Českého řidiče chtějí v Německu soudit za pokus o vraždu, jen kvůli hloupému předjíždění

Český profesionál za volantem kamionu se v Německu nebezpečně předjížděl. Ohrožení ostatních natočila kamera a zveřejněné záběry doputovaly až ke státnímu zástupci. Ten ihned vydal zatykač.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Českého řidiče chtějí v Německu soudit za pokus o vraždu, jen kvůli hloupému předjíždění

20.2.2019 | Mirek Mazal

Český profesionál za volantem kamionu se v Německu nebezpečně předjížděl. Ohrožení ostatních natočila kamera a zveřejněné záběry doputovaly až ke státnímu zástupci. Ten ihned vydal zatykač.

Na začátku tohoto příběhu je záznam z kamery umístěné za čelním sklem. Odehrává se na něm věc, kterou jsme my, co jezdíme často, zažili mnohokrát. Obvykle je ale v hlavní roli řidič osobáku, který se na poslední chvíli snaží dokončit jednou započaté předjetí. Tentokrát ale jde o kamion, který se v této situaci pustil do hodně riskantního manévru.

Vše se odehrálo 22. ledna 2019, kdy řidič soupravy s polepem valašské firmy Mikostar logistics předjížděl těsně před koncem rychlého pruhu a na jeho konci se rozhodl pokračovat po středové zebře. Po ní se postupně dostal do protisměru ve chvíli, kdy se blížila kolona s autobusem v čele. Čech se jen o centimetry vyhnul střetu s protijedoucími vozidly, která by tahač v plné rychlosti náležitě sešrotoval.

K nebezpečnosti situace přispělo i to, že předjížděný nebyl ochoten snížit rychlost ani když už měl chybujícího kolegu vedle sebe a moc dobře o něm věděl, když uhýbal ke kraji. Nakonec vše, byť s velkou dávkou štěstí, dobře dopadlo. Další šrumec ale nastal ve chvíli, kdy se řidič jednoho z předjížděných vozů, z něhož vznikl záznam, rozhodl video zveřejnit. Dostal se i k německé policii a ta zahájila pátrání.

Jedním z prvních kroků policie ve Freyungu ve spolupráci s prokuraturou z Pasova byla snaha o identifikaci řidiče. Od české policie a také firmy vlastníci kamión bylo zjištěno, že za volantem seděl dvaapadesátiletý profesionál, v té době zaměstnanec firmy. Ta sama se na svém facebookovém účtu za incident následně omluvila, stejně jako citovala zmíněného řidiče, který svůj zkrat svedl na spěch kvůli dodržení předepsaných termínů. Přepravní společnost tohoto člověka následně propustila. „Věc jsme již vyřešili, řidič dostal výpověď. Více se k tomu nechci vyjadřovat, je to firemní záležitost,“ řekl jednatel Miroslav Vítek.

Jiného názoru je německý prokurátor Walter Feiler, který je pověřen vedením případu. Ten se rozhodl, že se řidič musí za svůj čin zodpovídat i Němcům. Chtít řešit tuto záležitost jako dopravní přestupek, nedivili bychom se, prokurátor se ale rozhodl jednat razantněji. Původně zvažoval několik možností obvinění z nebezpečného jednání v dopravě, nebezpečného ohrožení v dopravě nebo dokonce pokusu o vraždu. Nakonec se rozhodl pro poslední, nejvážnější obvinění, za které řidiči hrozí až 15 let za mřížemi.

Na českého řidiče tak byl vydán evropský zatykač. Na jeho základě má být u nás zatčen, vydán do Německa, kde má na soud čekat ve vazbě. Česká policie však ústy mluvčího vsetínského oddělení popřela, že by jí byla doručena jakékoliv oficiální žádost. Policisté neevidují žádný úřední podnět, který by měl vést k zatčení obviněného řidiče. „Pokud by byl vydán evropský zatýkací rozkaz a řidič by měl bydliště na Vsetínsku, byli bychom požádáni o spolupráci,“ uvedl Vladislav Malcharczik.

Je tedy otázkou, kde je pravda, protože informace o vydaném zatykači prozatím pochází pouze z německých médií. Oficiálně a zcela nesporně navržená kvalifikace je ale podle nás scestná. Ano, jednalo se zcela nepřípustný akt a vážnou chybu s potenciálně tragickými důsledky, pořád to ale bylo jen hloupé předjíždění. Byl to omyl, kterého se může v kritické situaci dopustit kde kdo a házet kamenem tady není na místě. Nakonec, 52letý řidič kamionu nebude žádný zelenáč nebo šílenec, kterému by podobné jednání po dekády ježdění po Evropě procházelo jen tak.

Řidič měl být identifikován a potrestán adekvátní pokutou či zákazem řízení, ale rozhodně nám nepřijde na místě jej zatýkat, držet ve vazbě a pokoušet se jej soudit s vidinou jakéhokoli nepodmíněného trest, natož pak v délce 15 let. Pokud o vraždu je úmyslný trestný čin, cílená snaha někoho zabít a s takovým cílem se tento řidič do onoho divokého manévru jistě nepouštěl. Myslel si, že to stihne a mýlil se způsobem, který si ve své pozici nemůže dovolit, o více než nedbalost ale v žádném případě nešlo.


Českého řidiče chtějí v Německu soudit za pokus o vraždu, jen kvůli hloupému předjíždění - 1 - Riskantni predjizdeni kamionu 01Českého řidiče chtějí v Německu soudit za pokus o vraždu, jen kvůli hloupému předjíždění - 2 - Riskantni predjizdeni kamionu 02Českého řidiče chtějí v Německu soudit za pokus o vraždu, jen kvůli hloupému předjíždění - 3 - Riskantni predjizdeni kamionu 03Českého řidiče chtějí v Německu soudit za pokus o vraždu, jen kvůli hloupému předjíždění - 4 - Riskantni predjizdeni kamionu 04Českého řidiče chtějí v Německu soudit za pokus o vraždu, jen kvůli hloupému předjíždění - 5 - Riskantni predjizdeni kamionu 05Českého řidiče chtějí v Německu soudit za pokus o vraždu, jen kvůli hloupému předjíždění - 6 - Riskantni predjizdeni kamionu 06Českého řidiče chtějí v Německu soudit za pokus o vraždu, jen kvůli hloupému předjíždění - 7 - Riskantni predjizdeni kamionu 07Českého řidiče chtějí v Německu soudit za pokus o vraždu, jen kvůli hloupému předjíždění - 8 - Riskantni predjizdeni kamionu 08Českého řidiče chtějí v Německu soudit za pokus o vraždu, jen kvůli hloupému předjíždění - 9 - Riskantni predjizdeni kamionu 09Českého řidiče chtějí v Německu soudit za pokus o vraždu, jen kvůli hloupému předjíždění - 10 - Riskantni predjizdeni kamionu 10
Bez diskuse trestuhodný manévr, ale pokus o vraždu? To je trochu přehnané obvinění

Zdroj: Mr.GermanTruck@Facebook, Passauer Neue Presse

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama