Reklama

Co se stane, když do nádrže auta nalijete místo benzinu alkohol?

Tohle není zase tak nesmyslný pokus, neboť alkohol je dnes v každém benzinu, který koupíte u čerpací stanice a někde jezdí i převážně na něj. Ale co na něj řekne Porsche s neupraveným motorem?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Co se stane, když do nádrže auta nalijete místo benzinu alkohol?

18.5.2018 | Mirek Mazal | 11 příspěvků

Tohle není zase tak nesmyslný pokus, neboť alkohol je dnes v každém benzinu, který koupíte u čerpací stanice a někde jezdí i převážně na něj. Ale co na něj řekne Porsche s neupraveným motorem?

Blíží se víkend, který pro některé znamená možnost konečně posedět přáteli nad trochou dobrého pití. Kanadskou whisky Crown Royal by leckdo do této množiny zařadil, Porsche Boxster by to ale zřejmě vidělo jinak. A nebo ne? Přesně to se rozhodl vyzkoušet jeden bláznivý youtuber, který v minulosti natankoval do auta Coca-Colu. Tentokrát použil lahev whisky, kterou nalil do nádrže Boxsteru z roku 2003.

V případě Coca-Coly bylo celkem jasné, že její přítomnost v nádrži bude znamenat pro vůz rychlou zkázu, u alkoholu by to tak být nemuselo. Whisky tedy není čistý alkohol, jeho obsah se v případě nápoje zmíněné značky pohybuje okolo 40 %, to ale není úplně málo. Alkohol je dnes součástí benzinu prodávaného u každé čerpací stanice a i u nás se prodává E85, palivo s 85% podílem alkoholu. V některých zemích světa, jako např. v Brazílii, je ethanol coby palivo dokonce dominantní.

Jeho „konzumaci” ale auto musí být uzpůsobeno, což šedý roadster v tomto pokusu nebyl. Whisky slupl jedním dechem a nastala chvíle pravdy, co na to motor. Auto se nejprve normálně rozjelo bez známky opilosti. Problém nastal na testovací trati plné bahna, kde vůz okamžitě zapadl. Po vyproštění pomocí velkého pick-upu už „opilý” agregát odmítl naskočit, proto se dalším krokem testu stala návštěva autoservisu.

Kontrola odhalila řadu problémů, to jistě proto, že vůz nebyl zrovna v dokonalé kondici. Objevila ale také pokažené palivové čerpadlo a právě to neuneslo nesprávnou tekutinu. Pokus tedy skončil relativně brzy, ale může za to velkým dílem špatně zvolená trasa. Kvůli uvíznutí na místě nešla změřit například ujetá vzdálenost.

Na obranu Porsche je nutné říci, že chvíli se drželo statečně. Pro vůz by nemělo být zničující pohltit i více alkoholu v kombinaci s benzinem, nicméně větší koncentrace ethanolu bez potřebných aditiv vedla k poškození benzinové pumpy. Nejdříve se tedy v tomto případě odporoučel vlastně první funkční díl na cestě od nádrže k motoru...

Co se stane, když do nádrže auta nalijete místo benzinu alkohol? - 1 - Porsche Boxster 2003 provoz na whisky 01Co se stane, když do nádrže auta nalijete místo benzinu alkohol? - 2 - Porsche Boxster 2003 provoz na whisky 02Co se stane, když do nádrže auta nalijete místo benzinu alkohol? - 3 - Porsche Boxster 2003 provoz na whisky 03Co se stane, když do nádrže auta nalijete místo benzinu alkohol? - 4 - Porsche Boxster 2003 provoz na whisky 04Co se stane, když do nádrže auta nalijete místo benzinu alkohol? - 5 - Porsche Boxster 2003 provoz na whisky 05Co se stane, když do nádrže auta nalijete místo benzinu alkohol? - 6 - Porsche Boxster 2003 provoz na whisky 06Co se stane, když do nádrže auta nalijete místo benzinu alkohol? - 7 - Porsche Boxster 2003 provoz na whisky 07Co se stane, když do nádrže auta nalijete místo benzinu alkohol? - 8 - Porsche Boxster 2003 provoz na whisky 08Co se stane, když do nádrže auta nalijete místo benzinu alkohol? - 9 - Porsche Boxster 2003 provoz na whisky 09Co se stane, když do nádrže auta nalijete místo benzinu alkohol? - 10 - Porsche Boxster 2003 provoz na whisky 10
Porsche Boxster nerozdýchalo jednu celou lahev Crown Royal

Zdroj: TechRax@Youtube

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 11 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše