Mercedes v potížích už jasně naznačuje, abychom se s některými modely rozloučili

Automobilky se obvykle tváří, jak se jejich modelům daří, i kdyby to zrovna nebyla pravda. Pokud Mercedes otevřeně říká, že jej tvrdě zasáhl úpadek dieselů a musí změnit svou strategickou orientaci, něco to znamená.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Mercedes v potížích už jasně naznačuje, abychom se s některými modely rozloučili

22.8.2019 | Petr Miler

Automobilky se obvykle tváří, jak se jejich modelům daří, i kdyby to zrovna nebyla pravda. Pokud Mercedes otevřeně říká, že jej tvrdě zasáhl úpadek dieselů a musí změnit svou strategickou orientaci, něco to znamená.

Není žádným tajemstvím, že Mercedes momentálně neprožívá nejšťastnější období své existence. Po 10 letech zisků spadl do ztráty kvůli dieselovým kostlivcům ve skříních a momentálně ani nedovede odhadnout všechny následky. Za takových okolností je nutné, aby firma fungovala co nejefektivněji, zbavila se ztrátových projektů a soustředila na ty výdělečné. A to jen zřídka nevede k omezení nabídky modelů.

Dosud šlo o spekulativní informace německého tisku, které - ve zkratce řečeno - avizovaly odchod řady kabrioletů, roadsterů a okrajových modelů, jako je třída CLS. A také pick-upu třídy X. Vážnost jste jim mohli přikládat dle svého vlastního uvážení, teď už je ale prakticky jasné, že k čistce dojde a minimálně třída X to má spočítané.

Naznačují to slova Marcuse Breitschwerdta, šéf divize Mercedes-Benz Vans, který australským kolegům přiznal, že propad zájmu o naftové motory firmu tvrdě zasáhl a management je plně zaměstnaný „přezkoumáním a novým uspořádáním naší strategické orientace”. Za tím není těžké spatřovat i výrazné změny v nabídce modelů, nakonec v případě třídy X byl Breitschwerdt ještě konkrétnější.

Řekl, že prémiový pick-up je „okrajový produkt” a jeho prodeje „neodpovídají očekáváním firmy”. Minulý rok si zákazníka na celém světě našlo jen 16 tisíc exemplářů a například v Austrálii, kde jsou pick-upy velmi populární, letos „udal” jen 1 201 aut. Pro srovnání - konkurenční VW Amarok, též žádný prodejní hit, si našel více jak čtyřikrát tolik kupců.

Breitschwerdt osud třídy X přímo nekomentoval, výše uvedená slova ale jako manažer firmy pronesete jen v případě, kdy chcete veřejnost připravit na to, že nějaký model skončí. A přesně to se podle nás v případě „X-Klasse” stane. Nakonec, Breitschwerdt dále konstatoval, že škrty u jím řízené divize mohou jít i „za hranici omezení nabídky pohonů, verzí či celých modelových řad” narážejíc na příliš komplikovanou strukturu managementu divize a příliš mnoho zaměstnanců (26 tisíc). I to naznačuje, jak složitá nyní situace u Mercedesu je a bez bolavých změn se ji nepodaří vyřešit.


Mercedes v potížích už jasně naznačuje, abychom se s některými modely rozloučili - 1 - Mercedes-Benz X-Class 2017 oficialni sada 067Mercedes v potížích už jasně naznačuje, abychom se s některými modely rozloučili - 2 - Mercedes-Benz X-Class 2017 oficialni sada 065Mercedes v potížích už jasně naznačuje, abychom se s některými modely rozloučili - 3 - Mercedes-Benz X-Class 2017 oficialni sada 080
Šéf divize Mercedes-Benz Vans svými slovy více než naznačuje, že třída X to má spočítané

Mercedes v potížích už jasně naznačuje, abychom se s některými modely rozloučili - 4 - Mercedes-Benz SLC SL CLS mozny konec 01Mercedes v potížích už jasně naznačuje, abychom se s některými modely rozloučili - 5 - Mercedes-Benz SLC SL CLS mozny konec 02Mercedes v potížích už jasně naznačuje, abychom se s některými modely rozloučili - 6 - Mercedes-Benz SLC SL CLS mozny konec 03
Podle dřívějších spekulací by měl skončit i Mercedes SLC, ...

Mercedes v potížích už jasně naznačuje, abychom se s některými modely rozloučili - 7 - Mercedes-Benz SLC SL CLS mozny konec 04Mercedes v potížích už jasně naznačuje, abychom se s některými modely rozloučili - 8 - Mercedes-Benz SLC SL CLS mozny konec 05Mercedes v potížích už jasně naznačuje, abychom se s některými modely rozloučili - 9 - Mercedes-Benz SLC SL CLS mozny konec 06
...větší SL...

Mercedes v potížích už jasně naznačuje, abychom se s některými modely rozloučili - 10 - Mercedes-Benz SLC SL CLS mozny konec 07Mercedes v potížích už jasně naznačuje, abychom se s některými modely rozloučili - 11 - Mercedes-Benz SLC SL CLS mozny konec 08Mercedes v potížích už jasně naznačuje, abychom se s některými modely rozloučili - 12 - Mercedes-Benz SLC SL CLS mozny konec 09
...nebo čtyřdvéřové kupé CLS

Zdroj: Car Advice

Petr Miler

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama