Reklama

Dacie jsou lék na rakovinu. To neříká Dacia, ale James May

Opravdu účinný lék na rakovinu svět marně hledá. James May ale říká, že už existuje a vynalezla ho Dacia - svými velmi dostupnými vozy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Dacie jsou lék na rakovinu. To neříká Dacia, ale James May

23.6.2017 | Petr Prokopec | 7 příspěvků

Opravdu účinný lék na rakovinu svět marně hledá. James May ale říká, že už existuje a vynalezla ho Dacia - svými velmi dostupnými vozy.

James May má sice po nehodě Richarda Hammonda o trochu více práce v rámci natáčení druhé série pořadu The Grand Tour, přesto ale zvládá i další své projekty. Jedním z nich je web Drive Tribe, kam nepřispívá jen populárními glosami na téma, co asi bude v příštích měsících jednonohý kolega dělat, ale i testy automobilů. Přečíst jsme si tak mohli kupříkladu recenzi nového Suzuki Ignis, které James poněkud nelichotivým způsobem překřtil.

Dnes tu pro změnu máme test nové Dacie Sandero, který ale rozhodně klasickým automobilovým testem není. O samotném voze se nedozvíte prakticky nic, tedy kromě toho, že je o poznání levnější než třeba Ariel Atom či Lamborghini Huracán, které mají navíc jen dvě sedadla. Jela možné, že Mayův text opravdu zvedne britské Dacii prodeje. A navíc se zlepší i ovzduší.

Jak je to možné, vám vysvětlí sám Kapitán Šnek. Sandero osazené atmosférickým litrovým tříválcem a základní úrovní výbavy je podle něj vůbec nejlevnějším vozem, jaký je v Británii nabízen. Při volbě leasingu na tři roky vás stojí pouze 206,10 GBP (cca 6 150 Kč) měsíčně. Pro nás jde o relativně vysokou, pro Brity ale velmi nízkou částku.

Aby James zasadil cenu do správné perspektivy, přichází s teorií, dle které britskému kuřákovi postačí, když se vzdá pouhých 13 cigaret denně, a má „vyděláno“ na nový vůz. Navíc přitom může odvrátit příchod rakoviny, o zmiňovaném zlepšení životního prostředí ani nemluvě. A pokud je zvyklý vykouřit denně celou krabičku, pak se ani svého zlozvyku vzdávat nemusí - stále mu totiž zbývá 7 cigaret na den.

Při pohledu na tyto počty možná pár lidí zváží, zda kouření nepustí k vodě, a pokud ne, zda jej alespoň neomezí. Mluvčí Dacie k tomu řekl, že pokud se britští kuřáci rozhodnou pro první variantu a upustí i od oněch sedmi cigaret, mohou mít Dacii Sandero nejen v základní výbavě, ale i ověnčené několika příplatkovými prvky.

May dodává, že jeho vlastní algoritmus je možné dosadit na libovolnou kratochvíli, třeba na redukci denní dávky piva nebo cukru. Pokud byste si totiž u každého z pěti denních šálků kávy nebo čaje odpustili jednu kostku, můžete mít na základní Sandero ušetřeno za 29 let, čtyři měsíce a čtyřiadvacet dní. Je to ale holý základ, bez rádia.

Pochopitelně, podobně lze uvažovat i o dalších modelech Dacie, které jsou dostupné do jednoho, proto May za lék na rakovinu označuje Dacie jako takové, ne jen Sandero. Na tuzemském trhu není nejlevnějším modelem Dacie Sandero (cena od 174 900 Kč), natož pak třeba Duster (od 249 900 Kč), ale Logan (od 169 900 Kč). V jeho případě měsíční splátka včetně havarijního pojištění činí 3 051 Kč, což ale přesto znamená, že se český kuřák se musí uskromnit více než britský - cigarety jsou u nás zdaněny méně než v Británii a jsou tedy levnější...

Dacie jsou lék na rakovinu. To neříká Dacia, ale James May - 1 - Dacia lek na rakovinu James May 01Dacie jsou lék na rakovinu. To neříká Dacia, ale James May - 2 - Dacia lek na rakovinu James May 02Dacie jsou lék na rakovinu. To neříká Dacia, ale James May - 3 - Dacia lek na rakovinu James May 03
James May je svým pozitivním vztahem k Daciím známý, několikrát je prezentoval i ještě jako moderátor Top Gearu

Dacie jsou lék na rakovinu. To neříká Dacia, ale James May - 4 - dacia sandero 2017 fl 01Dacie jsou lék na rakovinu. To neříká Dacia, ale James May - 5 - dacia sandero 2017 fl 02Dacie jsou lék na rakovinu. To neříká Dacia, ale James May - 6 - dacia sandero 2017 fl 03Dacie jsou lék na rakovinu. To neříká Dacia, ale James May - 7 - dacia sandero 2017 fl 04Dacie jsou lék na rakovinu. To neříká Dacia, ale James May - 8 - dacia sandero 2017 fl 05Dacie jsou lék na rakovinu. To neříká Dacia, ale James May - 9 - dacia sandero 2017 fl 08Dacie jsou lék na rakovinu. To neříká Dacia, ale James May - 10 - dacia sandero 2017 fl 09Dacie jsou lék na rakovinu. To neříká Dacia, ale James May - 11 - dacia sandero 2017 fl 06Dacie jsou lék na rakovinu. To neříká Dacia, ale James May - 12 - dacia sandero 2017 fl 07
Dacia Sandero se dočkala nejen faceliftu, ale v Británii i nízké ceny. Při lehčím omezení svého zlozvyku si ji tak může zdarma pořídit i typický britský kuřák. Spokojit se ale musí se základem, nikoliv s vyšší úrovní výbavy, jaká je na fotkách

Zdroj: Drive Tribe

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 7 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše