Vympel s dieselem 14,9 V8 je monstrum stvořené pro Sibiř, projede opravdu všude

4.9.2016 | Marek Bednář | 4 příspěvky

(+ video) Tenhle obr má 11 metrů na délku a téměř patnáctilitrový diesel v útrobách. I s nákladem projede všude a nezaskočí ho ani voda.

Ruské všudychody jsou pozoruhodné stroje, které váží mnoho tun, ale přesto díky monstrózním motorům a speciálním pneumatikám nepoškozují příliš podklad, na kterém jezdí. Však nakonec dokážou i plavat na vodě. Za všechny zmiňme moderní Burlak 6x6 nebo z minulosti ZiL-132 6x6 či ZiL E167. Stroj, který tu máme dnes, je znovu moderní a jmenuje se Vympel. Je ještě větší než Burlak, ideově blízko má právě k oběma ZiLům.

Jeho délka je 11 metrů a hmotnost 8 tun - a můžete na něj naložit dalších šest. Teoreticky by mohl uvézt ještě víc, ale podle dostupných informací konstruktéři takto omezili užitečnou hmotnost, aby byl Vympel schopen jezdit po sněhu, bahně a vodě. V pneumatikách je maximální tlak 0,28 baru a díky tomu, že nepoškozují podklad, po kterém jezdí, může být používán i v místech a v době, kde je provoz pásových vozidel právě z tohoto důvodu zakázán.

To je klíčová vlastnost, protože tenhle stroj bude takto používán společností NPO Vympel, která se zabývá výrobou a distribucí všemožných technických zařízení pro těžbu ropy a plynu. Její logo vidíme i na některých fotkách tohoto osmikolového stroje a na „přívěsu”, jehož kola jsou však také hnána, vidíme nápis „Síla Sibiře” - tam tenhle stroj pracuje.

Přední půlka obsahuje motor, kterým je dieselový osmiválec JaMZ-238D o objemu 14,9 litru, výkonu 330 koní a točivém momentu 1 225 Nm. Pochopitelně by se sem dal nainstalovat modernější motor, série JaMZ-236/238 je na světě od přelomu 50. a 60. let minulého století. Tenhle je ale spolehlivý a když už se pokazí, snadno se na něj v Rusku shánějí náhradní díly a kdekdo ho tam umí opravit.

Řidič má k jeho ovládání pětistupňovou manuální převodovku; o redukční převodovce nevíme, ale teoreticky ani není potřeba. Totiž, nápravy jsou převzaty ze známého sovětského náklaďáku GAZ-66, ale pro zvýšení točivého momentu na kolech tu jsou kolové reduktory. Stálý pohon všech kol dodal Kamaz a všechny diferenciály mají samozřejmě manuální uzávěrky.

Interiér je vskutku spartánský, jak ukazují fotky. Jsou tu dvě přední sedačky, mezi nimiž vidíme kryt motoru, a vzadu jsou dvě lavice, které pojmou každá po čtyřech lidech - nebo můžou sloužit i jako lůžka pro řidiče a spolujezdce. Pro sezení moc pohodlné asi nebudou, na druhou stranu, o pohodlí tu nejde. Přetížení v zatáčkách či při zrychlení opravdu nečekejte, tenhle stroj má maximálku 60 km/h.

Podle autorů umí tenhle gigant skutečně plavat na vodě. Na videu a ani na fotkách níže však pneumatiky Vympela na nízkotlaké zrovna nevypadají. Je samozřejmě možné, že je možno namontovat více různých typů; video i fotky pocházejí z jednoho z testů, kterými Vympel prochází před vstupem do aktivní služby. Jak vidno, přes překážky se valí jako medvěd, jen trochu pomaleji. V terénu mu asi máloco vystaví stopku...

Vympel s dieselem 14,9 V8 je monstrum stvořené pro Sibiř, projede opravdu všude - 1 - npo vympel vsudychod 01Vympel s dieselem 14,9 V8 je monstrum stvořené pro Sibiř, projede opravdu všude - 2 - npo vympel vsudychod 02Vympel s dieselem 14,9 V8 je monstrum stvořené pro Sibiř, projede opravdu všude - 3 - npo vympel vsudychod 03Vympel s dieselem 14,9 V8 je monstrum stvořené pro Sibiř, projede opravdu všude - 4 - npo vympel vsudychod 03aVympel s dieselem 14,9 V8 je monstrum stvořené pro Sibiř, projede opravdu všude - 5 - npo vympel vsudychod 04Vympel s dieselem 14,9 V8 je monstrum stvořené pro Sibiř, projede opravdu všude - 6 - npo vympel vsudychod 05Vympel s dieselem 14,9 V8 je monstrum stvořené pro Sibiř, projede opravdu všude - 7 - npo vympel vsudychod 06Vympel s dieselem 14,9 V8 je monstrum stvořené pro Sibiř, projede opravdu všude - 8 - npo vympel vsudychod 07Vympel s dieselem 14,9 V8 je monstrum stvořené pro Sibiř, projede opravdu všude - 9 - npo vympel vsudychod 08Vympel s dieselem 14,9 V8 je monstrum stvořené pro Sibiř, projede opravdu všude - 10 - npo vympel vsudychod 09Vympel s dieselem 14,9 V8 je monstrum stvořené pro Sibiř, projede opravdu všude - 11 - npo vympel vsudychod 10Vympel s dieselem 14,9 V8 je monstrum stvořené pro Sibiř, projede opravdu všude - 12 - npo vympel vsudychod 11Vympel s dieselem 14,9 V8 je monstrum stvořené pro Sibiř, projede opravdu všude - 13 - npo vympel vsudychod 12Vympel s dieselem 14,9 V8 je monstrum stvořené pro Sibiř, projede opravdu všude - 14 - npo vympel vsudychod 13Vympel s dieselem 14,9 V8 je monstrum stvořené pro Sibiř, projede opravdu všude - 15 - npo vympel vsudychod 14
Tenhle všudychod má 11 metrů na délku a pohání ho historický, ale snadno opravitelný motor

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 4 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše