Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Nový Ford S-Max 2015 detailněji, slibuje více komfortu i efektivity
17.9.2014 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
(+ video) Velké MPV modrého oválu nabízí až 32 konfigurací interiéru, který lze osadit 5 či 7 sedadly. V útrobách pracuje až 240 koní a 4x4.
S novinkami modrého oválu se dnes zjevně roztrhl pytel. Během ranních hodin jsme vám totiž již stihli představit modernizovaný Ford C-Max i ceny faceliftovaného Focusu. Nyní si pro změnu můžeme posvítit na větší MPV S-Max, se kterým jsme se již jednou tento týden viděli. Jenže zatímco první sada fotek a informací se na světlo světa dostala bez přičinění automobilky, nyní tu máme představení oficiální. Mnohem lépe si tak můžeme prohlédnout interiér, hned zkraje pak potvrdíme i příchod systému 4x4 a benzinového motoru naladěného na 240 koní. Vezmeme to ovšem pěkně popořádku.
Začneme designem, který až na drobné výjimky odpovídá konceptu, jenž se ukázal na březnovém autosalonu v Ženevě. Máme tu tedy čelní masku jak ze „šlechtického” Astonu Martin, hned několik bočních prolisů, z nichž jeden navazuje na výdechy za předními koly, či panoramatickou střechu, která nahrazuje čelní okno zasahující až nad přední pasažéry. Mimo to si můžeme povšimnout klasických okenních sloupků, tím ale máme karoserii vesměs zmapovanou.
Přesunout se tedy můžeme do kabiny, kde nový S-Max nabízí až 32 konfigurací uspořádání sedadel a zavazadlového prostoru. Vybírat přitom můžete mezi pětimístným nebo sedmimístným provedením, přičemž druhou i třetí řadu lze díky systému Easy-Fold a tlačítku na středovém tunelu ovládat elektricky. Samotná sedadla se pak pyšní tenčími opěrkami, díky nimž narostl prostor pro nohy cestujících.
Zmínit můžeme také technologii Easy-Entry, které usnadňuje přístup na třetí řadu sedadel, či individuální okruh klimatizace pro cestující vzadu. Ti na předních sedadlech pak kromě vyhřívání mají k dispozici rovněž chlazení či masážní strojek, zatímco řidič může sáhnout rovněž po vyhřívaném volantu. Zapracováno pak bylo i na odhlučnění, kdy kupříkladu střecha dostala speciální tlumiče na redukci vibrací.
Opomenuta nebyla ani bezpečnostní technika, která zahrnuje přednárazový systém, který v případě hrozící nehody automaticky „šlápne“ na brzdy. Nejprve se ovšem řidiče snaží varovat nápisy na čelním okně. Dále pak můžete počítat s monitoringem jízdy ve správném pruhu, detekcí vozidel ve slepém úhlu či technologií, která při couvání sleduje dopravu projíždějící za vozem.
K tomu nový S-Max nabídne podélné automatické parkování, z daného místa následně vůz zvládne i samočinně vyjet. Skoro samozřejmostí je adaptivní tempomat, pro potřeby Euro NCAP pak byla přepracována technika umožňující nastavení nejvyšší rychlosti v souladu s platnými předpisy. Chybět pak nebude ani detekce dopravního značení.
Mimo výše řečené je pak Ford S-Max vůbec prvním modelem modrého oválu v Evropě, který nabídne technologii Adaptive Steering neustále měnící převod řízení v závislosti na rychlosti. Nová zadní náprava typu Integral Link pak navyšuje komfort i stabilitu, přičemž kromě klasického pohonu předních kol Ford nabídne také systém 4x4.
Pod kapotou lze pak očekávat příchod dvoulitrového turbodieselu, který po řádném přepracování nabízí o sedm procent nižší spotřebu. Dopřát si jej přitom můžete s výkonem 120 koní, které může přenášet pouze šestistupňový manuál, nebo se silou 150 a 180 koní. V těchto případech pak máte na výběr i dvouspojkový automat PowerShift.
V rámci vonnějších výparů jsou k mání agregáty dva, kdy 1,5litrový EcoBoost slibuje 160 koní. Jejich přenos přitom bude mít na starosti pouze manuál, zatímco pro dvoulitrový EcoBoost naladěný na 240 koní je vyhrazený automat. Také zde máme čekat nižší spotřebu, konkrétní hodnoty ale budou oznámeny až v Paříži.
Dodat tedy můžeme pouze tolik, že na přání bude možné nový S-Max vybavit plně digitálním přístrojovým štítem (standardem jsou klasické analogové budíky) či multimediálním systémem SYNC 2, který zahrnuje i hlasové ovládání. Jako vůbec první Ford na světě pak MPV dostane i LEDková světla s technologií Glare-Free Highbeam, která zaručuje maximalizaci světelného paprsku bez oslnění protijedoucích řidičů. Tím ale náš článek můžeme uzavřít.
Tip: Projděte si všechny novinky pařížského autosalonu 2014.
















Ford S-Max dorazí v pětimístném či sedmimístném provedení. Pod kapotou pak nabídne až 180 dieselových nebo 240 benzinových koní
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Číňané vzali svůj „Rolls-Royce pro chudé” a skočili s ním z ostrého srázu. Podívejte se, jak dopadl po 20 metrech letu
před 3 hodinami
Skutečné Bugatti vyzvalo na souboj dvacetkrát levnější „Bugatti pro chudé”. Opravdu to nemělo dělat
25.5.2026
Nejošklivější nové auto týdne, měsíce i roku schytává těžkou bídu od jinak nekritických kolegů, je leda parodií na 8 let starého předchůdce
24.5.2026
Nové na MotoForum.cz
Nejčtenější články
Otylé nové Audi RS6 při testech prohrálo boj s vlastní hmotností a skončilo ve svodidlech
29.4.2026
Číňané začali za cenu Škody Superb prodávat auto se vzhledem Ferrari, které je rychlejší než samotné Ferrari
29.4.2026
VW chce s novým Golfem navázat na jednu ze svých největších legend, jejích kvalit ale stěží dosáhne
29.4.2026
Číňané ukazují, co je to China Speed, hotový Freelander ukázali měsíc po konceptu i bez Land Roveru
29.4.2026
Ani Kaliforňané nekupují elektromobily, pokud jim je z velké části neplatí někdo jiný
29.4.2026
Živá témata na fóru
- BMW Divize 05.27. 10:25 - pavproch
- Koníci z Maranella obecně 05.27. 09:12 - Vrooom
- Přejetí čerstvě natřeného přechodu 05.27. 08:38 - Truck Daškam
- Kdo má přednost? 05.27. 07:10 - řidičBOB
- Lampárna (stěžovatelna) 05.26. 14:49 - pavproch
- Onboard videa 05.26. 10:40 - Truck Daškam
- S větrem ve vlasech.... 05.26. 10:09 - pavproch
- Řidiči, co to mají v ruce... 05.26. 07:53 - Truck Daškam
