Prodeje Fordu kolabují po celém světě, s sebou berou i akcie firmy

Ford už delší čas není v ideální kondici, pořád ale měl pár bašt, na které se mohl vzpomenout. Teď už nemá ani jednu, jeho prodeje míří ke dnu v USA, Evropě i Číně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Prodeje Fordu kolabují po celém světě, s sebou berou i akcie firmy

25.7.2019 | Petr Prokopec

Ford už delší čas není v ideální kondici, pořád ale měl pár bašt, na které se mohl vzpomenout. Teď už nemá ani jednu, jeho prodeje míří ke dnu v USA, Evropě i Číně.

Tesla není jedinou automobilkou, která se v těchto dnech pochlubila finančními výsledky za druhé letošní čtvrtletí. Se svou trochou do mlýna vyrukovali také ostatní výrobci a mezi nimi i Ford. Ovšem ani v případě modrého oválu nepůjde zrovna o veselé čtení.

Americká automobilka totiž rychle ztrácí páru nejen v Evropě, kde se už delší čas nemá čeho chytit, ale i ve své domovině a také v Číně. Její prodeje navíc klesly ještě níže, než se čekalo. A aby toho nebylo málo, optimistická není ani předpověď budoucnosti. Nepřekvapí proto, že také v tomto případě došlo na rychlý pád akcií.

Abychom nemluvili jen obecně, můžeme si rovnou posvítit na celosvětové registrace i jednotlivé trhy. Globálně jsme tedy na 1,4 milionech vozů, což představuje devítiprocentní meziroční pád. Po stránce obratu však tato změna nebyla prakticky znát, automobilka od zákazníků vyinkasovala v předchozích třech měsících 38,9 miliardy dolarů (cca 890,91 mld. Kč). Na první pohled tedy není důvod ke stížnostem, neboť data naznačují, že zisk automobilky by se vůči druhému čtvrtletí 2018 mohl zvýšit.

Realita je však zcela opačná, automobilka vydělala „pouze“ 148 milionů dolarů (3,39 mld. Kč). Zaostala tak i za pesimistickými očekáváními analytiků, přičemž dodává, že tento výsledek jde na konto reorganizace společnosti. Ta bude propouštět tisíce lidí, což z dlouhodobého hlediska přinese ovoce, nicméně jednorázové náklady, do nichž bylo započítáno třeba odstupné, vystoupaly na miliardu dolarů (22,9 mld. Kč). A ta zkrátka byla započítána do tohoto účetního období.

Většinu zisku má na kontě právě severoamerická divize, a to zejména díky SUV a pick-upům, v jejichž případě došlo ke 14procentnímu růstu prodejů. Z tohoto úhlu pohledu tedy dává smysl, že modrý ovál hodlá s čímkoliv, co nemá zvýšený podvozek, skončit. Značka přitom nehodlá vše vsadit jen na jednu spornou kartu, ale hned na dvě - velkou prioritu má elektrifikace, do nichž chce do roku 2022 nalít 11 mld. USD (251,93 mld. Kč).

Podobně jako ve Státech je na tom Ford v Evropě, jen samozřejmě v menším měřítku. Prodáno totiž bylo 346 800 aut (v zámoří šlo o 650 336 vozů a 4,1procentní pád), což meziročně představuje 3,4procentní pokles. Za tím ovšem stojí pokles zájmu o osobní vozy, ty užitkové naopak míří nahoru. S 99 900 prodanými vozy totiž Ford zůstává lídrem této části trhu, navíc si meziročně polepšil o 2 procenta.

Zmínit můžeme ještě Čínu, kde došlo na pokles prodejů o 21,7 procenta. Ford tedy padá výrazně, dokonce více než samotný trh, což pro automobilku rozhodně není dobrá zpráva - ukazuje se totiž, že v rámci obliby je až za konkurencí, která se i v těžkých časech dokáže v Číně držet lépe.


Prodeje Fordu kolabují po celém světě, s sebou berou i akcie firmy - 1 - Ford prodeje Q2 2019 01Prodeje Fordu kolabují po celém světě, s sebou berou i akcie firmy - 2 - Ford prodeje Q2 2019 02Prodeje Fordu kolabují po celém světě, s sebou berou i akcie firmy - 3 - Ford prodeje Q2 2019 03
Jedničkou Fordu ve Státech je pick-up F-150...

Prodeje Fordu kolabují po celém světě, s sebou berou i akcie firmy - 4 - Ford prodeje Q2 2019 04Prodeje Fordu kolabují po celém světě, s sebou berou i akcie firmy - 5 - Ford prodeje Q2 2019 05Prodeje Fordu kolabují po celém světě, s sebou berou i akcie firmy - 6 - Ford prodeje Q2 2019 06
...zatímco Evropě vládne Focus

Prodeje Fordu kolabují po celém světě, s sebou berou i akcie firmy - 7 - Ford prodeje Q2 2019 07Prodeje Fordu kolabují po celém světě, s sebou berou i akcie firmy - 8 - Ford prodeje Q2 2019 08Prodeje Fordu kolabují po celém světě, s sebou berou i akcie firmy - 9 - Ford prodeje Q2 2019 09
Špičkou mezi užitkovými vozy je v Evropě Transit. Žádný z těchto modelů ale nezvládl zvrátit kolaps prodejů celé značky, které aktuálně klesají ve všech významnyćh světových odbytištích

Zdroj: Ford

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama