Reklama

Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí

Drsný zvenku, jemný zevnitř, tak by sedal popsat jeden z nejluxusnějších hotelů na kolech svého druhu. Překvapí nejen svým pojetím, ale i zemí původu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí

7.3.2019 | Mirek Mazal

Drsný zvenku, jemný zevnitř, tak by sedal popsat jeden z nejluxusnějších hotelů na kolech svého druhu. Překvapí nejen svým pojetím, ale i zemí původu.

Kempování bylo kdysi považováno jen za levnou možnost dovolené pro ty, kteří si nemohou dovolit cokoli lepšího. Takové časy jsou ale pryč. Cestování s domem na kolech se stalo životním stylem i velmi dobře situovaných lidí. Podíl mobilních příbytků v automobilovém průmyslu zaujímá stále větší část a výrobci vymýšlejí dražší, propracovanější nebo odolnější verze obytných aut.

Popularita bydlení v automobilech nabírá na obrátkách, minimálně Američané křižují zemi stále častěji. Následkem zájmu se rozšiřuje nabídka verzí a provedení od různých společností. Ukážeme si další nevšední provedení pocházející překvapivě z druhé nejlidnatější země světa. A vážně se budete divit, co Indové dokážou postavit.

Tamní největší úpravce vozidel Pinnacle Specialty Vehicles (PSV) přestavěl indickou dodávku Force Motors Traveler v něco velmi nezvyklého. Základ ve čtyřmetrovém užitkovém voze dostal úplně jiný charakter a název Finetza. Obytné vozy mají často zvláštní tvary, tento je jeden z nich. Z venku kvůli masivnímu čumáku, obtloustlým blatníkům, dvojmontáži a zvýšené střeše působí jako nedobytná pevnost. Zadní partie už jsou jednodušší, navíc se dají vysunout dozadu, čímž se zvětší vnitřní prostor.

Na netradiční vzhled člověk zapomene po vstupu dovnitř. Dramatický zevnějšek střídá elegance a luxus, PSV dokonce říká, že jde o jeden z nejluxusnějších obytných vozů této velikosti na celém světě. Plnohodnotný apartmán skrývá několik částí. Místnost za kabinou připomíná obývací pokoj s pohovkami, televizí a konferenčním stolkem. Stiskem tlačítka se ovšem umí změnit v druhou ložnici.

Jako primární prostor na spaní slouží místnost v zadní části vozu. Původně místo pro sezení je vybavenou výsuvnou plošinou, která dokáže vyjet ze zadní části Finetzy a připraví tak další pohodlné dvojlůžko pro cestující. Hlavní ložnice je oddělena od zbytku interiéru dveřmi.

Mezi oběma pokoji se na obou stranách nachází zázemí. Vlevo po směru jízdy menší vybavená kuchyňka s varnou deskou, lednicí a úložnými prostory, vpravo toaleta s umyvadlem a sprchou. Takové uspořádání je základní, budoucí majitel si může přizpůsobit rozložení místností podle vlastních představ.

Vybavení dále obsahuje moderní multimediální systém se dvěma televizory, kompletní elektronika včetně ambientního osvětlení se dá ovládat přes aplikaci mobilního telefonu. Po zaparkování je možné Finetzu napojit na externí zdroj 230 V. Zlepšená izolace stěn má zabránit průniku hluku na kabinu, navíc zpříjemňuje tepelný komfort posádky až osmi lidí.

Vůz po všech dobrodružstvích pohání 3,2litrový naftový čtyřválec o bídném výkonu 86 kW (115 koní). Motor se musí nadřít s obytnou dodávkou dlouhou 6,9 metru (při rozloženém stavu 8,4 metru), je ale jednou z mála věcí, nad kterou u tohoto vozu nelze žasnout. Jinak jde i o technicky propracovaný vůz a třeba komfort jízdy podporuje standardně dodávané vzduchové odpružení.

Cena se liší na základě volitelného příslušenství, její výše se také odrazí při volbě uspořádání interiéru. Základ se pohybuje v přepočtu okolo 1,7 milionu korun, luxusní provedení podobné tomu na fotografiích ale může stát i několikanásobek této části. Jak moc velkou šanci na úspěch má Finetza v domácí Indii, si netroufáme odhadnout, cestu si ale aspoň podle představ jejích tvůrců chce najít do kempů po celém světě. Tak uvidíme, zda se úspěch dostaví, vůz rozhodně má čím zaujmout...


Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 1 - Pinnacle Finetza 2018 Indicky obatny vuz prvni foto 01Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 2 - Pinnacle Finetza 2018 Indicky obatny vuz prvni foto 02Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 3 - Pinnacle Finetza 2018 Indicky obatny vuz prvni foto 03Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 4 - Pinnacle Finetza 2018 Indicky obatny vuz prvni foto 04Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 5 - Pinnacle Finetza 2018 Indicky obatny vuz prvni foto 05Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 6 - Pinnacle Finetza 2018 Indicky obatny vuz prvni foto 06Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 7 - Pinnacle Finetza 2018 Indicky obatny vuz prvni foto 07Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 8 - Pinnacle Finetza 2018 Indicky obatny vuz prvni foto 08Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 9 - Pinnacle Finetza 2018 Indicky obatny vuz prvni foto 09Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 10 - Pinnacle Finetza 2018 Indicky obatny vuz prvni foto 10Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 11 - Pinnacle Finetza 2018 Indicky obatny vuz prvni foto 11Jedno z nejluxusnějších obytných aut světa vypadá jako tank, ale jen zvenčí - 12 - Pinnacle Finetza 2018 Indicky obatny vuz prvni foto 12
Pinnacle Finetza z Indie vypadá jako pancéřovaná dodávka. Také připomíná buldoka. Za useknutým čumákem ve svalnatém těle ukrývá nečekaně luxusní relaxační prostředí

Zdroj: Motor1

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama