Reklama

Rusové vyštrachali původ značky na nové Putinově limuzíně. Je skutečně bizarní

Nová limuzína ruského prezidenta byla odhalena při jeho sobotní inauguraci. Víme o ní leccos, všetečným Rusům se ale podařilo zjistit i původ její registrační značky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rusové vyštrachali původ značky na nové Putinově limuzíně. Je skutečně bizarní

9.5.2018 | Petr Prokopec | 9 příspěvků

Nová limuzína ruského prezidenta byla odhalena při jeho sobotní inauguraci. Víme o ní leccos, všetečným Rusům se ale podařilo zjistit i původ její registrační značky.

Po dlouhých měsících spekulací i oficiálních informací se zdálo, že nová ruská prezidentská limuzína se nebude účastnit další inaugurace Vladimíra Putina. Mnohé zdroje totiž naznačovaly, že premiéra byla posunuta až na srpnový moskevský autosalon. To se nám zdálo zvláštní, koneckonců motor show je zrovna u tohoto vozu společensky i politicky daleko méně významnou událostí. Tipovali jsme proto, že nakonec se Projekt Kortež na slavnostní akci objeví. A tak se i stalo.

Krom snímků a videí máme k dispozici také hezkou řádku dat, vůz si tedy můžeme pořádně představit. Začneme přitom u délky 6 840 milimetrů, díky které je limuzína vůbec největším prezidentským vozem planety. Postavena byla na nové modulární platformě, jenž bude podepírat také doprovodný sedan, minivan a SUV. Ve všech případech ale již čekejme daleko kompaktnější rozměry, lišit se celá rodina bude rovněž pohonným ústrojím.

Než ovšem nahlédneme pod kapotu, musíme se vrátit zpátky do roku 2012. Právě v té době projekt odstartoval jako součást snah Ruska stát se méně závislým na „Západu“. Vývoj přitom dostal na starost institut NAMI, ten se ovšem neobešel bez zahraničního partnera. Zvoleno bylo oddělení Porsche Engineering, které se podepsalo především na motorech, minimálně tedy na vrcholném dvanáctiválci.

Dosud bylo zmíněno, že Putinova limuzína dostane pod kapotu 6,6litrovou jednotku V12 naladěnou na 850 koní. Nové informace ovšem naznačují, že tento motor nebyl dokončen včas. Proto vůz, který byl pojmenován Aurus (složenina slov Aurum a Russia, tedy v podstatě něco jako Ruské zlato), dostal do vínku 4,4litrový osmiválec biturbo spárovaný s devítistupňovou automatickou převodovkou.

Mezi agregát a automat měl být integrován elektromotor, který má vozu umožnit odjezd z místa ohrožení za předpokladu, že osmiválec dozná poškození. Limuzína je tedy hybridem s možností ryze elektrického dojezdu - počet km ale nebyl z bezpečnostních důvodů specifikován. Neznámá je ostatně i kapacita baterií, výkon soustavy by ale měl činit 600 koní. Poradit si přitom bude muset se značnou, třebaže konkrétně též neznámou hmotností.

Působivá je i světlá výška novinky, jenž narostla na 200 milimetrů. V kombinaci s pohonem všech kol tak může limuzína excelovat i v terénu, pokud to bude nutné. S ohledem na tuto skutečnost jsme opravdu zvědaví na podobu off-roadu, ten ale zatím nebyl pořádně ani nafocen špionážními fotografy. Velmi pravděpodobně se tedy neukáže ani na zmiňované motor show, na rozdíl od sedanu.

Právě menší čtyřdvířko by ovšem na autosalon dorazit mělo, přičemž světu ukáže i svůj interiér. Rusové totiž počítají s tím, že jej pustí i mezi lid, a to někdy od příštího roku. Stejný osud má potkat také MPV. To přitom bude pohánět dvoulitrový čtyřválec s přibližně 250 koňmi, zatímco sedan má počítat s osmiválcem. V obou případech dorazí i elektromotor, hybridní má být celá rodina.

Tím nám dostupné informace končí, i dění následující první Putinovu vyjížďku je ale zajímavé. Reakce Rusů na samotné auto jsou logicky velmi kladné. Mnozí lidé propukli v bouřlivý aplaus, jeden z návštěvníků slavnostní přehlídky pak uvedl, že ruský vůz „je úžasnější než ten Trumpův“. S tím víceméně lze souhlasit, i přes absenci dvanáctiválce.

Jinou otázkou je, jak hodnotit registrační značku použitou na Putinově limuzíně. Všetečným Rusům se totiž s pomocí internetové databáze Avto Nomer podařilo zjistit, že kombinace B776YC byla dříve použita na staré Volze. A existuje i fotografie to dokazující.

Je obecně překvapivé, že Kreml nepoužil novou kombinaci písmen a čísel, ale už dříve použitou značku, třebaže dnes už zřejmě z evidence vyřazeného vozu. Proč tak učinil, se Rusové přou - někteří to mají za projev snahy držet projekt do poslední chvíle pod pokličkou, jiní to berou jako projev „lidovosti” prezidenta, že nechtěl mít na svém voze zvláštní kombinaci písmen a čísel, a tak prostě dostal náhodou značku z evidence. Další pak říkají, že to je jen kremelský šlendrián a neschopnost zajistit si značku, která by nebyla spojena s něčím tak dehonestujícím jako kdysi reznoucí Volhou.

Názor si na to udělejte sami, na každý pád je to pikantní okolnost, které zprvu nikdo nevěnoval pozornost.

Rusové vyštrachali původ značky na nové Putinově limuzíně. Je skutečně bizarní - 1 - Projekt Kortez 2018 limuzina inaugurace dalsi 01Rusové vyštrachali původ značky na nové Putinově limuzíně. Je skutečně bizarní - 2 - Projekt Kortez 2018 limuzina inaugurace dalsi 02Rusové vyštrachali původ značky na nové Putinově limuzíně. Je skutečně bizarní - 3 - Projekt Kortez 2018 limuzina inaugurace dalsi 03Rusové vyštrachali původ značky na nové Putinově limuzíně. Je skutečně bizarní - 4 - Projekt Kortez 2018 limuzina inaugurace 14Rusové vyštrachali původ značky na nové Putinově limuzíně. Je skutečně bizarní - 5 - Projekt Kortez 2018 limuzina inaugurace 13Rusové vyštrachali původ značky na nové Putinově limuzíně. Je skutečně bizarní - 6 - Projekt Kortez 2018 limuzina inaugurace dalsi 04Rusové vyštrachali původ značky na nové Putinově limuzíně. Je skutečně bizarní - 7 - Projekt Kortez 2018 limuzina inaugurace dalsi 05Rusové vyštrachali původ značky na nové Putinově limuzíně. Je skutečně bizarní - 8 - Projekt Kortez 2018 limuzina inaugurace dalsi 06Rusové vyštrachali původ značky na nové Putinově limuzíně. Je skutečně bizarní - 9 - Projekt Kortez 2018 limuzina inaugurace dalsi 07Rusové vyštrachali původ značky na nové Putinově limuzíně. Je skutečně bizarní - 10 - Projekt Kortez 2018 limuzina inaugurace dalsi 08Rusové vyštrachali původ značky na nové Putinově limuzíně. Je skutečně bizarní - 11 - Projekt Kortez 2018 limuzina inaugurace 01Rusové vyštrachali původ značky na nové Putinově limuzíně. Je skutečně bizarní - 12 - Projekt Kortez 2018 limuzina inaugurace 02Rusové vyštrachali původ značky na nové Putinově limuzíně. Je skutečně bizarní - 13 - Projekt Kortez 2018 limuzina inaugurace 03Rusové vyštrachali původ značky na nové Putinově limuzíně. Je skutečně bizarní - 14 - Projekt Kortez 2018 limuzina inaugurace 04Rusové vyštrachali původ značky na nové Putinově limuzíně. Je skutečně bizarní - 15 - Projekt Kortez 2018 limuzina inaugurace 05Rusové vyštrachali původ značky na nové Putinově limuzíně. Je skutečně bizarní - 16 - Projekt Kortez 2018 limuzina inaugurace 06Rusové vyštrachali původ značky na nové Putinově limuzíně. Je skutečně bizarní - 17 - Projekt Kortez 2018 limuzina inaugurace 07Rusové vyštrachali původ značky na nové Putinově limuzíně. Je skutečně bizarní - 18 - Projekt Kortez 2018 limuzina inaugurace 08Rusové vyštrachali původ značky na nové Putinově limuzíně. Je skutečně bizarní - 19 - Projekt Kortez 2018 limuzina inaugurace 09Rusové vyštrachali původ značky na nové Putinově limuzíně. Je skutečně bizarní - 20 - Projekt Kortez 2018 limuzina inaugurace 10Rusové vyštrachali původ značky na nové Putinově limuzíně. Je skutečně bizarní - 21 - Projekt Kortez 2018 limuzina inaugurace 11Rusové vyštrachali původ značky na nové Putinově limuzíně. Je skutečně bizarní - 22 - Projekt Kortez 2018 limuzina inaugurace 12
Putinova nová limuzína nakonec skutečně dorazila na inauguraci...

Rusové vyštrachali původ značky na nové Putinově limuzíně. Je skutečně bizarní - 23 - Projekt Kortez 2018 limuzina inaugurace 15Rusové vyštrachali původ značky na nové Putinově limuzíně. Je skutečně bizarní - 24 - Projekt Kortez 2018 limuzina inaugurace 16
...stejně jako menší sedan, který bude od příštího roku také ve volném prodeji

Rusové vyštrachali původ značky na nové Putinově limuzíně. Je skutečně bizarní - 25 - Projekt Kortez 2018 limuzina inaugurace 17
Kuriozitou je použití registrační značky, jenž ještě před pár lety zdobila zrezivělou Volhu. O důvodech se nyní Rusové přou

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 9 příspěvků

Reklama

Autobazar

zobrazit vše