Reklama

Toto byl první supersport z karbonu. Vznikl před 32 léty, jeho autor je dnes „někdo”

Na první pohled vypadá jako pokus postavit supersport z toho, co zbylo na zahradě. Je to ale průlomový stroj dnes věhlasného konstruktéra.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Toto byl první supersport z karbonu. Vznikl před 32 léty, jeho autor je dnes „někdo”

23.8.2017 | Marek Bednář | 6 příspěvků

Na první pohled vypadá jako pokus postavit supersport z toho, co zbylo na zahradě. Je to ale průlomový stroj dnes věhlasného konstruktéra.

Fanoušci automobilky Pagani vědí, že Horacio Pagani, její zakladatel, pracoval po svém přesunu do Itálie u značky Lamborghini. Rychle se tam vypracoval na šéfa oddělení výzkumu kompozitových materiálů a v 80. letech v rámci firmy propagoval používání karbonu, v němž viděl budoucnost. Ferrucio Lamborghini tomu ovšem nakloněn nebyl, a tak se na začátku 90. let Pagani osamostatnil a těmto materiálům se začal věnovat na vlastní pěst.

Všechno tohle, i to, co následovalo, jste si mohli přečíst v širším článku o historii automobilky Pagani, který jsme kdysi publikovali. Obrázky tam ukazovaly „jen” různé verze Zondy a Huayru, protože Paganiho aktivity z dob před rokem 1990 jsou zdokumentovány v podstatě jen tak, jak je popsáno výše - pár větami. Sám Pagani se ale pochlubil více jak třicet let starými fotkami právě z dob, kdy pracoval pro Lamborghini a vrhl do celé této éry pozoruhodné množství světla.

Vidíme na ní auto, které vypadá jako nepovedená replika Lamborghini Countach. Jenže není, je to skutečný Countach, ovšem vyrobený kompletně z karbonu a kevlaru, od šasí přes prvky interiéru až po vnější panely karoserie. Byl to vůbec první takový vůz na světě, zamýšlený pro silniční provoz; ostatní měli jen karbonové panely karoserie. Tenhle Countach měl původně dokonce i karbonové poklice na kolech, jenže ty způsobovaly přehřívání brzd, takže byly záhy odstraněny.

První fotka níže pochází z roku 1985 a je na ní i Horacio Pagani - stojí za autem úplně vpravo. Vůz dostal název Countach Evoluzione a stal se testovací mulou pro řadu technologií, které Lamborghini používalo v následujících letech. Co bylo podstatné, ovšem byla jeho hmotnost - vážil 980 kg, o půl tuny méně než produkční Countach QV 5000 S. Pokud vám při těchto slovech a pohledu třeba do interiéru přichází na mysl o mnoho novější Sesto Elemento, nejste sami - Paganiho dílo bylo zjevně mimořádně pokrokové, na tehdejší vedení Lamborghini až příliš.

Jistě, nešlo tu jen o materiály, dost udělala také absence skoro jakékoliv výbavy. Vůz neměl klakson, světla a ani stěrače a v kabině byla jen jednoduchá karbonová palubní deska, kde byl otáčkoměr, teploměr chladicí kapaliny, tlakoměr oleje a pár dalších podobných budíků, to bylo všechno. I po obtěžkání zbytečnostmi jako čalounění sedaček nebo lak by ale karbonový Countach byl nesrovnatelně lehčí než tehdejší produkční verze.

Countach Evoluzione měl také lehce upravenou aerodynamiku a motor, který dával údajně 490 koní. To znamenalo maximálku 330 km/h, dosaženou na testovací trati v Nardu. Připomínáme, že jsme v druhé půlce 80. let, kdy nejrychlejší sériově vyráběné auto světa bylo Ferrari F40 s maximálkou 321 km/h.

Tenhle experimentální vůz žil dál, postupně se na něj montovaly další díly, které se pak buď dostaly, anebo nedostaly do sériové výroby. Jmenujme např. elektronicky řízený podvozek s nastavitelnou světlou výškou, ABS nebo systém pohonu všech kol s vektorováním točivého momentu. Pak byl jediný kus Evoluzione údajně „poslán proti zdi” - podstoupil nárazový test. Jediné, co zbývalo vyzkoumat, totiž bylo, jak se karbon chová při nárazu.

Countach Evoluzione tak už dnes neexistuje a protože Lamborghini mělo v 80. letech totálně prázdné kapsy - dokonce bylo několik let v insolvenci -, na sériovou výrobu nedošlo. Byl to ale tenhle konkrétní vůz, který začal psát dějiny kompletně karbonových supersportů. A podepsán je pod ním člověk, který dnes podobná auta za obdivu celého světa vyrábí pod svou vlastní značkou...

Toto byl první supersport z karbonu. Vznikl před 32 léty, jeho autor je dnes „někdo” - 1 - lamborghini countach evoluzione 02
Tahle fotka pochází z roku 1985 a tehdy třicetiletého Horacia Paganiho na ni jistě poznáte

Toto byl první supersport z karbonu. Vznikl před 32 léty, jeho autor je dnes „někdo” - 2 - lamborghini countach evoluzione 01Toto byl první supersport z karbonu. Vznikl před 32 léty, jeho autor je dnes „někdo” - 3 - lamborghini countach evoluzione 03Toto byl první supersport z karbonu. Vznikl před 32 léty, jeho autor je dnes „někdo” - 4 - lamborghini countach evoluzione 04Toto byl první supersport z karbonu. Vznikl před 32 léty, jeho autor je dnes „někdo” - 5 - lamborghini countach evoluzione 05Toto byl první supersport z karbonu. Vznikl před 32 léty, jeho autor je dnes „někdo” - 6 - lamborghini countach evoluzione 06Toto byl první supersport z karbonu. Vznikl před 32 léty, jeho autor je dnes „někdo” - 7 - lamborghini countach evoluzione 07Toto byl první supersport z karbonu. Vznikl před 32 léty, jeho autor je dnes „někdo” - 8 - lamborghini countach evoluzione 08Toto byl první supersport z karbonu. Vznikl před 32 léty, jeho autor je dnes „někdo” - 9 - lamborghini countach evoluzione 09Toto byl první supersport z karbonu. Vznikl před 32 léty, jeho autor je dnes „někdo” - 10 - lamborghini countach evoluzione 10Toto byl první supersport z karbonu. Vznikl před 32 léty, jeho autor je dnes „někdo” - 11 - lamborghini countach evoluzione 11
Countach Evoluzione byl testovací mulou Lamborghini, když nemělo peníze na nic jiného

Toto byl první supersport z karbonu. Vznikl před 32 léty, jeho autor je dnes „někdo” - 12 - horacio pagani nov15 01Toto byl první supersport z karbonu. Vznikl před 32 léty, jeho autor je dnes „někdo” - 13 - horacio pagani nov15 02Toto byl první supersport z karbonu. Vznikl před 32 léty, jeho autor je dnes „někdo” - 14 - horacio pagani nov15 03
Horacio Pagani, jak ho známe dnes

Zdroje: Pagani Automobili, Lamborghini

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 6 příspěvků

Autobazar

zobrazit vše

Reklama