Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Rusové začali používat nový typ radarů. Moc nenápadný není, ale o to ani nešlo
29.1.2020 | Petr Prokopec
Když úřady instalují do ulic nové radary, obvykle se snaží, aby byly co nejméně vidět. Nový typ používaný v moskevském regionu je vidět z velké dálky, zato rozbít ho je složité.
Rozličné systémy na měření rychlosti motoristy obvykle moc pozitivně vnímány nejsou. Není to překvapivé, neboť kvůli nim obvykle přicházejí o peníze. Lze samozřejmě říci, že v mnoha případech jsou pokuty oprávněné, častokrát však policie měří i v těch místech, kde vyšší než povolená rychlost není žádným rizikem. Namísto vymáhání bezpečnosti se tak ruka zákona jen snaží naplnit státní kasu, což je vnímáno s velkou nelibostí. A jelikož na policistech si lidé zlost vybít nemohou, často to odskáčou samotné radary.
Asi nejznámější je v tomto ohledu tažení francouzských Žlutých vest, nepříjemné zkušenosti s ničením radarů má ovšem i Rusko. Proto v moskevském regionu přistoupili k unikátnímu řešení, jež spočívá v ochranném boxu. Ten je společně s radarem instalován na střechu Lady Granta, zařízení se tak stalo nejen odolné, mobilní, ale také má dobrý „výhled” a dokonce i ochranku. Operátoři společnosti MVS Group, kteří mají obsluhu na starosti, jsou oděni do jasně žluté uniformy, kvůli je možné je spařit již na dálku.
Právě tímto krokem chtějí Rusové v podstatě zabít několik much jednou ranou. Tou první je prevence, neboť pokud motoristé vidí, že dochází k měření, dobrovolně zpomalí. Společnost MVS Group tak chce ve spolupráci s úřady prokázat, že prioritou není výběr pokut, ale skutečně navýšení bezpečnosti na silnicích. Ve druhé řadě pak dochází na zvýšení ochrany radarů, a to nikoliv jen s ohledem na onen box či střešní instalaci, ale také na zmiňovaný doprovod.
Rusové uvádí, že novým typem radaru hodlají nahradit veškeré dosavadní trojnožky, na které řidiči reagují nejvíce negativně a také nejvíce agresivně. Systém přitom zvládá měřit vozy až do rychlosti 350 km/h, a to až na stometrovou vzdálenost. Společnost MVS Group přitom s vládou spolupracuje od roku 2016, přičemž instalace a údržba kamer jde na její triko. Za to ovšem dostává 233 rublů (cca 85 Kč) z každé pokuty. To sice není mnoho, předloni ale firma takto vydělala 3,1 miliardy RUB (1,13 mld. Kč). Tím ovšem poněkud sráží význam svých slov, dle kterých jí jde hlavně o bezpečí na silnicích.


Rusové mají nový typ radaru, který je lépe chráněn před naštvanými motoristy
Zdroj: Drom
Bleskovky
Majitel vzácného auta může děkovat zlodějům, že mu ukradli auto, po 33 letech se mu vrátilo v lepším stavu jako poklad za miliony
před 9 hodinami
Britové proti sobě postavili dvě z mála sériových aut s obřími motory V10 bez turba. A děly se věci
22.8.2026
Nové Audi RS5 utrpělo kruté fiasko zrovna ve chvíli, kdy se mělo předvést před fanoušky z celého světa
21.8.2026
Nové na MotoForum.cz
- Michael Dunlop si připsal další vítězství, když vyhrál Lightweight Classic TT. včera 19:18
- Johnny Stewart vyhrál závody Sportbike a Supersport na Manx GP 22.8.2026
- Startovní místa Moto2 od Marc VDS získá zřejmě Tech3 Racing 22.8.2026
- Zemětřesení v mistrovství světa SBK: Konec dvou kariér – může přijít Jack Miller 21.8.2026
- Aleix Espargaro bude testovat v Rakousku 21.8.2026
Nejnovější články
Brembo muselo pro nová těžká osobní auta vyvinout nejvýkonnější brzdy historie. Jménem připomenou „Bóbika”, je to ale docela jiný kalibr
před 2 hodinami
Zákazníci jsou „velmi šťastní”, že naše příští auto nakonec nebude elektromobil, říká šéf Lamborghini
před 4 hodinami
Nejnovější propadák Porsche už ruinuje majitele raketovým tempem, tento přišel za 3 měsíce a 3 380 km o víc než 1 milion Kč
před 5 hodinami
Mercedes třídy C v novém má své české ceny. Problém s nimi nebude mít jen Audi a BMW, ale i samotný Mercedes
před 7 hodinami
Brutální český sporťák omylem zajel rekord slavného okruhu, i když cíleným útokům odolával sedm let
před 8 hodinami
Živá témata na fóru
- Za kolik jezdíte s benzínem? 08.24. 15:27 - pavproch
- Lampárna (stěžovatelna) 08.24. 15:07 - pavproch
- Banky, peníze, finance, investice... 08.24. 14:31 - pavproch
- Toyota obecně 08.24. 13:29 - Stepan
- Politický koutek 08.24. 13:23 - Stepan
- Elektromobily a vse kolem nich 08.24. 13:06 - mattonecz
- Přituhuje 08.24. 11:51 - Brus
- Lyžárna 08.23. 14:33 - pavproch
