Nejlepší odpružení kol se po 13 letech bude moci vyrábět, autoři prodali patenty

Představte si auto, který se nad nerovnostmi silnice vznáší, někdy i doslova. Ani Mercedes dodnes nic takového nemá, ač to existuje 13 let.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Nejlepší odpružení kol se po 13 letech bude moci vyrábět, autoři prodali patenty

23.11.2017 | Petr Miler | 15 příspěvků

Představte si auto, který se nad nerovnostmi silnice vznáší, někdy i doslova. Ani Mercedes dodnes nic takového nemá, ač to existuje 13 let.

Je to jeden z nejúchvatnějších technických vynálezů, které automobilový svět v posledních dekádách poznal. Firma Bose, známá hlavně na poli audiotechniky, už v 80. letech minulého století začala z popudu svého majitele a šéfa pracovat na nejlepším představitelném odpružení kol automobilu. Amar Bose, sám schopný technik a profesor massachussetského technologického institutu (MIT), byl oddán myšlence odpružení, které dovolí posádce vozu prakticky nevnímat kvalitu silnice, po které se právě pohybuje a do značné míry eliminovat i vnímání přetížení v zatáčkách a při brzdění.

Utopie? Ani ne. Bose takové odpružení skutečně vyvinulo a v roce 2004 jej ukázalo světu. Firma na něm pochopitelně nepracovala 20 let, zase takový úděl to nebyl, jen si zkraje vývoje uvědomila, že bez výrazného pokroku v oblasti IT není kýžený cíl dosažitelný. Vyvinula tedy „hardware”, potřebný software přidala až později a v polovině minulé dekády fascinovala publikum tím, co její dílo dovede. Nedávno jsme se mu věnovali detailně a žasneme nad ním vlastně pořád - i zřejmě nejpokrokovější podvozek nového Audi A8 se možnostem odpružení Bose jen blíží, zdola.

Systém pracující s lineárními elektromagnetickými motory dokázal reagovat na to, co se odehrávalo pod autem, s takovou rychlostí a intenzitou, že eliminoval všechno od nerovností přes jinou vertikální polohu různých kol až po zatáčky. Posádka byla jako v bavlnce a přesto šlo vůz klidně vytáhnout na ostrou projížďku a zvládal to s bravurou též. Ideál? Dost možná, po velkém entré se ale po tomto řešení prakticky slehla zem - žádná z automobilek ho nechtěla, protože byl příliš komplikovaný, těžký, drahý a potenciálně nespolehlivý.

V poslední době jsme na něj vzpomínali jen jako na slepou větvi vývoje, nakonec to tak ale nemusí být. Jako blesk z čistého nebe nyní přichází zpráva, která dává řešení Bose šanci na posun do sériové výroby. Patenty k němu totiž koupila společnost ClearMotion, jejíž technický ředitel kdysi pracoval u Bose a jejímiž zakladateli jsou bývalí studenti MIT - tomu Amar Bose nakonec firmu před svou smrtí v roce 2013 odkázal. A cílem pochopitelně není nic jiného než stále převratný vynález komercionalizovat.

Jméno firmy ClearMotion vám zřejmě nebude známé, je to ale ta společnost, kterou napadlo stvořit tlumiče generující elektřinu při pohybu vozu po nerovnostech. Toto řešení pak ve spolupráci se ZF dotáhla do formy k výrobě připraveného konceptu, který se objevil na prototypech Audi. Jaké jsou jeho vyhlídky na další existenci, nevíme a ani to teď není důležité, revoluční odpružení Bose ale ClearMotion do výroby dostat chce.

Detailů je zatím poskrovnu, víme ale, že z původního řešení jej zajímá hlavně softwarová stránka a použít chce elektrohydraulické tlumiče namísto elektromagnetických. A že krom patentů na toto získal ClearMotion i práva k elektromagnetickému odpružení sedadel kamionů Bose Ride, které z původního projektu vzešlo jako jediná komerční záležitost. Naděje na vstup nejlepšího známého odpružení kol do výroby tedy existuje, uvidíme, co přinesou další měsíce a roky...


Nejlepší odpružení kol se po 13 letech bude moci vyrábět, autoři prodali patenty - 1 - bose elmag podvozek 01Nejlepší odpružení kol se po 13 letech bude moci vyrábět, autoři prodali patenty - 2 - bose elmag podvozek 02Nejlepší odpružení kol se po 13 letech bude moci vyrábět, autoři prodali patenty - 3 - bose elmag podvozek 03Nejlepší odpružení kol se po 13 letech bude moci vyrábět, autoři prodali patenty - 4 - bose elmag podvozek 04
Bose měl zajímavý systém odpružení....

Nejlepší odpružení kol se po 13 letech bude moci vyrábět, autoři prodali patenty - 5 - Bose elektromagneticke odpruzeni kol 01Nejlepší odpružení kol se po 13 letech bude moci vyrábět, autoři prodali patenty - 6 - Bose elektromagneticke odpruzeni kol 02Nejlepší odpružení kol se po 13 letech bude moci vyrábět, autoři prodali patenty - 7 - Bose elektromagneticke odpruzeni kol 03Nejlepší odpružení kol se po 13 letech bude moci vyrábět, autoři prodali patenty - 8 - Bose elektromagneticke odpruzeni kol 04Nejlepší odpružení kol se po 13 letech bude moci vyrábět, autoři prodali patenty - 9 - Bose elektromagneticke odpruzeni kol 05Nejlepší odpružení kol se po 13 letech bude moci vyrábět, autoři prodali patenty - 10 - Bose elektromagneticke odpruzeni kol 06Nejlepší odpružení kol se po 13 letech bude moci vyrábět, autoři prodali patenty - 11 - Bose elektromagneticke odpruzeni kol 07Nejlepší odpružení kol se po 13 letech bude moci vyrábět, autoři prodali patenty - 12 - Bose elektromagneticke odpruzeni kol 08Nejlepší odpružení kol se po 13 letech bude moci vyrábět, autoři prodali patenty - 13 - Bose elektromagneticke odpruzeni kol 09Nejlepší odpružení kol se po 13 letech bude moci vyrábět, autoři prodali patenty - 14 - Bose elektromagneticke odpruzeni kol 10
...který se projevoval opravdu zajímavým způsobem, uměl nechal auto i skočit. Bohužel byl příliš drahý a těžký pro použití v sériových vozech a dodnes nebyl

Zdroj: ClearMotion

Petr Miler

Diskuze 15 příspěvků

 

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše