Bugatti vytáhlo tři svá nejrychlejší auta na okruh Formule 1, takto je běžně nevídáme

Jsou to mašiny s výkony dalece přesahujícím hranici 1 000 koní, přesto s ním málokdo jezdí rychle, natož pak po okruhu. Právě proto chtělo Bugatti ukázat, že se jeho Chirony neztratí ani tady.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Bugatti vytáhlo tři svá nejrychlejší auta na okruh Formule 1, takto je běžně nevídáme

10.5.2019 | Mirek Mazal

Jsou to mašiny s výkony dalece přesahujícím hranici 1 000 koní, přesto s ním málokdo jezdí rychle, natož pak po okruhu. Právě proto chtělo Bugatti ukázat, že se jeho Chirony neztratí ani tady.

Bugatti Chiron je nejčastěji k vidění jako ozdoba unikátních sbírek, nebo v roli symbolu společenského postavení. Nejnovější model francouzské automobilky většinou září jako statická ozdoba významných akcí, což se úplně nezamlouvá vedení v Molsheimu. Aby výrobce přesvědčil veřejnost i o jiných přednostech obdivovaného hypersportu, vydalo se trio Bugatti pokořit domácí okruh Paul Ricard.

Ten leží 40 kilometrů od Marseille, čtrnáctkrát se zde konala Grand Prix Francie, loni se tam cirkus Formule 1 po téměř 20 letech vrátil. Monoposty F1 pro tentokráte nahradila trojice Chironů. Přítomná byla i vylepšená verze Sport, která proti sériovému provedení zhubla 18 kilogramů. Dodává se také s tužším odpružením, upraveným řízením, rafinovaným diferenciálem zadní nápravy a dynamickým vektorováním točivého momentu. Výkon šestnáctiválce zůstává nezměněn, osmilitrový reaktor dává 1 103 kW (1 500 koní) a 1 600 Nm točivého momentu.

Za volanty extrémně výkonných strojů se na 5,8 km dlouhé trati posadil Pierre-Henri Raphanel. Francouzský závodník si udělal jméno ve Formuli 1 a v soutěži 24 hodin v Le Mans. Později se stal zkušebním řidičem Bugatti a právě Raphanel v roce 2010 zlomil rychlostní rekord, když jel ve Veyronu Super Sport 431,072 km/h.

Jízda v přímce je pro Raphanela evidentně známou disciplínou, ale zkušený pilot dostal za úkol ukázat, že to Chiron umí i v zatáčkách. S odkazem na čas 1:30,11 ze závodního kola Lewise Hamiltona testovací jezdec na konci řekl: „Nejsme tak rychlí, protože závodní auto Formule 1 je postaveno mnohem nekompromisněji než Bugatti Chiron. Ale hypersportovní vůz nabízí více síly a především pohodlí.“

Chiron je „dokonalým vozidlem pro závodní dráhu, protože dosahuje skvělého vyvážení, a to mě znovu a znovu inspiruje. Existuje přímka mezi sportem, luxusem a komfortem. Ráno se můžete projet po závodní dráze a pak odpoledne zamířit na venkovské silnice vedoucí do města,“ rozplynul se jezdec Bugatti nad svým pracovním nástrojem. Z akce vznikly výjimečné fotografie, takto Bugatti opravdu nevídáme.


Bugatti vytáhlo tři svá nejrychlejší auta na okruh Formule 1, takto je běžně nevídáme - 1 - Bugatti testovalo na okruhu Paul Ricard 01Bugatti vytáhlo tři svá nejrychlejší auta na okruh Formule 1, takto je běžně nevídáme - 2 - Bugatti testovalo na okruhu Paul Ricard 02Bugatti vytáhlo tři svá nejrychlejší auta na okruh Formule 1, takto je běžně nevídáme - 3 - Bugatti testovalo na okruhu Paul Ricard 03Bugatti vytáhlo tři svá nejrychlejší auta na okruh Formule 1, takto je běžně nevídáme - 4 - Bugatti testovalo na okruhu Paul Ricard 04Bugatti vytáhlo tři svá nejrychlejší auta na okruh Formule 1, takto je běžně nevídáme - 5 - Bugatti testovalo na okruhu Paul Ricard 05Bugatti vytáhlo tři svá nejrychlejší auta na okruh Formule 1, takto je běžně nevídáme - 6 - Bugatti testovalo na okruhu Paul Ricard 06Bugatti vytáhlo tři svá nejrychlejší auta na okruh Formule 1, takto je běžně nevídáme - 7 - Bugatti testovalo na okruhu Paul Ricard 07Bugatti vytáhlo tři svá nejrychlejší auta na okruh Formule 1, takto je běžně nevídáme - 8 - Bugatti testovalo na okruhu Paul Ricard 08
Tři Bugatti Chiron prošly zkouškou závodním okruhu Paul Ricard, nechyběla ani nejrychlejší verze Sport

Bugatti vytáhlo tři svá nejrychlejší auta na okruh Formule 1, takto je běžně nevídáme - 9 - Bugatti testovalo na okruhu Paul Ricard 09Bugatti vytáhlo tři svá nejrychlejší auta na okruh Formule 1, takto je běžně nevídáme - 10 - Bugatti testovalo na okruhu Paul Ricard 10Bugatti vytáhlo tři svá nejrychlejší auta na okruh Formule 1, takto je běžně nevídáme - 11 - Bugatti testovalo na okruhu Paul Ricard 11Bugatti vytáhlo tři svá nejrychlejší auta na okruh Formule 1, takto je běžně nevídáme - 12 - Bugatti testovalo na okruhu Paul Ricard 12
Hypersporty protáhl testovací jezdec a rekordman Pierre-Henri Raphanel

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše