Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Jeep nepostaví vlastní BMW X6, menší SUV než Renegade ale ano
10.2.2015 | Marek Bednář | Přidat příspěvek
Aspoň prozatím se Jeep dle slov šéfa produktového plánování soustředí na objem výroby, proto uvede na trh menší SUV než Renegade spíše než SUV kupé.
Plány na expanzi Jeepu nezahrnují křížence kupé a SUV, konkurenta pro BMW X6 či Mercedes-Benz GLE. Uvedl to šéf mezinárodního produktového plánování Adrian van Campenhout. Značka se v současnosti podle něj soustředí spíše na objem produkce než na to, aby světu představila nový vrcholový model.
Tyto stroje se prý neprodávají v dost velkých počtech, zejména ve srovnání s praktičtějšími sourozenci, takže šance, že jim Jeep postaví konkurenta, je malá. Vrcholem tedy alespoň prozatím má zůstat Grand Cherokee SRT8 a Wrangler Rubicon. Právě ten vlajkovou lodí zůstane i v nové generaci Wrangleru, která se ukáže v roce 2017. „To je naše mezera na trhu, stavět drsné Wranglery, které v terénu předvedou to nejlepší,” komentoval van Campenhout.
Co bychom nicméně v budoucnosti mohli vidět, je více třídveřových Jeepů. Dvoudveřový Wrangler se stále prodává velmi dobře a idea trojice dveří funguje i u menších aut, jak osvětlil van Campenhout. Třídveřová varianta Jeepu Renegade je prý "zajímavý nápad" a i menší stroj, o kterém byla řeč nedávno, by se mohl ukázat s trojicí i pěticí dveří.
Právě o tomto stroji se van Campenhout rozhovořil více. Má to být model cílený zejména na rozvojové trhy typu Indie či Jižní Ameriky a má tvořit značnou část koláče prodejů v roce 2018, kdy chce Jeep prodat 1,9 milionu aut celosvětově, bezmála dvojnásobek loňského počtu. Je to velmi ambiciózní cíl, ale podle současného vývoje, kdy mezi léty 2013 a 2014 prodeje značky vzrostly o 39 %, není nereálný.
Stroj menší než Renegade by mohl stát na platformě Fiatu Panda, který sám o sobě má schopnou verzi 4x4. Anebo by se Jeep mohl pro základ obrátit na Brazílii, což by znamenalo výrazně levnější výrobu a tedy i nižší cenu, důležitý to faktor v rozvojových zemích. Renegade je na trzích, kam by menší stroj mířil, viděn jako velký a drahý.
I s nižší cenou by ale plánovaný mini-Jeep měl být schopným strojem. Automobilka podle van Campenhouta nemůže prodávat schopné stroje na horním konci nabídky a pro dolní konec zkompromitovat hodnoty značky. „Chráníme image značky ze všech sil, protože díky němu nás lidé znají,” dodává van Campenhout. Dá se tak očekávat minimálně pohon všech kol i u vozu menšího než je Renegade, konkurujícího autům, která si musí vystačit se zvýšeným podvozkem.
Tato novinka bude nejpravděpodobněji vyvinuta a testována v Brazílii, Indii a na podobných místech, ale i Austrálie či snad spíše Australasie by mohla být také mezi trhy, kam nový stroj zamíří. Nelze tedy úplně vyloučit jeho globálnější rozšíření. Kdy ho uvidíme, zatím není známo. Pokud mají jeho prodeje být součástí zmíněného 1,9 milionu v roce 2018, dost možná se mini-Jeep na trhu objeví v roce 2017.












































Renegade nemá být nejmenším Jeepem v nabídce, alespoň na některých trzích
Zdroje: Motoring poprvé a podruhé
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Skutečné Bugatti vyzvalo na souboj dvacetkrát levnější „Bugatti pro chudé”. Opravdu to nemělo dělat
včera
Nejošklivější nové auto týdne, měsíce i roku schytává těžkou bídu od jinak nekritických kolegů, je leda parodií na 8 let starého předchůdce
24.5.2026
Audi pro rok 2026 vážně chystá nový model s technikou, která byla zastaralá už v roce 2019
21.5.2026
Nejnovější články
VW prodává i současný Passat jako sedan. A válí s ním, s cenou od 550 tisíc Kč je to terno
před 6 hodinami
Majitele elektrických Porsche dál ničí brutální pokles hodnoty, tento přišel skoro o 2 miliony za 8 měsíců. Nezájem dokonce zastavil výrobu
před 7 hodinami
Automobilový propadák vietnamského nudlového miliardáře se ukázal v novém, působí přece jen líp
před 9 hodinami
Ve Švédsku nasadili do služby turecký autobus bez řidiče, havaroval hned první den v provozu
před 10 hodinami
VW našel cestu, jak směšné nové Polo GTI vnucovat i těm, kteří ho nechtějí. Může se mu to vrátit jako bumerang
dnes
Živá témata na fóru
- Koníci z Maranella obecně 05.26. 21:52 - Snowman000
- BMW Divize 05.26. 21:04 - Snowman000
- Kdo má přednost? 05.26. 18:35 - GeneHawkins
- Lampárna (stěžovatelna) 05.26. 14:49 - pavproch
- Onboard videa 05.26. 10:40 - Truck Daškam
- S větrem ve vlasech.... 05.26. 10:09 - pavproch
- Řidiči, co to mají v ruce... 05.26. 07:53 - Truck Daškam
- Dříve M135i, nyní ///M2 05.25. 14:06 - Vrooom
