Reklama

Ruský Kalašnikov stvořil osobní vznášedlo. Je to budoucnost dopravy?

Někteří věští konec spalovacím motorům aut, ale co když skončí celá auta? Osobní vznášedlo s osmi páry vrtulí vás vezme kamkoli i bez silnice.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ruský Kalašnikov stvořil osobní vznášedlo. Je to budoucnost dopravy?

30.9.2017 | Petr Miler | 11 příspěvků

Někteří věští konec spalovacím motorům aut, ale co když skončí celá auta? Osobní vznášedlo s osmi páry vrtulí vás vezme kamkoli i bez silnice.

Už dávné sci-fi filmy naznačovaly, že osobní pozemní dopravu v budoucnu nahradí ta letecká. A vlastně s tím nikdy nepřestaly, vzpomeňme třeba na takový Pátý element. Ve skutečnosti se ovšem nic takového nestalo - hromadná letecká doprava je sice stále běžnější, ta osobní se ale omezuje na dálkové přesuny bohatých lidí soukromými tryskáči. Nic jako „létající auto” zaparkované před domem zatím ani pořádně nevzniklo, natož aby dosáhlo jakéhokoli významnějšího rozšíření.

Úplně utopická ale podobná vize není. V minulosti jsme už zaznamenali pár pokusů o něco takového, teď se ale i ruský Kalašnikov, známý hlavně díky pušce AK-47, vytasil se svým provedením osobního dopravního prostředku pohybujícího se nad zemí, nikoli po ní. Zatím bezejmenný stroj následuje nedávnou novou zbraň Kalašnikovu proti demonstrantům a potvrzuje bující aktivity této firmy v pro ni neobvyklých odvětvích.

Pochopitelně, zamýšlené využití je primárně ve vojenství, podobné osobní vznášedlo ale snadno může sloužit i k civilním účelům. Sestává z hliníkového rámu, ve kterém je uchyceno celkem 8 párů vrtulí. Ty - možná oproti očekáváním - pohání nikoli spalovací, ale elektrický motor. Pasažér a pilot v jedné osobě sedí přibližně uprostřed celé konstrukce, která se napoprvé předvedla světu „nahá”, bez jakéhokoli pláště. I ten je ale ve vývoji, jak můžeme vidět na uvolněných záběrech.

Prezentace stroje se odehrála za přítomnosti šéfa mateřského Rostecu, Sergeje Čemezova, který mohl vidět, jak se tento stroj docela snadno pohybuje v prostoru vymezeném halou firmy Kalašnikov. A spatřit to můžeme i my - nezdá se, že „jízda” tímto strojem by byla jakákoli věda.

Jak jsme již naznačili, primárním záměrem je dostat hotové vznášedlo do služeb ruské armády, ani civilní využití ale firma nezavrhuje. Jestli je něco podobného budoucností dopravy, ukáže jenom čas, představa pohybu něčím takovým přinejmenším po městě se nám ale úplně nezajídá. Už jen možnost uniknout kolonám věčně přeplněných městských silnicích nezní nezajímavě...

Ruský Kalašnikov stvořil osobní vznášedlo. Je to budoucnost dopravy? - 1 - Kalasnikov osobni vznasedlo prvni 01Ruský Kalašnikov stvořil osobní vznášedlo. Je to budoucnost dopravy? - 2 - Kalasnikov osobni vznasedlo prvni 02Ruský Kalašnikov stvořil osobní vznášedlo. Je to budoucnost dopravy? - 3 - Kalasnikov osobni vznasedlo prvni 03Ruský Kalašnikov stvořil osobní vznášedlo. Je to budoucnost dopravy? - 4 - Kalasnikov osobni vznasedlo prvni 04Ruský Kalašnikov stvořil osobní vznášedlo. Je to budoucnost dopravy? - 5 - Kalasnikov osobni vznasedlo prvni 05Ruský Kalašnikov stvořil osobní vznášedlo. Je to budoucnost dopravy? - 6 - Kalasnikov osobni vznasedlo prvni 06Ruský Kalašnikov stvořil osobní vznášedlo. Je to budoucnost dopravy? - 7 - Kalasnikov osobni vznasedlo prvni 07Ruský Kalašnikov stvořil osobní vznášedlo. Je to budoucnost dopravy? - 8 - Kalasnikov osobni vznasedlo prvni 08Ruský Kalašnikov stvořil osobní vznášedlo. Je to budoucnost dopravy? - 9 - Kalasnikov osobni vznasedlo prvni 09Ruský Kalašnikov stvořil osobní vznášedlo. Je to budoucnost dopravy? - 10 - Kalasnikov osobni vznasedlo prvni 10Ruský Kalašnikov stvořil osobní vznášedlo. Je to budoucnost dopravy? - 11 - Kalasnikov osobni vznasedlo prvni 11Ruský Kalašnikov stvořil osobní vznášedlo. Je to budoucnost dopravy? - 12 - Kalasnikov osobni vznasedlo prvni 12Ruský Kalašnikov stvořil osobní vznášedlo. Je to budoucnost dopravy? - 13 - Kalasnikov osobni vznasedlo prvni 13Ruský Kalašnikov stvořil osobní vznášedlo. Je to budoucnost dopravy? - 14 - Kalasnikov osobni vznasedlo prvni 14Ruský Kalašnikov stvořil osobní vznášedlo. Je to budoucnost dopravy? - 15 - Kalasnikov osobni vznasedlo prvni 15
Rusové mají pocit, že budoucností dopravy jsou malá osobní vznášedla

Zdroj: Kalashnikov Media

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 11 příspěvků

Reklama
Reklama

Autobazar

zobrazit vše