Nové nejlevnější SUV Škody se rýsuje. Bude nejprostornější ve své třídě, říká šéf

Česká automobilka segment opravdu dostupných SUV opustila s koncem modelu Yeti, zahálet jej ale nenechá. Vrátí se do něj s odlišně koncipovaným malým modelem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nové nejlevnější SUV Škody se rýsuje. Bude nejprostornější ve své třídě, říká šéf

6.12.2018 | Petr Prokopec

Česká automobilka segment opravdu dostupných SUV opustila s koncem modelu Yeti, zahálet jej ale nenechá. Vrátí se do něj s odlišně koncipovaným malým modelem.

Není žádným tajemstvím, že Škoda hodlá své aktivity na poli SUV dále rozšiřovat. Zájem zákazníků o tyto segmenty i nadále roste a železo je zkrátka třeba kout, dokud je žhavé. Karoq a Kodiaq proto v nabídce doplní řada novinek, z nichž nejdříve dorazí produkční verze konceptu Vision X. Do prodeje se totiž dostane během několika měsíců, což naznačuje možnou přítomnost na březnovém ženevském autosalonu.

Sériový Vision X bude podle všeho duchovním nástupcem Škody Yeti, tedy něčím, po čem Němci nedávno volali při testu ojeté verze vůbec prvního českého SUV. Novinka totiž dorazí na nejdelší verzi modulární platformy MQB A0, díky čemuž se její rozvor skutečně má natáhnout na 2 645 milimetrů konceptu. Tím bude překonán i „sněžný muž“, ačkoliv v rámci délky na tom oba vozy budou s 4,2 metry prakticky stejně.

Potvrzují se tak slova šéfa automobilky Bernharda Maiera, dle kterého má být nové SUV nejprostornějším a nejpraktičtějším vozem ve své třídě. Překonat má v tomto směru i sesterský Volkswagen T-Roc, který byl sice postaven na základech stejné architektury, ovšem jeho rozvor i délka jsou menší. V rámci hierarchie však německý zástupce stojí výše než ten český, v showroomech tedy bude k dispozici za vyšší částku.

„Vždy se snažíme, aby naše vozy zamířily do horního spektra daného segmentu, a proto mají delší rozvor, větší zavazadelník a více místa v kabině. Tato obchodní třída se přitom začala rozvíjet teprve před pár lety, my však chceme být její součástí, a proto jsme jí naši novinku uzpůsobili na míru. A kvůli tomu jsme představili i Vision X, který stejně jako ostatní koncepty přibližuje budoucnost,“ uvedl šéf Škody.

Maier mimo to i potvrdil, že cena se na rozdíl od podvozku skutečně bude držet při zemi, a to i díky jasně dané strategii. Ta kupříkladu nepočítá s pohonem všech kol, ve všech případech tedy výkon zamíří pouze dopředu. Základ nabídky přitom bude tvořit litrový tříválec s 95 a 115 koňmi, nad který se postaví jedna-pětka naladěná na 130 a 150 koní. Dorazit má i 1,6litrový turbodiesel, hybrid zatím zelenou nedostal.

Cenová politika je rovněž důvodem, proč nemůžeme očekávat ani ryze sportovní verzi RS, byť s úrovněmi výbavy jako SportLine či Monte Carlo počítat lze. Ostatně Škoda dodává, že zaměřit se s tímto vozem hodlá především na mladé - proto sériové provedení vyrukuje s ještě ostřejšími hranami, než jaké měl ve vínku koncept. A chybět u toho nemůže ani dnes poměrně populární dvoubarevný lak.

Jakkoliv ovšem značka šije novinku přímo na míru konkrétnímu publiku a zároveň dodává, že produkční Vision X míří do nejrychleji rostoucího segmentu, v rámci registrací se prý má sklonit před Škodou Karoq. Jsme ovšem zvědavi, zda realita nakonec plány značky nezmění. Koneckonců opravdu prostorné malé SUV za rozumné peníze totiž na trhu chybí, a Škoda by z toho mohla vytěžit maximum. Že s vozem nemíří až tak nízko, nakonec naznačuje i nedávná registrace pravděpodobného jména - Kosmiq.


Nové nejlevnější SUV Škody se rýsuje. Bude nejprostornější ve své třídě, říká šéf - 1 - Skoda Kosmiq dalsi 01
Chystaná sériová Škoda Vision X se ukázala na rozličných neoficiálních ilustracích

Nové nejlevnější SUV Škody se rýsuje. Bude nejprostornější ve své třídě, říká šéf - 2 - Skoda Baby-SUV 2020 nove ilustrace 01Nové nejlevnější SUV Škody se rýsuje. Bude nejprostornější ve své třídě, říká šéf - 3 - Skoda Baby-SUV 2020 nove ilustrace 02
Nové nejlevnější SUV Škody se rýsuje. Bude nejprostornější ve své třídě, říká šéf - 4 - Skoda Baby-SUV 2020 nove ilustrace 03Nové nejlevnější SUV Škody se rýsuje. Bude nejprostornější ve své třídě, říká šéf - 5 - Skoda Baby-SUV 2020 nove ilustrace 04
Pokud by přitom taková byla i realita, vůbec bychom se nezlobili

Zdroje: Auto Express, Focus

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše