Reklama

Kdy přesně Ford skončí se vším od Fiesty po Mondeo? A co to bude znamenat pro nás?

Masivní čistka mezi modely Fordu nastane dříve, než by kdo čekal. V plné míře se pochopitelně dotkne jen USA, ani Evropě se ale zcela nevyhne.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Kdy přesně Ford skončí se vším od Fiesty po Mondeo? A co to bude znamenat pro nás?

28.4.2018 | Petr Prokopec | 4 příspěvky

Masivní čistka mezi modely Fordu nastane dříve, než by kdo čekal. V plné míře se pochopitelně dotkne jen USA, ani Evropě se ale zcela nevyhne.

Asi nejpřekvapivější novinkou posledních dnů bylo oznámení Fordu o razantní čistce v jeho severoamerické nabídce. Z tamního portfolia modrého oválu totiž vypadnou prakticky všechny osobní vozy s výjimkou Mustangu. To je vskutku neobvyklý a vlastně i neočekávaný krok, ačkoliv na klesající prodeje upozorňujeme již delší dobu. Ford dosud jakékoliv problémy odmítal, nyní ale připustil, že nemá smysl investovat do dalších generací, když zákazníci touží po něčem jiném.

Kdo by ovšem čekal, že Američané nechají dosavadní generace těchto modelů v klidu dožít a prostě jen nepřijdou s dalšími, ten by se hluboce mýlil - nová éra modrého oválu coby výrobce SUV a pick-upů začne již za pár dnů. Počínaje květnem totiž nabídku značky opustí Focus. To je samo o sobě až tak překvapivé není, koneckonců stávající generace je na konci svého životního cyklu. Ta nová ale vzniklý prostor nezaplní, místo toho Ford počítá pouze s verzí Focus Active, tedy crossoverem, který bude do USA dovážet z Číny až od poloviny příštího roku.

Ani další modely ale nečeká dlouhá budoucnost. Už v březnu 2019 skončí velký sedan Taurus a o dva měsíce později Fiesta. Fusion, sedan střední velikosti nám známý jako Mondeo, v nabídce vydrží o nějaký ten rok déle, ostatně nedávno se dočkal faceliftu. Nicméně poté se vody uzavřou i nad ním, přičemž s nástupcem se v Americe nepočítá.

To nás přivádí k otázce, jaká je budoucnost evropského modelu. Ford se zatím jasné odpovědi vyhýbá, s ohledem na prodeje, které jsou ještě nižší než u amerického protějšku, je ale extrémně nepravděpodobné, že by Ford vyvinul Mondeo separátně jen pro Starý kontinent. A to i za předpokladu, že by maximálně využil modulární techniku. Zdá se tedy, že tento kdysi nadmíru populární model má své dny sečteny i zde.

Mluvčí evropské divize Fordu zatím říká, že „Mondeo zůstává klíčovou součástí naší nabídky. V závěru letošního roku představíme modernizaci, v jejímž rámci dorazí nové pohonné jednotky, stejně jako změny spojené s exteriérem a interiérem. Novinek se dočká i Mondeo Hybrid.“ Ač jsme tedy facelift již nečekali, nakonec dorazí.

Nicméně s příchodem nové dekády se nejspíše s tímto modelem rozloučíme, ostatně mluvčí značky dále uvedl, že Ford si je vědom poklesu zájmu o daný segment. Ač tedy neopomněl Mondeo vychválit jako technologického i dynamického lídra v dané třídě, s čímž lze aktuálně jen stěží souhlasit, je evidentní, že místo nové generace se Ford bude zabývat vývojem crossoverů a SUV. Pozoruhodný osud značky, která tu kdysi zatápěla evropským lídrům...

Kdy přesně Ford skončí se vším od Fiesty po Mondeo? A co to bude znamenat pro nás? - 1 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 01Kdy přesně Ford skončí se vším od Fiesty po Mondeo? A co to bude znamenat pro nás? - 2 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 02Kdy přesně Ford skončí se vším od Fiesty po Mondeo? A co to bude znamenat pro nás? - 3 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 03Kdy přesně Ford skončí se vším od Fiesty po Mondeo? A co to bude znamenat pro nás? - 4 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 04Kdy přesně Ford skončí se vším od Fiesty po Mondeo? A co to bude znamenat pro nás? - 5 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 05Kdy přesně Ford skončí se vším od Fiesty po Mondeo? A co to bude znamenat pro nás? - 6 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 06Kdy přesně Ford skončí se vším od Fiesty po Mondeo? A co to bude znamenat pro nás? - 7 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 07Kdy přesně Ford skončí se vším od Fiesty po Mondeo? A co to bude znamenat pro nás? - 8 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 08Kdy přesně Ford skončí se vším od Fiesty po Mondeo? A co to bude znamenat pro nás? - 9 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 10Kdy přesně Ford skončí se vším od Fiesty po Mondeo? A co to bude znamenat pro nás? - 10 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 11Kdy přesně Ford skončí se vším od Fiesty po Mondeo? A co to bude znamenat pro nás? - 11 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 12Kdy přesně Ford skončí se vším od Fiesty po Mondeo? A co to bude znamenat pro nás? - 12 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 13Kdy přesně Ford skončí se vším od Fiesty po Mondeo? A co to bude znamenat pro nás? - 13 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 14Kdy přesně Ford skončí se vším od Fiesty po Mondeo? A co to bude znamenat pro nás? - 14 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 15Kdy přesně Ford skončí se vším od Fiesty po Mondeo? A co to bude znamenat pro nás? - 15 - Ford Mondeo 2015 EU verze dalsi sada 16
Evropský Ford Mondeo se letos překvapivě dočká faceliftu. Nicméně do budoucna skončí, stejně jako jeho americký protějšek

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 4 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama