Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Nové nejrychlejší auto světa je venku, americké tornádo míří až k 500 km/h
1.11.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Bugatti Chiron ještě ani nevyzkoušelo svou maximální rychlost a Hennessey říká, že má pokořitele. Jeho F5 je s 1 622 koňmi výkonnější i rychlejší.
Díky Bugatti Veyron již meta 400 km/h není v běžném silničním voze nedosažitelná. Automobilka z Molsheimu navíc vyprovokovala řadu dalším firem k tomu, aby se laťku snažily posunout ještě dále. Hozenou rukavici zvedl především John Hennessey, jinak tuner z Texasu, který proslul hlavně úpravami Dodge Viper. Tento sporťák by přitom na první pohled mohl vypadat jako ideální dárcovský vůz pro překonání Bugatti, hlavně kvůli svému motoru. Hennessey ovšem zvolil jiný základ, o poznání subtilnější Lotus.
Jak vše dopadlo, nejspíše nemusíme již znovu podrobně popisovat. Na svět přišel model Venom GT, který zvládl dosáhnout rychlosti dokonce 435 km/h. Překonal tak Veyron i ve verzi Super Sport, ovšem pouze v jednom směru. K zapsání vozu do Guinnessovy knihy rekordů tedy nedošlo, John Hennessey ovšem nesložil ruce v klín. Místo toho začal pracovat na novém modelu F5, který by Bugatti zpráskal, i když mezitím přišlo s ještě výkonnějším modelem, Chironem.
O příchodu novinky se mluví již hezky dlouho, dnes jsme se ovšem konečně dočkali jejího odhalení. Vůz přitom není pojmenován podle tlačítka na počítačové klávesnici, ale odkazuje na nejdestruktivnější typ tornáda. Tedy takové, jenž se rychlostí větru pohybuje okolo 500 km/h. Již to samo o sobě naznačovalo, za jakým cílem se Hennessey míří. A minimálně po teoretické stránce to vypadá, že svého snu dosáhl.
Vůči předchůdci udělal model F5 obrovský pokrok v aerodynamice, pyšní se totiž koeficientem odporu vzduchu Cd 0,33. Stojí za tím kompletně zakapotovaný podvozek či unikátní zadní difuzor, stejně jako fakt, že design karbonové karoserie doplněné karbonovým monokokem již není založen na Lotusu, ale vzešel z vlastních návrhů, jenž počítaly právě s enormní maximální rychlostí.
Předchozí Venom GT se přitom pyšnil Cd 0,44, pročež by potřeboval 2 500 koní (jimiž ovšem nedisponoval), aby dosáhl tempa 300 mil v hodině, tedy 483 km/h. Aerodynamicky propracovanější F5 si vystačí s výkonem 1 600 hp (tedy 1 622 koní), za jejichž produkci je zodpovědný 7,4litrový celohliníkový osmiválec podporovaný dvojicí turbodmychadel.
Ve srovnání s takovým Bugatti Chiron se pohonná jednotka jeví jako chudý příbuzný, přičemž Hennessey připouští, že zvažována byla i čtveřice turbodmychadel. S nimi by výkon byl ještě vyšší, zároveň by však vzrostla i hmotnost, což bylo nepřípustné. Zůstalo tedy u 1 622 koní, jenž spolu s 1 768 Nm přenáší na zadní kola jednospojková sedmistupňová automatická převodovka.
F5 ovšem bude k dispozici také s manuálem, nicméně výrobce dodává, že v takovém případě budou majitelé bojovat s trakční kontrolou spolupracující se systémem GPS až do rychlosti 225 km/h. Většina 24 plánovaných exemplářů tedy nejspíše dorazí s pádly pod volantem, přičemž zájemce bude Hennessey selektovat osobně.
S čím přitom kromě vysokého výkonu lze počítat? Se vskutku dechberoucí dynamikou. Zrychlení z klidu na 300 km/h se odehraje pod 10 sekund, sprint na 400 km/h zabere méně než 20 sekund a maximálka činí 485 km/h. F5 je tak nejen rychlejší než Venom GT, ale pokoří také Chiron, Koenigsegg Agera RS a dokonce i monopost Formule 1 Lewise Hamiltona.
Za těmito výkony leží především nízká hmotnost 1 360 kg, která je dle tvůrců pro texaský supersport výhodou zejména v rámci nejvyšší rychlosti. Tím, že je F5 výrazně lehčí než Chiron, nejsou pneumatiky omezujícím faktorem a proto by se vůz se stejným obutím, jaké používá Bugatti (tedy Michelin Pilot Cup 2), měl dostat mnohem dále než supersport z Molsheimu.
Je ovšem třeba zmínit, že maximální rychlost zatím v praxi nebyla ověřena, dva prototypy za vysokorychlostními testy vyrazí až v příštím roce. První exempláře pak mají dorazit k zákazníkům až v roce 2019, přičemž ti mohou počítat s komfortní a prostornou kabinou - dokonce natolik, že se dovnitř vejdou i hráči NFL, z nichž jeden si vůz již objednal.
Co dodat? Snad jen tolik, že cena startuje na částce 1,6 milionu dolarů (cca 35,27 mil. Kč). Pokud vás přitom Hennessey vybere jakožto ideálního kandidáta, čeká vás cesta do texaského Sealy, kde budete moci specifikovat svůj vůz příplatky za dalších 600 000 USD (13,2 mil. Kč). A poté již jen vyčkáte, než dostanete k dispozici stoj, který se před Bugatti a Koenigseggem navzdory nižší hmotnosti a karbon-keramickým brzdám Brembo neskloní pouze v disciplíně 0-400-0 km/h.

















Hennessey F5 se pyšní propracovanou aerodynamickou karoserií, pod kterou se skrývá 1 622 koní
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Cristiano Ronaldo si nechal postavit nejdražší Mercedes třídy G na světě, už z barev je jasné, čemu se klaní
5.5.2026
Honda už ani nezkouší zastřít, že její pokus o velký návrat je velký propadák, zájem resuscituje novou edicí
4.5.2026
První menší Mercedes, který dostal zpátky motor V8, se ukázal v ostré akci při testech. Ohromit zatím zvládá jen jedním
2.5.2026
Nové na MotoForum.cz
- Časový program GP Francie v Le Mans včera 10:00
- Waterloo pro BMW: Miguel Oliveira vážně zraněn – van der Mark pojede místo něho včera 09:00
- MOTO TEST CAMP Soběslav 2026: 120 motocyklů od 26 značek včera 08:00
- Štěpán Zuda s wild card v Mostě 5.5.2026
- Obvinění z dopingu: Byla účast Lukase Maurera v Hengelu poslední? 5.5.2026
Nejnovější články
Hyundai se blíží vrcholu absurdity, jeho další elektromobily budou jen špatnou emulací spalovacích aut
před 3 hodinami
Lákavý Mercedes pro sedm koupíte po čtyřech letech za třetinu původní ceny, cenovka na náhradní baterii vám ale vezme chuť
před 10 hodinami
Tento elektrický model je takový propadák, že se ho dealerům nedaří prodat nový ani se slevou 1,5 milionu Kč
před 11 hodinami
Miláček Čechů od Kie nakonec v Evropě nekončí, dál přežije aspoň v této svérázné podobě
včera
Elektromobily dál připravují majitele o šílené peníze, tento mu během 147 schramstnul km přes 600 tisíc a skoro polovinu původní ceny
včera
Živá témata na fóru
- Lampárna (stěžovatelna) 05.06. 22:57 - M.Z.
- S větrem ve vlasech.... 05.06. 18:57 - M.Z.
- VZKAZY 05.06. 15:42 - pavproch
- Detektory policejních radarů 05.06. 15:05 - pavproch
- Bench Unlock jednotky Bosch PCR2.1 okoli Ostravy 05.06. 09:05 - bobo69
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 05.06. 05:59 - Truck Daškam
- Toyota Land Cruiser 250 || Nezastavitelná legenda 05.05. 10:46 - nuttythwack
- Fiat a vše kolem nich 05.04. 11:59 - pavproch
