Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Renault Clio Williams 2014: legenda se vrátí, vzejde z nového Clia RS
11.10.2012 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Novinka má dorazit s výkonem 223 koní, pádlové řazení ale za manuál nevymění. Potvrzeno zatím není ani zapojení týmu Williams F1 do vývoje.
Pro francouzskou automobilku není kříšení zlatých dobrých časů nic nového. Stačí ostatně zavzpomínat na modely Gordini nebo si připomenout, že již velmi brzy by mohla dorazit nová generace Renaultu Alpine. Ale ještě dříve, než bude moci sporťák vyvíjený ve spolupráci s Caterhamem zaútočit na veřejné silnice, by mělo dorazit nové Clio Williams. To nemá být reminiscencí původního modelu v podobě (modrý lak a pár samolepek), jakou předvedly verze Gordini, čistota první generace mu ale bude stejně cizí.
V roce 2014 totiž můžete počítat s výrazně upravenou verzí v Paříži představeného Renaultu Clio RS. Ta pod kapotou nabídne stejný 1,6litrový přeplňovaný motor, ovšem s výkonem posunutým z dvou set na přibližně 220 koní. Výlučně samočinné řazení bohužel zůstane zachováno i tomuto extrémnějšímu modelu, neboť francouzská značka jej považuje za propojení mezi světem veřejných silnic a závodních okruhů.
Není ovšem jasné, zda tým Williams F1 bude zapojen do hry. Při představení originálu v roce 1993 k tomu nedošlo, Clio Williams jen slavilo vítězný titul Nigela Mansella, který pro stáj jezdil a jehož monopost motor Renault poháněl. Situace v současné Formuli 1 je stejná, Williams ale nyní s automobilkami spolupracuje o poznání více. Stačí jen vzpomenout na Porsche 911 GT3 R Hybrid nebo Jaguar C-X75.
Při pohledu po startovním poli F1 navíc mimo Williams neexistuje tým, s nímž by Renault mohl spolupracovat. Red Bull, který motory francouzské značky rovněž používá, totiž „připadl“ Infiniti, což se projevilo na limitované edici FX 50S Sebastian Vettel. A Lotus je nyní spojován více s vozy z Hethelu než z Renaultsportu, přestože na základech týmu Renalt vlastně vznikl.
I kdyby však Clio Williams nakonec vzniklo striktně jen pod vlastní střechou, úplná nuda to snad nebude. Značka totiž slibuje i přiostření jízdních vlastností, k němuž by ovšem mohlo dojít až po stisku tlačítka. Do té doby by řidič jezdil „jen“ v Cliu RS. Je to recept na úspěch? Uvidíme. Překonat předchozích 12 100 prodaných exemplářů ale bude zřejmé tvrdý oříšek.















Renault Clio Williams bude jako základ používat Clio RS. Výkon ovšem povyskočí na přibližně 220 koní, kvůli co nejostřejší jízdě dozná změn také podvozek či řízení
Zdroj: Autocar
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Rus prohnal po nejnáročnějším okruhu světa ten nejstarší žigulík, do půl hodiny byl v cíli
před 7 hodinami
Nejnovější Lamborghini se ještě před odhalením chlubí kontroverzním „rekordem” z okruhu. Skutečný rekord automobilka ignoruje
včera
Končící, morálně 6 let staré BMW M3 svléklo absurditu nového Audi RS5 do naha, ve sprintu ho rozdrtilo na hadry
9.8.2026
Nejnovější články
Americký ministr dopravy podniká kroky k uzákonění práva na „offline auto” bez protivné elektroniky. Říká tomu Auto svobody
před 2 hodinami
Z návratu motorů V8 do Mercedesů zůstává v ústech hořkost, šéf potvrdil, že modely, ve kterých by opravdu ohromily, je nedostanou
před 3 hodinami
VW tímto autem jen dokazuje, že není třeba moc invence, aby nabídl něco zajímavého, je to solidní velký vůz za dobré peníze
před 5 hodinami
Dnes nepochopitelná ikona lidového luxusu 90. let se dá koupit pořád nejetá od 1. majitele. Ostatní auta sežrala rez, i na tomhle už „dělá”
před 6 hodinami
Rus prohnal po nejnáročnějším okruhu světa ten nejstarší žigulík, do půl hodiny byl v cíli
před 7 hodinami
Živá témata na fóru
- Lampárna (stěžovatelna) 08.11. 17:13 - abgx1
- Banky, peníze, finance, investice... 08.11. 16:54 - pavproch
- OBD diag pro moje autovraky 08.11. 16:23 - pavproch
- VZKAZY 08.11. 15:58 - mattonecz
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 08.11. 15:36 - HondaMan
- Onboard videa 08.11. 13:54 - Truck Daškam
- IT poradna 08.11. 13:41 - pavproch
- Elektromobily a vse kolem nich 08.11. 11:33 - mattonecz
