- -

Tesla už teď prodává i auta na solární pohon, akorát ne přímý

Tesla se spojila se SolarCity a ukázala nový Powerwall. To dokupy znamená jediné - teď si můžete u Tesly koupit i auto kompletně na solární pohon.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Tesla už teď prodává i auta na solární pohon, akorát ne přímý

29.10.2016 | Marek Bednář | 15 příspěvků

Tesla se spojila se SolarCity a ukázala nový Powerwall. To dokupy znamená jediné - teď si můžete u Tesly koupit i auto kompletně na solární pohon.

Spojení Tesly se Solar City je skutečností a nedalo se čekat, že zůstane jen u tohoto formálního aktu. Elon Musk, který v obou firmách drží největší balík akcií, po tomto spojení od začátku prahnul s tím, že jen takto bude moci nabídnout světu auta, jejichž pohon se obejde zcela bez energie z fosilních paliv. A jakkoli to zní utopicky, na včerejší večerní prezentaci začal dávat této myšlence konkrétní podobu.

V její rámci jednak SolarCity představila nové solární panely na střechy domů. Vlastně to ani nejsou panely, jak je známe, které byste namontovali na existující střechu - je to střecha sama, která si říká Solar Roof a vyrábí elektřinu. Lze ji použít při stavbě nového domu nebo si ji můžete dát na střechu při rekonstrukci, pochopitelně. Podle Elona Muska vypadá lépe než běžná střecha; chce tímhle výrobkem osadit 5 milionů střech v USA.

Solar Roof byla představena v několika designových provedeních, aby se hodila na různě koncipované domy a ten, který vidíte na hlavní fotce, je osazen výlučně jí. Že to ani tak nevypadá? Nevypadá, protože struktura solárních panelů je vidět jen při přímém pohledu. Z úhlu tyto panely vypadají skutečně jako střešní krytina a pokud se bojíte o jejich odolnost, prohlédněte si obrázky níže - Tesla se SolarCity demonstrovaly, že odolnost těchto panelů je větší než u jakékoli běžně používané střešní krytiny.

Další technické parametry těchto panelů neznáme, je ale jasné, že by musel být z říše snů, aby byly schopny v reálném čase dobít auto s akumulátory, jaké mají Tesly, dříve než vám zešednou vlasy. Proto bylo představeno také nové úložiště energie Powerwall 2.0, které jednak přináší nový, líbivější design, v útrobách je ale novinek mnohem víc.

Druhá generace Powerwallu zvládne uchovat až 14 kWh energie a nově disponuje 7kW výstupním výkonem. Musk říká, že něco takového už zvládne pohánět ledničku, zásuvky a světla ve čtyřpokojovém domě po celý den, ale na auto s kapacitou akumulátorů až 100 kW je to pochopitelně „flus”. Pro takové případy si můžete koupit Powewallů víc a nebo spíše sáhnout po větší verzi s kapacitou 210 kWh a výstupním výkonem 50 kW. S něčím takovým už si nabijete i dvě Tesly S P100D, byť za více než dvě hodiny každou.

Tesla počítá i s tím, že časem bude možné takto uchovanou energii „tankovat” do vozu pomocí nové, rychlejší nabíječky, detaily k tomuto řešení ale nemáme. Třeba bude k dispozici i produkční verze robotické nabíječky, kdo ví...

Podstatou je zde ale kombinace nové střechy a nových úložišť, která skutečně teoreticky umožňuje jezdit autem na elektřinu získanou jen ze slunce - SolarCity vám prodá střešní krytinu, Tesla dodá Powerwall, nabíječku a automobily. Jestli si můžou ti nejvěrnější fanoušci koupit i kabely s logy Tesla pro elektroinstalaci v domě, nemáme zprávy, víme ale, že výroba všeho zmíněného začne příští měsíc a prodej v prosinci. Na ceny si počkejme.

Tesla už teď prodává i auta na solární pohon, akorát ne přímý - 1 - Tesla Powerwall 2 0 Solar Roof 01Tesla už teď prodává i auta na solární pohon, akorát ne přímý - 2 - Tesla Powerwall 2 0 Solar Roof 02Tesla už teď prodává i auta na solární pohon, akorát ne přímý - 3 - Tesla Powerwall 2 0 Solar Roof 03Tesla už teď prodává i auta na solární pohon, akorát ne přímý - 4 - tesla powerwall 2 unik 01
Poněkud idealizované domy používají nové solární střechy Solar Roof a Powerwally 2.0

Tesla už teď prodává i auta na solární pohon, akorát ne přímý - 5 - Tesla Powerwall 2 0 Solar Roof 04Tesla už teď prodává i auta na solární pohon, akorát ne přímý - 6 - Tesla Powerwall 2 0 Solar Roof 05Tesla už teď prodává i auta na solární pohon, akorát ne přímý - 7 - Tesla Powerwall 2 0 Solar Roof 06
Kdo má obavu, že solární střecha nic nevydrží, je na omylu - vydrží nejvíc

Tesla už teď prodává i auta na solární pohon, akorát ne přímý - 8 - Tesla Powerwall 2 0 Solar Roof 07Tesla už teď prodává i auta na solární pohon, akorát ne přímý - 9 - Tesla Powerwall 2 0 Solar Roof 08
Na snímku vlevo vidíme nový Powerwall 2.0 ve skromnější, vpravo v industriálně vyhlížející verzi

Tesla už teď prodává i auta na solární pohon, akorát ne přímý - 10 - tesla powerwall 01Tesla už teď prodává i auta na solární pohon, akorát ne přímý - 11 - tesla powerwall 02
Takhle vypadá dosud nabízený Powerwall

Zdroje: Tesla Motors, Jalopnik

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 15 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše