- -

Podívejte se na západní auta policie SSSR. Byla tu BMW, Mercedesy i Porsche

Běžný smrtelník si mohl v Sovětském svazu o BMW nechat jen zdát. Policie v Moskvě jich však pár měla, historické fotky ukazují dokonce i auta z USA.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Podívejte se na západní auta policie SSSR. Byla tu BMW, Mercedesy i Porsche

10.11.2016 | Marek Bednář | 22 příspěvků

Běžný smrtelník si mohl v Sovětském svazu o BMW nechat jen zdát. Policie v Moskvě jich však pár měla, historické fotky ukazují dokonce i auta z USA.

Narazit na auto západní výroby v sovětském bloku byla opravdu vzácnost. Používaly je hlavně ambasády západních zemí, možná se jich pár našlo v garážích prominentů. V Sovětském svazu to nebylo jinak, běžný smrtelník si tam mohl maximálně vyrobit sporťák podobný Corvette, ale ne skutečnou Corvette importovat. Jenže protože komunistické režimy snad celého světa definuje věta „Všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější,” západní auta v SSSR člověk přeci jen potkat mohl i mimo diplomatické služby. V rukou policie.

Pro leckoho to může být velmi překvapivé zjištění, ale moskevská dopravní policie a ministerstvo vnitra podle dostupných historických fotek používalo auta západní výroby. Je dost dobře možné, že potřebovali kvalitnější, komfortnější a hlavně rychlejší auta než ta, která byla běžně k dostání na sovětském trhu, ovšem přesné důvody, proč byla i tahle auta ve službách policie v SSSR, nám známy nejsou.

Na snímcích níže si můžeme prohlédnout některá z nich. Začíná to vozy značek BMW a Mercedes-Benz, kterých očividně není tak úplně málo, ač to jistě běžné nebylo. Troufneme si tvrdit, že už kvůli ceně a podpoře domácího průmyslu byla drtivá většina aut ve státních službách ZiLy, Lady a Volhy.

Kromě BMW a Mercedesů si na fotkách níže všimněte i několika Tater 613, které sice tak úplně západními vozy nejsou, ale dovolíme si odhadnout, že běžné v Sovětském svazu také nebyly. Dokonce ale vidíme na jedné fotografii i Porsche 911 targa, americký station wagon, jehož jméno jsme nebyli schopni určit - pokud budete úspěšnější, napište nám v komentářích, docela nás to zajímá -, dodávku Dodge a několik Nissanů. Pozoruhodné...

Podívejte se na západní auta policie SSSR. Byla tu BMW, Mercedesy i Porsche - 1 - zapadni policejni auta v sssr 01Podívejte se na západní auta policie SSSR. Byla tu BMW, Mercedesy i Porsche - 2 - zapadni policejni auta v sssr 02Podívejte se na západní auta policie SSSR. Byla tu BMW, Mercedesy i Porsche - 3 - zapadni policejni auta v sssr 03Podívejte se na západní auta policie SSSR. Byla tu BMW, Mercedesy i Porsche - 4 - zapadni policejni auta v sssr 04Podívejte se na západní auta policie SSSR. Byla tu BMW, Mercedesy i Porsche - 5 - zapadni policejni auta v sssr 05Podívejte se na západní auta policie SSSR. Byla tu BMW, Mercedesy i Porsche - 6 - zapadni policejni auta v sssr 06Podívejte se na západní auta policie SSSR. Byla tu BMW, Mercedesy i Porsche - 7 - zapadni policejni auta v sssr 07Podívejte se na západní auta policie SSSR. Byla tu BMW, Mercedesy i Porsche - 8 - zapadni policejni auta v sssr 08Podívejte se na západní auta policie SSSR. Byla tu BMW, Mercedesy i Porsche - 9 - zapadni policejni auta v sssr 09Podívejte se na západní auta policie SSSR. Byla tu BMW, Mercedesy i Porsche - 10 - zapadni policejni auta v sssr 10Podívejte se na západní auta policie SSSR. Byla tu BMW, Mercedesy i Porsche - 11 - zapadni policejni auta v sssr 11Podívejte se na západní auta policie SSSR. Byla tu BMW, Mercedesy i Porsche - 12 - zapadni policejni auta v sssr 12Podívejte se na západní auta policie SSSR. Byla tu BMW, Mercedesy i Porsche - 13 - zapadni policejni auta v sssr 13Podívejte se na západní auta policie SSSR. Byla tu BMW, Mercedesy i Porsche - 14 - zapadni policejni auta v sssr 13aPodívejte se na západní auta policie SSSR. Byla tu BMW, Mercedesy i Porsche - 15 - zapadni policejni auta v sssr 14Podívejte se na západní auta policie SSSR. Byla tu BMW, Mercedesy i Porsche - 16 - zapadni policejni auta v sssr 15Podívejte se na západní auta policie SSSR. Byla tu BMW, Mercedesy i Porsche - 17 - zapadni policejni auta v sssr 16Podívejte se na západní auta policie SSSR. Byla tu BMW, Mercedesy i Porsche - 18 - zapadni policejni auta v sssr 17Podívejte se na západní auta policie SSSR. Byla tu BMW, Mercedesy i Porsche - 19 - zapadni policejni auta v sssr 18Podívejte se na západní auta policie SSSR. Byla tu BMW, Mercedesy i Porsche - 20 - zapadni policejni auta v sssr 19Podívejte se na západní auta policie SSSR. Byla tu BMW, Mercedesy i Porsche - 21 - zapadni policejni auta v sssr 20
Ve službách policie v Sovětském svazu jezdila i západní auta a ne v jednotkách kusů

Zdroje: y4astkoviu@Liveournal, Autoweek

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 22 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše


Reklama