Reklama

Všechny od teď vyrobené Tesly budou řídit zcela samy, jednou

Ohlášená a později odložená novinka Tesly je venku. Svým způsobem je převratná, přesto přinesla příznivcům automobilky i zklamání.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Všechny od teď vyrobené Tesly budou řídit zcela samy, jednou

20.10.2016 | Petr Prokopec | 7 příspěvků

Ohlášená a později odložená novinka Tesly je venku. Svým způsobem je převratná, přesto přinesla příznivcům automobilky i zklamání.

V první půlce října Elon Musk na svém účtu na Twitteru oznámil, že Tesla chystá novinku, jíž většina z nás nečeká. Odhalena přitom měla být 17. října, to se ale nestalo. Americká automobilka totiž dostála své pověsti a s překvapením vyrukovala o dva dny později, než slibovala. V mezičase navíc sám Elon Musk ze své hlasatelny na Twitteru oznámil, že tato novinka bude druhým pokračováním odhalování nového Model 3, a tak vzbudil nemalá očekávání. Čekalo se představení interiéru nebo technických detailů, nic takového se ale nestalo.

Nebudeme dále chodit okolo horké kaše a rovnou zmíníme, že jde o jediné - od nynějška všechny vozy Tesly, a to včetně chystaného Modelu 3, vybaveny hardwarem, který umožní plnohodnotné autonomní řízení. Automobilka mluví o certifikaci SAE na úrovni 5, rozhodně tedy již nejde o pouhý asistent řízení, ale plnohodnotný autopilot, který vás kupříkladu za jízdy nechá vyspat, sledovat video nebo číst noviny.

To zní převratně, jenže je to jen hardware, nikoli celé řešení. Aktuálně tedy platí pouze tolik, že typy Model S a Model X jsou již nyní ve výrobě osazované technikou (osmi kamerami sledujícími celé okolí vozu do vzdálenosti 250 metrů a 12 vylepšenými ultrazvukovými radary), které jim umožní samostatně řídit. A jednou by se k nim měla přidat i „trojka”. To je ale celé, automobilka momentálně nemá k dispozici software, který by výstupní data hardwaru dokázal zpracovat tak, aby auta skutečně sama jezdila.

V tiskovém prohlášení pak Tesla dodává, že bude potřeba milionů kilometrů z reálného prostředí, než bude celý systém plně fungovat. Tedy jinými slovy, automobilka vám sice dodá komponenty potřebné k plně autonomní jízdě, nicméně ty budou pár let představovat pouze přebytečná kila na palubě. I proto má 26. prosince vstoupit do hry tzv. Rozšířený Autopilot (Enhanced Autopilot).

Vylepšený asistent řízení bude od konce roku používat data ze čtyř z oněch osmi kamer, čímž si výrazně polepší oproti stávajícímu stavu, kdy Autopilot spoléhá pouze na jednu. Díky tomu budou moci vozy Tesly měnit jízdní pruhy a zvládnou i dálniční křížení či výjezdy. Podle Muska totiž daný systém bude zakrátko dvakrát bezpečnější než normální člověk za volantem.

Cílem automobilky je desetinásobná bezpečnost, ke které ovšem bude muset překvapivě dojít ponížením té stávající. V tiskové zprávě se totiž dočteme, že s pozvolným náběhem nového softwaru i hardwaru bude dočasně docházet k vypnutí automatického nouzového brzdění, varování před kolizemi, aktivním monitoringem jízdních pruhů a adaptivního tempomatu.

Abychom tedy vše přeložili do běžné mluvy, Tesla kvůli budoucímu příchodu plného autonomního řízení dočasně omezí funkčnost stávajícího Autopilotu. Značka však dodává, že jelikož jde o klíčovou technologii, vynasnaží se o její urychlenou aktivaci, přičemž zároveň dodá i na dalších finesách. Nic konkrétního však již v tomto ohledu zmíněno nebylo.

Dodat tak momentálně lze jen tolik, že stávající majitelé modelů Tesly nebudou moci nechat své vozy dovybavit novým hardwarem. Musk totiž uvádí, že „neexistuje způsob, jak do všech aut instalovat sedm kamer a veškerou dodatečnou kabeláž“. Je tedy dost možné, že se jednou dočkáme čilého ruchu na trhu s ojetými vozy.

Ve finále pak jen zmíníme, že momentálně Autopilot navyšuje cenu vozu o 3 000 USD (cca 74 tisíc korun). Plné autonomní řízení má ovšem vycházet na takřka trojnásobek této sumy, konkrétně na osm tisíc dolarů (197 000 Kč). Dá se ovšem předpokládat, že zrovna tohle bude na celé věci ten nejmenší zádrhel.

Všechny od teď vyrobené Tesly budou řídit zcela samy, jednou - 1 - Tesla novinka 2016 prvni foto
Tesla nové tiskové prohlášení doprovodila pouze jedinou fotkou, jenž má ukázat, jak sada kamer a senzorů monitoruje celé okolí vozu

Všechny od teď vyrobené Tesly budou řídit zcela samy, jednou - 2 - tesla gigafactory model 3 maketa 01Všechny od teď vyrobené Tesly budou řídit zcela samy, jednou - 3 - tesla gigafactory model 3 maketa 02Všechny od teď vyrobené Tesly budou řídit zcela samy, jednou - 4 - tesla gigafactory model 3 maketa 03Všechny od teď vyrobené Tesly budou řídit zcela samy, jednou - 5 - tesla gigafactory model 3 maketa 03aVšechny od teď vyrobené Tesly budou řídit zcela samy, jednou - 6 - tesla gigafactory model 3 maketa 04Všechny od teď vyrobené Tesly budou řídit zcela samy, jednou - 7 - tesla gigafactory model 3 maketa 05Všechny od teď vyrobené Tesly budou řídit zcela samy, jednou - 8 - tesla gigafactory model 3 maketa 06Všechny od teď vyrobené Tesly budou řídit zcela samy, jednou - 9 - tesla gigafactory model 3 maketa 07
Nový hardware dostane i nejlevnější Model 3, proto byl s tímto odhalením spojován. V nyní vyráběných vozech začne tzv. Vylepšený Autopilot používat části možností nové techniky již od 26. prosince

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 7 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše


Reklama