáleně připomíná automobily současného ražení.

Natáčení scén probíhalo za pomocí mnoha triků, ale svoji slávu ale okusily i skutečné rekvizity, které zůstaly odkazem na zfilmování britského komiksu. Sám Dredd jezdil v surrealistickém dopravním vozidle, připomínající vesmírný modul na čtyřech kolech. Originálním dopravním prostředkem hlavního hrdiny se stal City Cab, futuristický městský taxík, který ve skutečnosti stanul na základech ne až tak futuristického Land Roveru. Dostal kabinu inspirovanou helmou hokejového brankaře, což přesně zapadlo do vědecko-fantastické tématiky. Design podivných tvarů navrhl Gordon Sked a David Woodhouse.

Podvozek konkrétně poskytl vojenský Land Rover 101 Forward Control, na který byla namontována sklolaminátová karoserie s malou kabinou. Interiér pro dva lidi nabízel stísněný prostor a omezený komfort. Jedinou výhodou byly nastavitelné tvarované sedačky, na které se dalo pohodlně nastoupit výklopnými dveřmi. Takto vznikla celá plejáda filmových rekvizit ve třech barevných schématech - žluté, stříbrné a červené.

Po natáčení bylo pár kousků přestavěno pro legální použití na silnici za účelem doprovodu na uvádění filmu. Bylo nutné provést úpravy, aby City Taxi dostalo registrační značky. Změny potkaly čelní sklo, které původně nebylo dostatečně odolné, chyběly světlomety, směrová světla a zpětná zrcátka. Sci-fi kola používaná ve filmu byly nahrazeny ocelovými. Takovými dodělávkami prošly čtyři verze.

Většina obřích čtyřkolových strojů ze Soudce Dredda byla po natáčení zbavena modifikací a vrátila se zpět do služeb armády, zbylé kusy zakoupili fandové filmu či Sylvestera Stalonna. Člověk by čekal, že něco takového si budou hýčkat, opak je ale pravdou. Jednomu z dochovaných kusů někdo dopřál hodně smutný konec na dvorku mezi spoustou harampádí. Dnes se marně pokouší vymanit ze spárů matky přírody, která postupně požírá jeho jedinečnost. Další se toulají po různých koutech planety, v různých stavech. Snad žádný na tom ale není tak mizerně, jako tento...

Tohle zbylo z přibližovadla Soudce Dredda. Z hvězdy velkofilmu je dnes smutný vrak - 1 - Land Rover 101 Forward Control City Cab Judge Dredd 01Tohle zbylo z přibližovadla Soudce Dredda. Z hvězdy velkofilmu je dnes smutný vrak - 2 - Land Rover 101 Forward Control City Cab Judge Dredd 02Tohle zbylo z přibližovadla Soudce Dredda. Z hvězdy velkofilmu je dnes smutný vrak - 3 - Land Rover 101 Forward Control City Cab Judge Dredd 03Tohle zbylo z přibližovadla Soudce Dredda. Z hvězdy velkofilmu je dnes smutný vrak - 4 - Land Rover 101 Forward Control City Cab Judge Dredd 04Tohle zbylo z přibližovadla Soudce Dredda. Z hvězdy velkofilmu je dnes smutný vrak - 5 - Land Rover 101 Forward Control City Cab Judge Dredd 05
Odstavený City Cab z filmu Judge Dredd na zahradě postupně chátrá. Prapodivné vozidlo sloužilo hlavnímu hrdinovi, který měl spasit svět

Tohle zbylo z přibližovadla Soudce Dredda. Z hvězdy velkofilmu je dnes smutný vrak - 6 - Land Rover 101 Forward Control City Cab Judge Dredd 06Tohle zbylo z přibližovadla Soudce Dredda. Z hvězdy velkofilmu je dnes smutný vrak - 7 - Land Rover 101 Forward Control City Cab Judge Dredd 07Tohle zbylo z přibližovadla Soudce Dredda. Z hvězdy velkofilmu je dnes smutný vrak - 8 - Land Rover 101 Forward Control City Cab Judge Dredd 08Tohle zbylo z přibližovadla Soudce Dredda. Z hvězdy velkofilmu je dnes smutný vrak - 9 - Land Rover 101 Forward Control City Cab Judge Dredd 09Tohle zbylo z přibližovadla Soudce Dredda. Z hvězdy velkofilmu je dnes smutný vrak - 10 - Land Rover 101 Forward Control City Cab Judge Dredd 10Tohle zbylo z přibližovadla Soudce Dredda. Z hvězdy velkofilmu je dnes smutný vrak - 11 - Land Rover 101 Forward Control City Cab Judge Dredd 12Tohle zbylo z přibližovadla Soudce Dredda. Z hvězdy velkofilmu je dnes smutný vrak - 12 - Land Rover 101 Forward Control City Cab Judge Dredd 11Tohle zbylo z přibližovadla Soudce Dredda. Z hvězdy velkofilmu je dnes smutný vrak - 13 - Land Rover 101 Forward Control City Cab Judge Dredd 13Tohle zbylo z přibližovadla Soudce Dredda. Z hvězdy velkofilmu je dnes smutný vrak - 14 - Land Rover 101 Forward Control City Cab Judge Dredd 14Tohle zbylo z přibližovadla Soudce Dredda. Z hvězdy velkofilmu je dnes smutný vrak - 15 - Land Rover 101 Forward Control City Cab Judge Dredd 15Tohle zbylo z přibližovadla Soudce Dredda. Z hvězdy velkofilmu je dnes smutný vrak - 16 - Land Rover 101 Forward Control City Cab Judge Dredd 16Tohle zbylo z přibližovadla Soudce Dredda. Z hvězdy velkofilmu je dnes smutný vrak - 17 - Land Rover 101 Forward Control City Cab Judge Dredd 17Tohle zbylo z přibližovadla Soudce Dredda. Z hvězdy velkofilmu je dnes smutný vrak - 18 - Land Rover 101 Forward Control City Cab Judge Dredd 18Tohle zbylo z přibližovadla Soudce Dredda. Z hvězdy velkofilmu je dnes smutný vrak - 19 - Land Rover 101 Forward Control City Cab Judge Dredd 19Tohle zbylo z přibližovadla Soudce Dredda. Z hvězdy velkofilmu je dnes smutný vrak - 20 - Land Rover 101 Forward Control City Cab Judge Dredd 20
Po světě se toulají další kousky, ne vždy originální, obvykle ale v lepším stavu než ten na snímcích výše

Zdroj: Drive Tribe

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše