Reklama

Tohle je neodvratná budoucnost interiérů aut. A podívejte se na střešní okno

Čínskou vizi automobilového interiéru budoucnosti jsme hned označili za pravděpodobnou. Firma Harman ji na CES dala razítko. A posouvá ji ještě dál.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Tohle je neodvratná budoucnost interiérů aut. A podívejte se na střešní okno

10.1.2018 | Petr Prokopec | 8 příspěvků

Čínskou vizi automobilového interiéru budoucnosti jsme hned označili za pravděpodobnou. Firma Harman ji na CES dala razítko. A posouvá ji ještě dál.

Před několika málo dny o sobě poprvé dala vědět nová čínská automobilová značka Byton. Ta na veletrh elektroniky CES v Las Vegas přivezla své první SUV, které prý disponuje veškerým hardwarem potřebným pro autonomní řízení úrovně SAE5. Tak tomu i může být, nicméně bez softwaru jsou vám veškeré senzory stejně na nic. A i kdyby nějaký takový program skutečně existoval, bez změny legislativy jej stejně nebude možné používat. Zdá se tedy, že Byton se pouze snažil ohromit co nejširší publikum něčím, o čem musí vědět, že se brzkého nasazení v provozu rozhodně nedočká.

Nebyla to ovšem jediná věc, jíž Číňané čeřili vodu. Tou další bylo pojetí interiéru s plně digitální palubní deskou, kterou Číňané bez váhání označili za interiér budoucnosti. My jsme dodali, že nejspíše mají pravdu, ne však k naší potěše - podle našeho názoru to nepředstavuje zrovna bezpečný prvek. Řidiče totiž snadno dokáže rozptýlit a dokud ten bude muset autu vládnout...

Že řešení Bytonu skutečně ukazuje budoucnost, která během několika málo let dorazí, na CES potvrzuje o poznání známější firma Harman. Tato je nyní součástí Samsungu, přičemž ve spolupráci s mateřskou společností taktéž vyrukovala s plně digitální palubkou. Jejího řešení se ale obáváme přece jen o trochu méně.

Ona digitální palubní deska je totiž výsuvná. Pokud se tedy chcete soustředit pouze na jízdu, jednoduše vyšlete systému hlasový pokyn, a monitory zčásti zmizí v útrobách vozu. Viditelná přitom zůstane jen ta část, na které jsou sice zobrazeny informace i na straně spolujezdce, s ohledem na zatmavení obrazovky ale řidiče neruší. Nicméně i zde je jasné, že řešení má spolupracovat hlavně s autopilotem.

Cestující na předních sedadlech si přitom přidělenou část displeje, jenž užívá technologii QLED, mohou nezávisle konfigurovat dle vlastních potřeb. Zatímco řidič má k dispozici navigaci či audio systém a hudební archiv, spolujezdec může za jízdy kupříkladu hrát hry či surfovat na internetu. Hlasové ovládání je pak zajištěno systémy Amazon Alexa či Microsoft Cortana, sáhnout můžete i po ovládání gesty.

Vyjma toho zůstala v kokpitu i fyzická tlačítka, ovšem i jejich součástí jsou displeje z organických diod, které zobrazují třeba hodiny či výstup klimatizace. Digitální je pak ostatně i středová konzole, skrze kterou máte přístup k prakticky veškerým funkcím včetně nastavení vozu. Tím ale výčet obrazovek ve voze končit nemusí, Harman totiž v Las Vegas ukázal i jinou věc - digitální střešní okno či panoramatickou střechu, chcete-li.

Systém je přitom naprogramován tak, aby reagoval na váš denní itinerář. Pokud tedy kupříkladu míříte na obchodní schůzku, objeví se na stropě vizualizace, která by vás měla uklidnit. Doprovázet jí bude i příslušná hudba, u které bude dokonce automaticky v závislosti na daném programu upravena také hlasitost. Při cestě na jednání tak lze počítat s tichem, řev je spojen s výpravami na různé party.

Také střecha zvaná MoodRoof užívá technologii QLED, přičemž doplněna může být konfigurovatelným audio systémem. Ten se může propojit s vaším mobilním telefonem, načež ví přesně, jaký druh hudby či konkrétní skladby rádi posloucháte. V kombinaci s bezdrátovými sluchátky tak může být každý cestující zabaven dle vlastního gusta, což se více než hodí u služeb typu sdílené jízdy Uber.

Kdy přesně by Harman chtěl tyto novinky uvést do sériové výroby, zatím není jisté. Ona digitální palubka ovšem byla v Las Vegas integrována do kokpitu Maserati GranCabrio, nicméně firma může inovativní kokpit uzpůsobit každému vozu. Záleží tedy vlastně jen na zájmu automobilek. A jelikož součástí technologie je i konektivita 5G představená v automobilovém sektoru vůbec poprvé, lze čekat digitální kokpit v reálu dříve než později...

Tohle je neodvratná budoucnost interiérů aut. A podívejte se na střešní okno - 1 - Harman palubka a strecha 2018 prvni foto 01Tohle je neodvratná budoucnost interiérů aut. A podívejte se na střešní okno - 2 - Harman palubka a strecha 2018 prvni foto 02Tohle je neodvratná budoucnost interiérů aut. A podívejte se na střešní okno - 3 - Harman palubka a strecha 2018 prvni foto 03Tohle je neodvratná budoucnost interiérů aut. A podívejte se na střešní okno - 4 - Harman palubka a strecha 2018 prvni foto 04Tohle je neodvratná budoucnost interiérů aut. A podívejte se na střešní okno - 5 - Harman palubka a strecha 2018 prvni foto 05
Harman se na CES v Las Vegas pochlubil digitální palubní deskou...

Tohle je neodvratná budoucnost interiérů aut. A podívejte se na střešní okno - 6 - Harman palubka a strecha 2018 prvni foto 06Tohle je neodvratná budoucnost interiérů aut. A podívejte se na střešní okno - 7 - Harman palubka a strecha 2018 prvni foto 07Tohle je neodvratná budoucnost interiérů aut. A podívejte se na střešní okno - 8 - Harman palubka a strecha 2018 prvni foto 09
...i digitální panoramatickou střechou

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 8 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše