Číňané začali v Evropě vyrábět stylovější alternativu Škody Kodiaq skoro za půl ceny

Čínské automobilky se stále více blíží Evropě, to už je zcela jasné. Kus za našimi hranicemi nyní vyrábí soupeře u nás neprodávané Škody Kodiaq GT, který doma prodávají za méně než 400 tisíc Kč.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Číňané začali v Evropě vyrábět stylovější alternativu Škody Kodiaq skoro za půl ceny

18.10.2019 | Petr Prokopec

Čínské automobilky se stále více blíží Evropě, to už je zcela jasné. Kus za našimi hranicemi nyní vyrábí soupeře u nás neprodávané Škody Kodiaq GT, který doma prodávají za méně než 400 tisíc Kč.

Potvrzuje se, že Rusko je vstupní branou čínských automobilek do Evropy. Nejvíce je tato skutečnost patrná u značky Haval, která spadá pod Great Wall Motors. Ta již na počátku letošního roku spustila výrobu SUV F7 v regionu Tula v průmyslovém parku Uzlovaja, přičemž bylo více než jasné, že jde pouze o první vlaštovku a zakrátko můžeme očekávat hejno. Očekávané se tento týden stalo skutečností, neboť z montážních linek sjel první exemplář spřízněného SUV-kupé F7x.

Tato novinka je přímým konkurentem „čínské” Škody Kodiaq GT neboli stylovější alternativy místního Kodiaqu. Na délku jí naměříme 4 620 milimetrů, na šířku 1 846 mm a na výšku 1 690 mm. Mimo to tu máme rozvor 2 725 mm, který za českým SUV zaostává jen o chloupek, šance na úspěch tedy Haval F7x nepochybně má. Zvláště když se cenově pohybuje v úplně jiných sférách - základní suma v přepočtu 391 tisíc Kč je skoro poloviční oproti základnímu Kodiaqu v České republice.

Haval F7x má s již prodávaným modelem F7 společného mnohem více než jen platformu. Oba vozy jsou až po středový sloupek naprosto identické, poté v případě novinky přichází do hry více se svažující střecha. Přepracováno bylo také víko zavazadelníku, jakkoliv úzká světla jsou již shodná jako u konzervativněji střiženého sourozence. Totéž pak lze říci o zadním nárazníku, do kterého byla zasazena napodobenina difuzoru a dvojice koncovek výfuku.

Zákazníci budou moci volit mezi dvěma přeplňovanými pohonnými jednotkami, kdy jedna-pětka dává 150 koní a dvoulitr 190 koní. V prvním případě je možné počítat s pohonem pouze předních kol, ve druhém se ale přidává systém 4x4. Sedmistupňová dvouspojková převodovka je jedinou volbou pro obě pohonné jednotky, tedy alespoň prozatím. Pro Rusy je podstatné, že obě jsou koncipovány pro nízkooktanový benzin.

V závislosti na zvolené motorizaci a výbavě se hmotnost vozu pohybuje mezi 1 605 a 1 720 kilogramy. První exempláře Havalu F7x si zákazníci převezmou ještě letos, příští rok pak ruské zastoupení počítá s lokálním zahájením velkého sedmimístného SUV H9. To se v Rusku již nyní prodává, ovšem jeho cena se blíží milionu korun. Po přesunu montáže z Číny by ale měla výrazně klesnout a zaujmout tak více zákazníků.


Číňané začali v Evropě vyrábět stylovější alternativu Škody Kodiaq skoro za půl ceny - 1 - Haval F7x 2019 ruska vyroba 01
Ruské zastoupení Havalu se pochlubilo prvním snímkem v zemi vyrobeného F7x

Číňané začali v Evropě vyrábět stylovější alternativu Škody Kodiaq skoro za půl ceny - 2 - Haval F7x 2019 ruska vyroba 02Číňané začali v Evropě vyrábět stylovější alternativu Škody Kodiaq skoro za půl ceny - 3 - Haval F7x 2019 ruska vyroba 03Číňané začali v Evropě vyrábět stylovější alternativu Škody Kodiaq skoro za půl ceny - 4 - Haval F7x 2019 ruska vyroba 04Číňané začali v Evropě vyrábět stylovější alternativu Škody Kodiaq skoro za půl ceny - 5 - Haval F7x 2019 ruska vyroba 05
SUV-kupé se už chvíli vyrábí v Číně...

Číňané začali v Evropě vyrábět stylovější alternativu Škody Kodiaq skoro za půl ceny - 6 - Haval F7x 2019 ruska vyroba 06Číňané začali v Evropě vyrábět stylovější alternativu Škody Kodiaq skoro za půl ceny - 7 - Haval F7x 2019 ruska vyroba 07
...nyní se ale rozjela i produkce v Tule po boku modelu F7

Zdroj: Haval

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama