Reklama

Renault Mégane RS 2018 má potvrzený manuál, dostane i natáčení zadních kol

Francouzský hot hatch nakonec dorazí se dvěma typy převodovek. Nabídne i řiditelnou zadní nápravu, aktivní tlumiče a minimálně 300 koní.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Renault Mégane RS 2018 má potvrzený manuál, dostane i natáčení zadních kol

4.10.2016 | Petr Prokopec | 8 příspěvků

Francouzský hot hatch nakonec dorazí se dvěma typy převodovek. Nabídne i řiditelnou zadní nápravu, aktivní tlumiče a minimálně 300 koní.

Nová generace Renaultu Mégane RS je jednou z nejdiskutovanějších záležitostí posledních měsíců. To není překvapivé, neboť veškeré dosavadní varianty dokázaly přesvědčit o svých kvalitách odbornou i laickou veřejnost, třebaže s přibývajícím časem jejich akcie mířily dolů. Společné ale měly vždy jedno - manuální převodovku.

U nové generace, jenž se světu velmi pravděpodobně ukáže příští rok v září ve Frankfurtu, se ovšem mnohem více mluví o dvouspojkovém automatu EDC než o „fofrklacku“. Renault totiž na základě průzkumu mezi zákazníky zjistil, že tato volba by mu navýšila registrace stejným způsobem, jako se to povedlo poslednímu Cliu RS. I to totiž vyměnilo manuální převodovku za samočinnou a jakkoli je stupidní myslet si, že manuál do party by celkové prodeje neposunul ještě výše, Renault to zkrátka neudělal.

Tento krok nadšené řidiče pochopitelně nepotěšil. Na některých trzích proto prodeje Renaultu Clio RS i poklesly, což šéfa sportovní divize francouzské značky Patrice Rattiho vedlo k názoru, že „v ideálním světě bychom zvolili obě verze“. Za definitivní potvrzení jsme sice tato slova považovat nemohli, nicméně alespoň tu byla jistá naděje, že Renault o manuálu uvažuje.

Nyní ovšem máme - alespoň anonymním zdrojem zevnitř značky - potvrzeno, že nový Mégane RS bude skutečně nabízen s oběma převodovkami. Manuál přitom bude ovlivněn skříní z Nissanu 370Z, očekávat tedy v jeho případě můžeme automatické meziplyny. Akcelerace této varianty na stovku navíc má být i lepší než u převodovky EDC

Důvodem je pochopitelně hmotnost, která bude u modelu s manuálem o desítky kilogramů nižší. Nic konkrétního však nebylo zmíněno. Je však zjevné, že pro techniky RenaultSportu je daná oblast klíčová, neboť počítat musí s většími rozměry nové generace. K tomu se přidává pouze pětidveřová karoserie či řada asistenčních systémů v podobě autonomních brzd či monitoringu jízdních pruhů.

Aby toho navíc nebylo málo, dostane nový Mégane RS také řízenou zadní nápravu 4Control, jenž by měla ručičky vah zvednout o dalších 40 kilogramů. Starat se přitom má o maximalizaci agility a zároveň zaskočí i za absentující systém pohonu všech kol, jímž se může pochlubit třeba Ford Focus RS nebo Volkswagen Golf R. Nicméně i kvůli ní hrozí, že novinka bude tak trochu Otesánek.

Daný problém hodlá Renault kompenzovat příchodem odlehčených materiálů, dle Rattiho ale nepůjde jen o karbonové kompozity. Šéf divize RS totiž dodává, že „tu jsou i další materiály, jenž nabízejí lepší poměr přínosů a ceny.“ Počítat bychom tedy měli se speciálními plasty, jenž pod kapotou doplní nová pohonná jednotka o dvoulitrovém objemu.

Renault přitom v rámci prototypů zkoušel přeplňovanou jedna-šestku, u které by prý problémem nemuselo být více než 300 koní. Nicméně aby taková pohonná jednotka byla spolehlivá, vyšla by příliš draho. Od daného záměru tedy bylo ustoupeno, místo toho prostor nad přední nápravou opětovně okupuje dvoulitr, byť nejde o původní jednotku, ale její evoluci.

Kolik koní ovšem motor nabídne, to nadále zůstává tajemstvím. Jelikož však Renault hodlá novou generaci opětovně ověnčit titulem nejrychlejší předokolky na Ringu, nejspíše s ničím jiným než s minimálně 300 koňmi nemůžeme počítat.

Závěrem lze jen dodat, že stejně jako nyní by i nová generace měla být k mání ve verzích Sport, Cup a Trophy. Lišit se přitom nebude jen tlumiči - první zmíněné provedení nejspíše dostane aktivní kousky, zbytek řady pak pevně nastavené - ale rovněž třeba jiným výkonem motoru a nastavením stabilizační kontroly. Tu by ovšem mělo jít i zcela vypnout.

Kromě toho ani samotná divize RenaultSport není absolutním fanouškem zmiňované řiditelné zadní nápravy, systém 4Control by se tedy měl objevit jen u některých derivátů. Velmi pravděpodobně to bude pouze provedení Sport, které se tak stane nejluxusnějším a nejkomfortnějším. Uvidíme, co všechno z toho se stane realitou...

Renault Mégane RS 2018 má potvrzený manuál, dostane i natáčení zadních kol - 1 - Renault Megane RS 2018 nove spy foto 03Renault Mégane RS 2018 má potvrzený manuál, dostane i natáčení zadních kol - 2 - Renault Megane RS 2018 nove spy foto 01Renault Mégane RS 2018 má potvrzený manuál, dostane i natáčení zadních kol - 3 - Renault Megane RS 2018 nove spy foto 06Renault Mégane RS 2018 má potvrzený manuál, dostane i natáčení zadních kol - 4 - Renault Megane RS 2018 nove spy foto 10Renault Mégane RS 2018 má potvrzený manuál, dostane i natáčení zadních kol - 5 - Renault Megane RS 2018 nove spy foto 11Renault Mégane RS 2018 má potvrzený manuál, dostane i natáčení zadních kol - 6 - Renault Megane RS 2018 nove spy foto 12
Testovací prototyp Renaultu Mégane RS byl nově nachytán ve Španělsku, rovnou s pádly pod volantem

Foto: Motoring

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 8 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše