Reklama

Aston neuhlídal ani technická data své sportovní bohyně, dokážou překvapit

Britové slibovali poměr hmotnosti a výkonu 1:1, realita ale bude jiná. Bude ještě lepší a není to jediný nový fakt, kterým Valkyrie umí ohromit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Aston neuhlídal ani technická data své sportovní bohyně, dokážou překvapit

24.6.2017 | Petr Prokopec | 4 příspěvky

Britové slibovali poměr hmotnosti a výkonu 1:1, realita ale bude jiná. Bude ještě lepší a není to jediný nový fakt, kterým Valkyrie umí ohromit.

Okolo Astonu Martin Valkyrie je v poslední době nebývale živo. Britové totiž během Velké ceny Monaka uspořádali privátní prezentaci pro nejvážnější zákazníky a poprvé ukázali prakticky hotové auto i se světly. Neměli jsme ho vidět, ne tak brzy, protože ale Aston nevzal svým klientům mobily, mohli jsme si vůz prohlédnout nejen zvenčí, ale nakonec i zevnitř. To zní jako dost úniků naráz, klientům ale byla představena i některá technická data. A také ta jsou teď venku.

Dosud jsme přitom věděli, že Valkyrie bude poháněna atmosférickým dvanáctiválcem, kterému pomocnou ruku podá elektrická jednotka ve stylu KERS Formulí 1. Značka kromě toho naznačila, že cílí na poměr výkonu a hmotnosti 1:1, přičemž koní i kilogramů jsme měli dostat po tisícovce. I díky tomu by měl Aston Martin dosahovat na okruzích, jako je třeba Silverstone, srovnatelného tempa s monoposty F1 či speciály LMP1.

Nově se ukazuje, že poměr 1:1 dodržen nebude, žádného ze zákazníků to ale rozhodně trápit nemusí. Britové sice na jedné straně nezvládli zůstat pod tunovou hmotností, neboť Valkyrie bude vážit 1 030 kilogramů, nicméně na druhé straně přivedou do hry zhruba 1 130 koní. Téměř tisícovku přitom vyprodukuje atmosférická 6,5litrová pohonná jednotka, zbytek je úkolem elektromotoru poháněném hlavně díky rekuperaci kinetické energie.

Konkrétní data o jízdní dynamice zatím známa nejsou, při pohledu na výše zmíněná čísla lze ale počítat s opravdu pekelným tempem. Za tím přitom stojí i aerodynamika, jíž bylo podřízeno vše. A nemalou měrou lpěl Aston Martin i na nízké hmotnosti, ačkoliv původní cíl byl poněkud lehce překročen. Na druhou stranu je třeba dodat, že Valkyrie váží méně než Mazda MX-5, ovšem nabídne více koní než Ferrari LaFerrari.

Důvodem nízké hmotnosti je lpění na detailech. Kupříkladu znak Astonu Martin na přídi je tak tenký, že jej po přejetí špice vozu ani neucítíte. Z toho důvodu váží jen pár miligramů. Pro Brity těžký mechanismus elektricky ovládaných zpětných zrcátek pak nahrazuje kamera a dva LCD displeje v kabině, kde většina ovládacích prvků zamířila na volant. Středová konzole má totiž na šířku jen zhruba 7 centimetrů.

I přes tento puristický přístup ovšem Valkyrie není zcela nepraktická. Kupříkladu ony boční tubusy by měly být koncipovány jako zavazadelník, který pobere dostatek věcí pro dva na víkend. Na dvojici sedadel pak trval Adrian Newey, přičemž jeho kolega Marek Reichman se svými 180 centimetry posloužil i jako tester jistého komfortu - uvnitř relativně úzkého kokpitu totiž neměl ani se svou výškou problémy.

Tím nám příval nových informací víceméně končí, dodat můžeme jen zmínku o absenci funkčního prototypu. Vůz odhalený v Monaku je totiž nepojízdnou maketou, která má lépe přiblížit, nač se zákazníci v roce 2019 mohou těšit. Funkční prototyp by přitom měl dorazit nejpozději v roce 2018, spíše ale dříve. Aston Martin tedy bude mít dostatek času na najetí potřebných testovacích kilometrů.

Ke slavnostnímu jízdnímu debutu produkční verze pak dojde příští rok při závodě 24 hodin Le Mans, kde Valkyrie odjede zaváděcí kolo. Je přitom možné, že následně do vytrvalostních klání zasáhne i jako účastník, neboť kromě civilní verze vznikne i ta okruhová, která se pochlubí extrémnějším bodykitem. Právě toto provedení přitom má být na úrovni Formule 1 či speciálu LMP1.

Aston neuhlídal ani technická data své sportovní bohyně, dokážou překvapit - 1 - Aston Martin Valkyrie 2017 unik dalsi 01Aston neuhlídal ani technická data své sportovní bohyně, dokážou překvapit - 2 - Aston Martin Valkyrie 2017 unik dalsi 02Aston neuhlídal ani technická data své sportovní bohyně, dokážou překvapit - 3 - Aston Martin Valkyrie 2017 unik dalsi 03Aston neuhlídal ani technická data své sportovní bohyně, dokážou překvapit - 4 - Aston Martin Valkyrie 2017 unik dalsi 04Aston neuhlídal ani technická data své sportovní bohyně, dokážou překvapit - 5 - Aston Martin Valkyrie 2017 unik dalsi 05Aston neuhlídal ani technická data své sportovní bohyně, dokážou překvapit - 6 - Aston Martin Valkyrie 2017 unik dalsi 06
Aston neuhlídal ani technická data své sportovní bohyně, dokážou překvapit - 7 - Aston Martin Valkyrie 2017 unik dalsi 07Aston neuhlídal ani technická data své sportovní bohyně, dokážou překvapit - 8 - Aston Martin Valkyrie 2017 unik dalsi 08Aston neuhlídal ani technická data své sportovní bohyně, dokážou překvapit - 9 - Aston Martin Valkyrie 2017 unik dalsi 09Aston neuhlídal ani technická data své sportovní bohyně, dokážou překvapit - 10 - Aston Martin Valkyrie 2017 unik dalsi 10Aston neuhlídal ani technická data své sportovní bohyně, dokážou překvapit - 11 - Aston Martin Valkyrie 2017 unik dalsi 11
Nový Aston Martin Valkyrie jsme si díky únikům z privátní prezentace mohli prohlédnout hlavně zevnitř...

Aston neuhlídal ani technická data své sportovní bohyně, dokážou překvapit - 12 - Aston Martin Valkyrie 2017 nove foto 02Aston neuhlídal ani technická data své sportovní bohyně, dokážou překvapit - 13 - Aston Martin Valkyrie 2017 nove foto 03Aston neuhlídal ani technická data své sportovní bohyně, dokážou překvapit - 14 - Aston Martin Valkyrie 2017 nove foto 04
Aston neuhlídal ani technická data své sportovní bohyně, dokážou překvapit - 15 - Aston Martin Valkyrie 2017 nove foto 05Aston neuhlídal ani technická data své sportovní bohyně, dokážou překvapit - 16 - Aston Martin Valkyrie 2017 nove foto 06Aston neuhlídal ani technická data své sportovní bohyně, dokážou překvapit - 17 - Aston Martin Valkyrie 2017 nove foto 07
...pár snímků ale odhalilo i modifikovaný exteriér

Zdroj: Road and Track

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 4 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše