Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Škoda Scala prošla crash testem, byla přímo srovnána s Teslou i Mercedesy
3.7.2019 | Petr Prokopec
Do zajímavé společnosti se dostala při posledním kole crash testů novinka z Mladé Boleslavi. A z neplánovaného srovnání vyšla s ještě zajímavějším výsledkem, tradiční hvězdy pokořila.
Nová Škoda Scala se nedostala jen do rukou prvních zákazníků, ale také testovacím komisařům organizace Euro NCAP. Na světě jsou tedy výsledky spojené s nárazovými zkouškami, v nichž český hatchback exceloval. Z Bruselu si tak odváží pět hvězd, čímž mladoboleslavská automobilka jen potvrdila úspěchy z posledních let. Naposledy totiž nižší - a sice jen čtyřhvězdičkové - hodnocení získala Fabia v roce 2007. Již dvanáct let tedy modely Škody v rámci bezpečnosti patří na úplný vrchol.
Scala samozřejmě do posledního kola crash testů nezamířila sama, společnost jí dělaly třeba DS3 Crossback či Kia Ceed. Oba vozy však se standardní výbavou dosáhly jen na čtyři hvězdy, na rozdíl třeba od Takové Tesly Model 3. Ta díky svým asistenčním systémům Brusel doslova okouzlila, jak je patrné z 94procentního hodnocení, jenž je spojeno s elektronickými berličkami. Euro NCAP přitom dodává, že je to vůbec nejlepší verdikt od chvíle, kdy došlo na novou úpravu pravidel.
Jakkoliv je ale Tesla chválena a Elon Musk považuje Model 3 pomalu za nejbezpečnější auto historie, v rámci procent dosažených v jednotlivých kategoriích to již tak horké není. Kalifornský elektromobil totiž ve všech ohledech kromě jediného - oněch elektronických berliček - prohrává právě s českým hatchbackem. Sice vždy jen o jednotky procent, nicméně ta lze u vozů, které rozhodně nespadají do stejné cenové kategorie, považovat pomalu za světelné roky.
Scala si odváží 97 procent za ochranu dospělých, kdy o trochu vyšší riziko je spojené hlavně s čelním nárazem, a to bez ohledu na skutečnost, zda ke kontaktu se zdí dochází celou přídí či pouze její části. Vše ale zůstává plně v bruselských normách - ba co více, lepšího výsledku v rámci tohoto kola nikdo nedosáhl. A to se jej neúčastnil pouze Model 3, ale také Mercedes-Benz třídy B či GLE. Zajímavé pak je, že z této dvojice více zabodovalo Béčko.
V rámci ochrany dětí již Škoda lídrem pelotonu není, nicméně dosažených 87 procent rozhodně není špatný výsledek. Komisaři přitom dodávají, že vyšší než nízké riziko je spojeno pouze s krčními partiemi desetiletých ratolestí. A v případě ochrany chodců se největší nebezpečí pro pěší skrývá pouze v příliš tuhých čelních sloupcích. Ty ale jako posádka oceníte, pročež není překvapivé, že zisk 81 procent opět staví Škodu na čelo tohoto kola.
Probrat nám už zbývá pouze ony elektronické berličky, tedy kategorii, ve které Scala získala 76 procent. Na ohrožení Tesly to nestačí, stejně jako Škoda zůstává i za Mercedesem GLE. Jak ale již bylo zmíněno, tyto vozy se pohybují ve zcela jiné cenové kategorii. Pro Scalu je přímým soupeřem třeba Kia Ceed, ta však byla hodnocena hůře i v případě, že již měla na palubě příplatkový bezpečnostní paket, a to ve všech kategoriích.
Suma sumárum tedy máme potvrzeno, že mladoboleslavská novinka je jedním z nejbezpečnějších aut ve své třídě, a to bez ohledu na cenu. S ohledem na ní pak vychází ze srovnání s ostatními auty ještě lépe. Je tedy opravdu na škodu (s malým „š“), že o její pohon se starají ne zrovna ohromující pohonné jednotky. Ostatně i do testu vůz nastoupil s litrovým tříválcem. Na druhou stranu, v nabídce ještě pořád je slušný čtyřválec 1,5 TSI, který se na německé dálnici ukázal ve velmi dobrém světle.
Tip: Projděte si výsledky dalších crash testů Euro NCAP.
Stručný přehled výsledků posledních crash testů Euro NCAP




Tabulka s klíčovými výsledky Škody Scala
Záběry s následky jednotlivých testů
Zjistěte více: Podrobné výsledky crash testu Škody Scala na stránkách Euro NCAP.
Zdroj: Euro NCAP
Bleskovky
Už i policie se musela vysmát řidiči vybitého elektromobilu, který ho u silnice nabíjel s pomocí dieselového generátoru
včera
BMW poprvé ukázalo tvář nové X5 a je to něco. Nese kříž za každou tunu své hmotnosti a ještě něco k tomu
včera
Fiktivní motor Porsche s fiktivním řazením a fiktivním zvukem ukázal v praxi svou směšnou faleš, je to absurdita od A do Z
28.6.2026
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
Škoda mění kurz s modelem Octavia, špionážní fotky to potvrzují bez nejmenších pochyb
před 11 hodinami
Šéf Koenigseggu už na elektřinu nevěří, vysvětlil, proč je dnes spalovací motor fakticky nenahraditelný
včera
Už i policie se musela vysmát řidiči vybitého elektromobilu, který ho u silnice nabíjel s pomocí dieselového generátoru
včera
Hyundai zařízne kombíky i celou i30, místo nich přiletí UFO. Takhle by mohlo vypadat, kdyby si to Korejci s kombi rozmysleli
včera
K mání je neuvěřitelná luxusní tovární verze VW Multivan V6 Individual jako vzpomínka na doby, kdy jste po Němcích mohli chtít opravdu cokoli
včera
Živá témata na fóru
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 06.30. 22:36 - delphin
- Policejní kontroly a měření 06.30. 21:39 - řidičBOB
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.30. 16:07 - Předseda
- whitelist & blacklist 06.30. 15:39 - řidičBOB
- VZKAZY 06.30. 14:03 - pavproch
- Tiguan 2.0TSI 6MT 4x4 Sport&Style 06.30. 11:54 - Brus
- Toyota obecně 06.30. 10:06 - mattonecz
- S větrem ve vlasech.... 06.30. 07:47 - pavproch
