Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Jaguar F-Type s manuálem oficiálně odhalen, má být bez kompromisu
19.11.2014 | Adam Šrámek | Přidat příspěvek
Emotivní sportovní GT inkasuje do nabídky i manuální převodovku ZF. A máme také detaily k verzi AWD.
Byla to jen otázka času, chtělo by se říci, ale až teď se konečně dřívější předpoklady staly skutečností. Po verzích s pohonem všech kol se Jaguar F-Type definitivně dočkal zástavby už několikrát propírané manuální převodovky, která bude volitelná pro všechny zájemce o šestiválcové varianty - tedy jak pro tu základní s výkonem 340 koní, tak pro silnější S disponující 380 koňmi. Celkově, přičteme-li pohon všech kol, k dispozici bude podle automobilky čtrnáct různých konfigurací F-Typu, přičemž na mysli mají i verze s plátěnou stahovací střechou.
Zpět ale k dnešnímu svatému grálu. Volitelná manuální převodovka pochází z dílen ZF, které vyrábí řadu převodovek nejen pro německé automobilky. Jedná se o převodové ústrojí pojmenované Quickshift, jejíž kulisa je vybavena velmi nakrátko poskládanými převody a krátkými dráhami, konkrétně s délkou pouhých 45 milimetrů. Šestikvalt navíc disponuje hliníkovou skříní a inovativní „polosuchým“ mazáním.
Mezi pákou a řadicími vidlicemi přitom bude pevné spojení, které by mělo řidiči zprostředkovat to nejpřímější spojení. Namísto obvyklého mazání „ponorem“ dostala převodovka kompaktní mechanické čerpadlo, které bude olejem ostřikovat ozubení, ložiska i synchronizační kroužky, což znamená, že jen 1,2 litru oleje pro celou skříň, a tudíž i celkově kompaktnější rozměry ústrojí a ve srovnání s automatem prý desetikilovou úsporu.
Kromě zmíněného si Jaguar oproti verzím vybaveným osmikvaltem a hydrodynamickým měničem dal záležet na modifikaci středové konzole, to aby řidičova paže měla při řazení maximum prostoru pro potřebné pohyby, a zaměřil se také na dobré rozložení pedálové skupiny slibující snadné brzdění s meziplyny. Aby toho nebylo málo, v rámci modelového roku pojmenovaného podle tiskové zprávy 2016, se F-Type uchýlí jako první Jaguar namísto hydraulického k použití elektrického posilovače řízení, který by však měl být zatím nejlepším řešením svého druhu. Díky tomuto řešení také klesají průměrné emise CO2 o čtyři gramy na kilometr. Nakonec ještě dodejme, že manuál dostanou jen šestiválce se zadním pohonem.
Jak už bylo naznačeno, do nabídky se propracovala i verze AWD, s níž je nejsilnější osmiválcové eRko schopné akcelerovat z klidu na stovku během 3,9 sekundy, tedy o 0,2 sekundy rychleji než varianta s pohonem zadních kol. Rozšíření nabídky se údajně dotkne všech motorizací, kupé a kabrioletu, avšak jako první se pohon všech kol ukáže na verzi V8 R Cabriolet, která navzdory dodatečné hmotnosti nemá z hlediska dynamiky oproti Coupé v ničem strádat.
V souvislosti s vylepšením přilnavosti pomocí AWD zmiňuje automobilka také standardně dodávaný systém torque vectoring, který bude tradičně přesměrovávat točivý moment na kola s lepší adhezí a tím vyvozovat větší stáčivý moment v zatáčkách. Výsledkem je prý ovladatelnější a lépe využitelný vůz do všech povětrnostních a jízdních podmínek. Abychom ale nebyli jen u techniky, zmínit bychom měli ještě nový osmipalcový displej s lepší grafikou včetně propracovaného zobrazení 3D a možností ovládání pomocí gest (například zoomování mapy navigace).
Dále se počítá s výkonnějším audiosystémem Meridian (770 W), lepší konektivitou s mobilními telefony, předčítáním textových zpráv nebo asistenčním tlačítkem pro případ nebezpečí. Pomocí aplikace InControl Remote Premium navíc budete moci z telefonu na dálku zjistit třeba stav paliva v nádrži, nastartovat, nastavit klimatizaci, podívat se zda jsou vytažená okna, zamykat a odemykat, zatroubit, probliknout a nebo nastavit alarm odkudkoliv.
S vysokou pravděpodobností se také dočkáme později základní čtyřválcové verze s motorem Igenium, který přivezl nový sedan XE, a zcela vyloučena prý není ani osmiválcová varianta s manuálem. To je však hudba budoucnosti. Nás nejvíce zajímá to, co je jisté a fakt, že si to budeme moci koupit už na jaře příštího roku. Ve Velké Británii startuje cena F-Typu Cabriolet s manuální převodovkou na 56 735 librách (1,96 milionu korun), tedy o 1 800 liber (60 tisíc) levněji než s automatem. Za pohon všech kol bude nutné připlatit 4 850 liber (odhadem 150 tisíc). České ceny budou jistě trochu jiné, jisté ale je, že manuál bude nejen lepší, ale i levnější volbou.






















Jaguar F-Type s možností manuální převodovky je příjemným osvěžením pro všechny pravověrné řidiče, který chtějí maximum zábavy. S ohledem na driftovací schopnosti vozu to bude největší pozitivum z hlediska ovladatelnosti
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Sériové silniční auto se poprvé v historii rozjelo na 400 metrech na víc než 300 km/h. Dlouze mrkněte a neuvidíte nic
včera
Novinář poprvé nafotil a natočil nemaskované elektrické Ferrari na ulici. Vypadá tak snad ještě hůř, to se nezdálo být možné
včera
Když hoří desítky elektrických aut, tohle je jediná fotka, kterou zveřejní hasiči, aby někdo náhodou neviděl, co vlastně hořelo
včera
Nejnovější články
Mazda ukázala absurditu boje proti spalovacím autům. Úspěšně nasadila pohon, jehož bilance CO2 je i při spalování benzinu dokonce záporná
před 4 hodinami
I Češi se nechávají zlákat levnými čínskými auty. Neuvědomují si, že jejich koupí reálně prodělávají kalhoty
před 5 hodinami
Jeden z nejlepších moderních Mercedesů vznikl těsně před příchodem downsizingu. I s motorem 6,2 V8 je k mání jako dodnes nové auto
před 7 hodinami
BMW poprvé ukázalo novou X5 a je to něco. Bude vážit 3 tuny, jen aby baterkami vyrovnala nádrž, která byla malá i ve Škodě 120
před 8 hodinami
Číňané ukázali nový motor s rekordní certifikovanou účinností. Bez špinavých triků generuje stovky koní výkonu při spotřebě pár litrů
před 10 hodinami
Živá témata na fóru
- Onboard videa 06.16. 20:35 - řidičBOB
- Škoda Auto obecně 06.16. 19:02 - mattonecz
- Lampárna (stěžovatelna) 06.16. 15:09 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 06.16. 14:36 - pavproch
- Audi klub - pro ty, co chteji Auto 06.16. 12:12 - mattonecz
- IT poradna 06.16. 10:40 - pavproch
- Policejní kontroly a měření 06.15. 08:29 - řidičBOB
- Rychlodotazy 06.14. 19:44 - jerry
