Reklama

Je tohle konečně atraktivní elektromobil? Mercedes EQA vypadá docela „normálně”

Elektrická auta jiných značek než Tesla hrají buď na příliš aerodynamickou nebo příliš futuristickou notu. EQA je vlastně normální a to je na něm sympatické.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Je tohle konečně atraktivní elektromobil? Mercedes EQA vypadá docela „normálně”

12.9.2017 | Marek Bednář | 3 příspěvky

Elektrická auta jiných značek než Tesla hrají buď na příliš aerodynamickou nebo příliš futuristickou notu. EQA je vlastně normální a to je na něm sympatické.

Budoucnost ve znamení elektromobility nám na frankfurtském autosalonu věští nejen Audi s konceptem Aicon, věští nám ji... skoro každý. Mezi nimi také značka Mercedes-Benz, která se ovšem sympaticky drží trochu více při zemi. Na IAA představila kompakt s názvem Concept EQA, podle jejích slov základ cesty vedoucí k více než deseti čistě elektrickým modelům Mercedesu na trhu v roce 2022.

Vnějším vzhledem hraje EQA do noty především těm, kteří nemají rádi ostré linky současných aut - není tu snad ani jedna taková, možná jen prolis na horní straně dveří nějakou ostrost připomíná. Auto však nepůsobí příliš buclatě a jeho přední maska vypadá, jako by neměla žádný problém zjednat si respekt, kamkoliv vkročí. A také nepůsobí nijak zvlášť futuristicky, takto by se snad zítra mohlo začít prodávat.

Na přídi je pochopitelně dominantní logo automobilky, ale pozornost si zaslouží i prostor kolem něj. Mřížky tu není třeba, je to elektromobil, tak Mercedes zabudoval něco, co připomíná jednoduchý displej. Podle jízdního režimu na něm vůz zobrazí různé verze masky na existujících autech Mercedesu, a také v různých barvách.

Informace o interiéru nemáme, ale zvenčí vidíme jen jeden pár dveří po stranách, takže v současném stavu by EQA bylo nejspíš určeno pro singles nebo bezdětné páry. Odhadujeme ale, že uvnitř je 4-5 míst, že jsou všude dotykové displeje a že volant i sedačky mají nějaký obskurní tvar. O schopnostech autonomní jízdy také zprávy nemáme.

Po stránce pohybu je EQA vybaveno docela slušně - má elektromotory na obou nápravách, je to permanentní čtyřkolka a kombinovaný výkon je prý přes 270 koní. Zrychlení na stovku, maximálku ani váhu auta neznáme, víme ale, že má baterie o kapacitě 60 kWh a že má na jedno nabití ujet zhruba 400 kilometrů.

EQA není první auto Mercedesu s tímto označením a není ani první, které se bude vyrábět. Tento titul náleží SUV, které se představilo vloni v Paříži jako Mercedes EQ. Následoval spor s čínskou značkou Chery, která označení eQ používá u elektrické verze svého QQ, kopie Daewoo Matiz/Chevroletu Spark. Výsledek zněl, že ono SUV Mercedesu se bude jmenovat EQC (proto také dnes máme před sebou EQA) a Chery bude používat eQ s číslem, tedy eQ1, eQ2 atd.

Mercedes EQC se má v prodej objevit v roce 2019, kdy můžeme čekat EQA, je zatím otázkou. Za velmi pravděpodobné vidíme, že bude vypadat o něco víc jako normální auto, třeba bude mít běžnější světla a kliky. Že zůstanou bezrámová okna, můžeme zatím jen doufat.

Je tohle konečně atraktivní elektromobil? Mercedes EQA vypadá docela „normálně” - 1 - mercedes eqa koncept iaa2017 01Je tohle konečně atraktivní elektromobil? Mercedes EQA vypadá docela „normálně” - 2 - mercedes eqa koncept iaa2017 02Je tohle konečně atraktivní elektromobil? Mercedes EQA vypadá docela „normálně” - 3 - mercedes eqa koncept iaa2017 03Je tohle konečně atraktivní elektromobil? Mercedes EQA vypadá docela „normálně” - 4 - mercedes eqa koncept iaa2017 04Je tohle konečně atraktivní elektromobil? Mercedes EQA vypadá docela „normálně” - 5 - mercedes eqa koncept iaa2017 05Je tohle konečně atraktivní elektromobil? Mercedes EQA vypadá docela „normálně” - 6 - mercedes eqa koncept iaa2017 06Je tohle konečně atraktivní elektromobil? Mercedes EQA vypadá docela „normálně” - 7 - mercedes eqa koncept iaa2017 07Je tohle konečně atraktivní elektromobil? Mercedes EQA vypadá docela „normálně” - 8 - mercedes eqa koncept iaa2017 08Je tohle konečně atraktivní elektromobil? Mercedes EQA vypadá docela „normálně” - 9 - mercedes eqa koncept iaa2017 09Je tohle konečně atraktivní elektromobil? Mercedes EQA vypadá docela „normálně” - 10 - mercedes eqa koncept iaa2017 10Je tohle konečně atraktivní elektromobil? Mercedes EQA vypadá docela „normálně” - 11 - mercedes eqa koncept iaa2017 11Je tohle konečně atraktivní elektromobil? Mercedes EQA vypadá docela „normálně” - 12 - mercedes eqa koncept iaa2017 12Je tohle konečně atraktivní elektromobil? Mercedes EQA vypadá docela „normálně” - 13 - mercedes eqa koncept iaa2017 13Je tohle konečně atraktivní elektromobil? Mercedes EQA vypadá docela „normálně” - 14 - mercedes eqa koncept iaa2017 14Je tohle konečně atraktivní elektromobil? Mercedes EQA vypadá docela „normálně” - 15 - mercedes eqa koncept iaa2017 15
Mercedesu EQA to opravdu sluší, zejména pokud nehovíte ostrým hranám

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 3 příspěvky