Rus namontoval do staré Lady písty ze dřeva. A pak zkusil nastartovat...

V Rusku je zjevně sále možné cokoliv. Klidně tam do motoru namontují dřevěné součástky a potom se baví nad tím, co všechno vydrží.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Rus namontoval do staré Lady písty ze dřeva. A pak zkusil nastartovat...

18.4.2018 | Mirek Mazal | 25 příspěvků

V Rusku je zjevně sále možné cokoliv. Klidně tam do motoru namontují dřevěné součástky a potom se baví nad tím, co všechno vydrží.

Kdysi dávno mi jeden z redakčních kolegů vyprávěl, jak zvyšoval kompresi dvoutaktní Čezety 175 tím, že těsnění pod hlavu válců vystřihl z tvrdého papíru. Oproti běžnému těsnění bylo asi o půl mm tenčí, to jistě zásadně zvýší výkon, myslel jsi. Nezvýšilo, po pár kilometrech se navíc propálilo a kolegovi nezbylo, než „čízu” potupně dotlačit zpět do garáže.

Tuhle vzpomínku mi připomněl pokus svérázného ruského mechanika, který zkouší věci, nad nimiž se dá říci snad jen okřídlené rčení z Pelíšků. „Teda, to muselo dát příšernou práci. Přitom taková blbost...” Posledně jsme díky tomu mohli vidět plnění pneumatik na ruský způsob, kdy testovací bílá Lada 1200 dostala skoro padesátikilová betonová kola. Tentokrát Rus přišel s daleko náročnější úpravou. Hnědá zkušební Lada dostala nové vnitřnosti z přírodního materiálu. Dřevěné písty motoru nahradily původní kovové.

Trýznitel rozložil blok motoru, vylovil původní písty a podle nich na soustruhu vyrobil přesnou náhradu z jasanového dřeva. Ojnice zůstaly stejné, stačilo přidělat pístní kroužky, doladit tvar a díly putovaly zpět do motoru. Je pravda, že manuální zručnost tomuto člověku nechybí, písty se mu povedly na jedničku.

První start se nepovedl, protože nevznikla dostatečná komprese válců. Pravděpodobně měkký materiál nabobtnal. Problém se nepodařilo vyřešit, proto byl zvolen plán B. Rus s kamarádem zkusili nastartovat pomocí roztáhnutí auta na laně. Z motoru začaly šlehat plameny doprovázené modrým kouřem, motor snad i chvíli běžel, ale Lada nedokázala jet vlastními silami.

Po návratu do stísněné garážové laboratoře Rus vymontoval provizorní písty a na kameru ukázal všechny čtyři. Ani jeden nezůstal bez poškození, ve všech byla propálená díra. Spalování paliva tak způsobilo očekávané prohoření dna pístů téměř okamžitě, proto nebylo možné nastartovat a odjet. Pomohl by například obal z kovového materiálu, ale to by tento pokus ztratil své pravé kouzlo...

Rus namontoval do staré Lady písty ze dřeva. A pak zkusil nastartovat... - 1 - Drevene pisty rusky pokus 01Rus namontoval do staré Lady písty ze dřeva. A pak zkusil nastartovat... - 2 - Drevene pisty rusky pokus 02Rus namontoval do staré Lady písty ze dřeva. A pak zkusil nastartovat... - 3 - Drevene pisty rusky pokus 03Rus namontoval do staré Lady písty ze dřeva. A pak zkusil nastartovat... - 4 - Drevene pisty rusky pokus 04Rus namontoval do staré Lady písty ze dřeva. A pak zkusil nastartovat... - 5 - Drevene pisty rusky pokus 05Rus namontoval do staré Lady písty ze dřeva. A pak zkusil nastartovat... - 6 - Drevene pisty rusky pokus 06Rus namontoval do staré Lady písty ze dřeva. A pak zkusil nastartovat... - 7 - Drevene pisty rusky pokus 07Rus namontoval do staré Lady písty ze dřeva. A pak zkusil nastartovat... - 8 - Drevene pisty rusky pokus 08Rus namontoval do staré Lady písty ze dřeva. A pak zkusil nastartovat... - 9 - Drevene pisty rusky pokus 09Rus namontoval do staré Lady písty ze dřeva. A pak zkusil nastartovat... - 10 - Drevene pisty rusky pokus 10Rus namontoval do staré Lady písty ze dřeva. A pak zkusil nastartovat... - 11 - Drevene pisty rusky pokus 11Rus namontoval do staré Lady písty ze dřeva. A pak zkusil nastartovat... - 12 - Drevene pisty rusky pokus 12
Lada 1500 s 1,6litrovým motorem dostane do každého válce dřevěný píst, na druhém videu s tímto improvizovaným mechanismem Rusové vyrazí do ulic

Zdroj: Garage 54 ENG@Youtube

Mirek Mazal

Diskuze 25 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama