Reklama

Sověti kdysi stvořili pojízdnou jadernou elektrárnu. Z 310tunového monstra jde strach i dnes

Okouzlení atomem bylo svého času nekonečné. Věřilo se nejen tomu, že jaderná energie může pohanět auta, ale že i sama mohou být jejím zdrojem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Sověti kdysi stvořili pojízdnou jadernou elektrárnu. Z 310tunového monstra jde strach i dnes

13.5.2018 | Mirek Mazal | 23 příspěvků

Okouzlení atomem bylo svého času nekonečné. Věřilo se nejen tomu, že jaderná energie může pohanět auta, ale že i sama mohou být jejím zdrojem.

Na začátku padesátých let minulého století měl svět velká očekávání, začínal totiž věk zkroceného atomu. Nukleární síla byla považována za moderní, bezpečný a levný zdroj energie, který může obrátit svět naruby. Některé americké automobilky v tom spatřovaly příležitost postavit auta poháněná miniaturním jaderným reaktorem, tento nápad ale do konce nikdy nedotáhly. Sověty napadlo něco jiného - postavit auto, které nebude reaktorem pohánět sebe sama, ale stane se zdrojem energie pro ostatní. A na rozdíl od Američanů to dotáhli do až obludného konce.

V roce 1957 sovětské Ministerstvo středního inženýrství (chápejte to jako Ministerstvo pro jadernou energii) vydalo příkaz petrohradské továrně Kirov k výrobě mobilní jaderné elektrárny na odolném podvozku, který umožní dopravit výkonný zdroj elektrické energie do všech zapomenutých koutů SSSR. Elektrifikace měla takto potkat zejména Dálný sever anebo hustě zalesněné oblasti Sibiře a Dálného východu, kde bylo prakticky nereálné postavit atomovou elektrárnu.

Vzniklo tak pásové vozidlo TES-3 spolu s vodou chlazeným jaderným reaktorem. Hlavní konstruktér Joseph Kotin použil prodloužené šasí těžkého tanku T-10, na které zavěsil devět kol na každé straně místo původních sedmi. Vzhledem k velkým prostorovým nárokům byly na tento základ postaveny velké vyhřívané karoserie s biologickou ochranou proti radiaci. Výsledná podoba více než co jiného připomene strašidelný dům na kolech, a to i když člověk neví, co se skrývá v jeho nitro

Záměr ale byl naplněn a z TES-3 se stal plně funkční, samoobslužný zdroj elektrického proudu. Do konečné podoby byl poskládán hned ve fabrice v Kirově, neboť nebylo reálné kompletovat 310 tun těžké monstrum v odlehlých končinách SSSR. Na místo určení byl dopravený v provozuschopném stavu a poprvé do provozu se dostal v roce 1961 v Obninsku.

Právě tam probíhaly konečné fáze vývoje. V plánu bylo postupné nasazení dvou různě velkých reaktorů, které byly vybudovány na počátku desetiletí a před ostrým nasazením musely projít testováním. Ve finální podobě zařízení produkovalo až 1,5 megawattů energie, tepelný výkon dosahoval 8,8 megawattů. Chladicí kapalinou uvnitř systému byla voda o průtoku 1000 m3/h s tlakem 130 atmosfér. Teplota vody na vstupu reaktoru ukazovala 270 stupňů Celsia. Tlak vodní páry v systému byla nastaven na 20 atmosfér s teplotou 280 stupňů Celsia. V jádře reaktoru, který měl tvar válce o výšce 600 milimetrů a průměru 660 mm, bývalo umístěno 74 palivových článků s vysoce koncentrovaným uranem. Zásoba paliva stačila na 250 dní fungování na místě, kam byl přenosný jaderný systém usazen.

Nezní to úplně nezajímavé, TES-3 ale přesto na světě dlouho nepobyl. Brzy po premiéře, v roce 1965 byl vyřazen z provozu. Důvodem nebyly ani tak obavy z bezpečnosti, jako spíše fakt, že šlo o velmi nákladný projekt, který nepřinášel patřičný efekt. Pohyblivá výrobna elektřiny tak byla převelena na poloostrov Kamčatka, kde sloužila několik desetiletí jako statická základna pro další atomový výzkum, svůj původní účel ale už nikdy neplnila.

Sověti kdysi stvořili pojízdnou jadernou elektrárnu. Z 310tunového monstra jde strach i dnes - 1 - TES 3 Mobilni jaderny tank SSSR 01Sověti kdysi stvořili pojízdnou jadernou elektrárnu. Z 310tunového monstra jde strach i dnes - 2 - TES 3 Mobilni jaderny tank SSSR 02Sověti kdysi stvořili pojízdnou jadernou elektrárnu. Z 310tunového monstra jde strach i dnes - 3 - TES 3 Mobilni jaderny tank SSSR 03Sověti kdysi stvořili pojízdnou jadernou elektrárnu. Z 310tunového monstra jde strach i dnes - 4 - TES 3 Mobilni jaderny tank SSSR 04Sověti kdysi stvořili pojízdnou jadernou elektrárnu. Z 310tunového monstra jde strach i dnes - 5 - TES 3 Mobilni jaderny tank SSSR 05Sověti kdysi stvořili pojízdnou jadernou elektrárnu. Z 310tunového monstra jde strach i dnes - 6 - TES 3 Mobilni jaderny tank SSSR 06
Projekt mobilní jaderné elektrárny TES-3 připomíná časy pobláznění světa do všeho atomového. A také fakt, že jedinou zemí neomezených možností byl vždy SSSR...

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 23 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama