Home > Rubriky a sekce > Technika > Článek
Údajně hotové „revoluční” baterie s tuhým elektrolytem jsou podvod, říká expert. „Každý se základní znalostí technologie to ví,” říká
22.1.2026 | Petr Miler
Když je jejich výrobce vytáhl i s prezentací řady často protichůdných mimořádných vlastností, řekli jsme, že mu nevěříme ani slovo. Zjevně nejsme sami, Yang Hongxin dokonce otevřeně říká, že autoři jsou podvodníci.
Baterie používané v současných elektromobilech jsou taková absurdita, až se zdá neuvěřitelné, že se dočkaly takového rozšíření. To chtělo opravdu hodně dotací, přerozdělování, zákazů a marketingového spin doctorginu. aby se to stalo. Svou povahou jsou pro takové použití naprosto nevhodné, což přiznává i jejich autor, proto jsou ve výsledku tak marné.
Však považte, že primitivní, sotva párkilové nádrže dosavadních aut za drobné se skoro nekonečnou životností nahrazují obří, snadno půltunové pakety nejméně za vysoké statisíce korun, které se také někdy už po osmi letech promění v ohňostroj. Kdyby to ale aspoň byly plnohodnotné náhrady... Nejsou, ani zdaleka.
Takovéto pakety představují ekvivalent obvykle 20- až 25litrových nádrží, jakmile vyrovnáte hru, jste na jedenačtvrttunových baterkách za miliony. A to ani nemluvíme o tom, že je můžete nabíjet také klidně několik dnů, to u 55litrové nádrže nezvládnete, ani když do ní budete přenášet palivo v náprstku přes pole. Tohle má být revoluce? Tohle? Jako vážně? Pokud teď někdo z elektrických evangelistů nyní odpovídá „ano”, dělá ze sebe ještě většího hlupáka, než jakým byl včera. Je to tak zjevné ohýbání věcí přes koleno, až to bolí.
Proč o tom ale vůbec mluvíme? Protože výchozí laťka je díky tomu tak sakra nízko, že když ji posunete výš jen o píď, každý to okamžitě roztleskává jako revoluci. To platí o zatím dost mrtvé větvi vývoje v podobě baterek s tuhým elektrolytem, které mají nabídnout v některých ohledech asi dvakrát víc. Za nás platí, že dvakrát nula je pořád nula, protože místo 1,3tunových baterií coby ekvivalentu 55litrové nádrže dostanete 650kilovou. A zbylé limity snad krom životnosti beztak zůstanou, protože rychlost dobíjení bude ve srovnání s extrémními možnostmi doplňování paliva tak jako tak limitována hlavně možnostmi elektrické sítě a výroby elektřiny. Když ale lidi navyknete jezdit s tím, co jsme popsali zkraje, dvakrát víc se najednou jeví jako velká věc, to ano.
Proto jsou ony baterie s tuhým elektrolytem tak moc vyhlíženy jako jediná alespoň potenciálně dohledná spása. Je tomu tak ovšem už mnoho let a i ti, kteří se dosud tvářili velmi sebevědomě, slibovali ostré produkční nasazení někdy na začátku příští dekády. Až pak přišla firma Donut Lab jako Venda, Venda, Venda se svou motorkou a řekla, že na jaře je má v prodeji a budou mít takovou kombinaci parametrů, že na nich můžete klidně i o Vánocích usmažit kapra a v červenci je použít jako chladivo do termotašky. A energií je naládujete dřív než si Ester Ládová naládovala svůj poklad skrytý v truhle s kódovým označením 40E. To musí být bingo.
No, třeba je, my jsme k tomu ale při představení byli velmi skeptičtí a uvedli jsme, že této firmě nevěříme ani slovo. Vypadá všechno na z prstu vycucaná, ničím hmatatelným nepodložená prohlášení, která si v některých vlastnostech sama protiřečí. To pochopitelně vyvolalo rozruch i mezi experty, kteří dění v oboru sledují. A generální ředitel společnosti Svolt Yang Hongxin patří mezi ně.
V rozhovoru pro čínská média byl ještě přímočařejší než my, když lidi z Donut Labu označil za podvodníky. „Taková baterie na tomto světě neexistuje, všechny parametry si protiřečí. Každý, kdo má alespoň základní znalosti této technologie, ví, že je to podvod,” řekl Yang a dodal, že je pořád moc brzy na to, abychom se vůbec mohli bavit o průmyslové výrobě baterií s tuhým elektrolytem. Není to ani v dohledu.
Yang se proto přidal k těm, kteří kritizují přílišné haló bateriového průmyslu okolo těchto baterií, často jen s cílem vyvolat větší zájem o tu či onu firmu na kapitálových trzích. Už roky slýcháme, že ta či ona firma - automobilová nebo ne - má takové baterie skoro hotové, přijde s nimi v nějaký termín, často takový, který dnes už dávno uplynul. Přesto se dosud žádná taková baterie nedostala do výroby a alternativy s polotuhým elektrolytem nejsou tím, co by cokoli podstatného řešily.
A to je vlastně nakonec to, co je třeba opakovat - ani ony vysněné „revoluční” baterie s tuhým elektrolytem neřeší vlastně vůbec nic podstatného, je to jen příliš malé zlepšení směrem ke kýženému stavu. A i na takové roky marně čekáme? Je to další z řady důvodů, proč je „elektrická revoluce” automobilového světa v jakkoli dohledné době nereálná. A čím víc půjdeme „proti přírodě”, tím víc si nabijeme kokos - přesně tak, jak to v případě snah popírat realitu a nerespektovat přirozený stav věcí obvykle chodí.









Třeba jsou všichni mimo a baterie Donut Labu jsou hotová věc, třeba ano. Ale nevsadili bychom na to ani vindru. A Yang Hongxin také ne. Foto: Donut Lab, tiskové materiály
Zdroj: My Drivers
Bleskovky
Holku z Kelly Family, nebo sexbombu v bikinách? Srovnání BMW M5 s nepřiznanou novou „Alpinou B5” dává jasnou odpověď
včera
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
23.6.2026
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- V MotoGP nejrychlejším Bezzecchi 16:58
- Salač jako 9. přímo v Assenu do Q2 16:24
- Salač bude i v příštím roce jezdit MS v týmu OnlyFans American Racing včera 19:43
- Pre Dutch TT: Lídry jsou Bezzecchi, Gonzalez a Quiles včera 16:00
- MotoGP v Brně pomohlo lidem v nouzi. Nevyužité jídlo zamířilo k potřebným včera 12:00
Nejnovější články
Nikdy s elektřinou. A nejspíš ani s benzinem. Majitel najel 1 milion km v dieselu s kompletně původní technikou, zvládne prý dalších 600 tisíc
před 4 hodinami
Nové BMW X5 bude daleko nejtěžší bavorák všech dob, absurdní hmotnost provalila nenápadná zpráva o recyklaci
před 6 hodinami
Místo přímých zákazů plíživé nařizování přes „poslušné”: Nový plán EU vnutí elektrická auta i těm, kteří je vůbec nechtějí
před 7 hodinami
Otec Lewise Hamiltona rozprodává svou sbírku aut, zkrátka se v životě opravdu nedržel
před 9 hodinami
Škoda zkusila vysvětlit, proč její nejnovější model dostal vertikální displej. Jako by zapomněla, že je otočný
před 10 hodinami
Živá témata na fóru
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.26. 15:36 - řidičBOB
- Banky, peníze, finance, investice... 06.26. 15:16 - pavproch
- Letní 225(př) + 255(z) 18-19" - které? 06.26. 13:54 - pavproch
- Policejní kontroly a měření 06.26. 13:53 - řidičBOB
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.26. 11:35 - Brus
- Fiat a vše kolem nich 06.26. 10:56 - pavproch
- e89 el. steering - přeprogramování ??? 06.25. 12:12 - pavproch
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 06.24. 21:19 - řidičBOB
