Volvo pustilo do provozu revoluční tahač. Vidíte ho celý, na fotce nic nechybí

O revoluci na poli nákladní dopravy se nepokouší jen Tesla. Fakticky dále je nyní Volvo, které dostalo do provozu v prvním logistickém centru svůj tahač Vera. A zamířit s ním chce i na silnice.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Volvo pustilo do provozu revoluční tahač. Vidíte ho celý, na fotce nic nechybí

14.6.2019 | Petr Miler

O revoluci na poli nákladní dopravy se nepokouší jen Tesla. Fakticky dále je nyní Volvo, které dostalo do provozu v prvním logistickém centru svůj tahač Vera. A zamířit s ním chce i na silnice.

I když lidé mají přirozenou tendenci bát se inovací, které činí jejich práci nepotřebnou, na poli nákladní dopravy takové obavy nemají mnoho prostoru. Řidičů kamionů je dlouhodobě nedostatek a třeba v Německu jich prý v tuto chvíli chybí až 60 tisíc. Každý rok jich 30 tisíc odchází do důchodu, s touto prací začíná jen 15 tisíc a podle statistik německých odborů je více jak třetině řidičů přes 55 let. Pokud tedy část jejich práce zastanou stroje, uleví se všem.

Právě proto se očekává, že autonomní řízení dojde poprvé většího užití právě v tomto oboru. Pochopitelně, se silničním provozem to bude stejně komplikované jako u jiných aut, nasazení autopilotů v lodních přístavech, velkých logistických centrech či areálech výrobních ale zase tak složité nebude. Právě do těchto míst míří Volvo Vera, revoluční tahač sázející na autonomní řízení až do té míry, že vůbec nemá kabinu řidiče.

Švédové jej poprvé ukázali už loni, tehdy ale vypadala Vera jako koncept z budoucnosti. Volvo varovalo, že praktické nasazení není daleko a nelhalo - právě dnes se automobilka pochlubila tím, že tahač pustila do provozu v přístavním areálu logistické firmy DFDS. Tahač tu převáží náklad na krátké vzdálenosti přesně stanoveným způsobem během 24 hodin denně a neřídí jej skutečně nikdo, ani vzdáleně. Operátoři řídicí věže na přesuny pouze dohlížejí a jsou připraveni zasáhnout, pokud to bude třeba.

Vera má elektrický pohon silničních tahačů FL a FE Electric a zvládne táhnout jakýkoliv běžný návěs o hmotnosti až 32 tun. Michael Karlsson, vedoucí vývoje autonomního řízení Volva, k vozu říká, že funguje v podstatě standardním způsobem, pouze má z bezpečnostních důvodů nižší provozní rychlost než normální nákladní automobil. Pracuje tedy zatím v rychlostech okolo 40 km/h, výměnou za to má však být tichý, ekologický, předvídatelný a úsporný. Naváděn je prostřednictvím služby založené na cloudových technologiích a lidmi je skutečně pouze kontrolován.

Karlsson dále říká, že ačkoli je Vera v tuto chvíli připravena obsluhovat pouze uzavřené areály, v jednodušším, rozumějte třeba dálniční provozu na předem jasně definovaných trasách ji možná uvidíme už velmi brzy. Pokud se objeví na veřejné silnici, bude pohled na Veru skutečně zajímavý - tahači jako by něco chybělo. Ale nechybí, s řidiči už se v něm zkrátka nepočítá. Novinka Volva je tak dále než Tesla Semi, a to navzdory tomu, že právě Američané si na autonomním řízení zakládají více než kdokoli jiný. Ani jejich alternativa s řidičem se totiž do provozu nepodívá dříve než na konci loňského roku.


Volvo pustilo do provozu revoluční tahač. Vidíte ho celý, na fotce nic nechybí - 1 - Volvo Vera foto prvni 01Volvo pustilo do provozu revoluční tahač. Vidíte ho celý, na fotce nic nechybí - 2 - Volvo Vera foto prvni 02Volvo pustilo do provozu revoluční tahač. Vidíte ho celý, na fotce nic nechybí - 3 - Volvo Vera foto prvni 03Volvo pustilo do provozu revoluční tahač. Vidíte ho celý, na fotce nic nechybí - 4 - Volvo Vera foto prvni 04Volvo pustilo do provozu revoluční tahač. Vidíte ho celý, na fotce nic nechybí - 5 - Volvo Vera foto prvni 05Volvo pustilo do provozu revoluční tahač. Vidíte ho celý, na fotce nic nechybí - 6 - Volvo Vera foto prvni 06Volvo pustilo do provozu revoluční tahač. Vidíte ho celý, na fotce nic nechybí - 7 - Volvo Vera foto prvni 07
Volvo Vera se představilo teprve loni

Volvo pustilo do provozu revoluční tahač. Vidíte ho celý, na fotce nic nechybí - 8 - Volvo Vera revolucni tahac nove 01Volvo pustilo do provozu revoluční tahač. Vidíte ho celý, na fotce nic nechybí - 9 - Volvo Vera revolucni tahac nove 02Volvo pustilo do provozu revoluční tahač. Vidíte ho celý, na fotce nic nechybí - 10 - Volvo Vera revolucni tahac nove 03Volvo pustilo do provozu revoluční tahač. Vidíte ho celý, na fotce nic nechybí - 11 - Volvo Vera revolucni tahac nove 04Volvo pustilo do provozu revoluční tahač. Vidíte ho celý, na fotce nic nechybí - 12 - Volvo Vera revolucni tahac nove 05Volvo pustilo do provozu revoluční tahač. Vidíte ho celý, na fotce nic nechybí - 13 - Volvo Vera revolucni tahac nove 06Volvo pustilo do provozu revoluční tahač. Vidíte ho celý, na fotce nic nechybí - 14 - Volvo Vera revolucni tahac nove 07Volvo pustilo do provozu revoluční tahač. Vidíte ho celý, na fotce nic nechybí - 15 - Volvo Vera revolucni tahac nove 08
A letos už se dočkalo prvního ostrého nasazení

Zdroj: Volvo Trucks

Petr Miler

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše