- -

Ecclestone promluvil bez servítek. Co říká o Trumpovi, Brexitu či hybridních F1?

Šéf F1 je mimořádně úspěšným, také ale velmi kontroverzním člověkem. Teď promluvil o aktuálních tématech a za pozornost to nepochybně stojí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ecclestone promluvil bez servítek. Co říká o Trumpovi, Brexitu či hybridních F1?

27.11.2016 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

Šéf F1 je mimořádně úspěšným, také ale velmi kontroverzním člověkem. Teď promluvil o aktuálních tématech a za pozornost to nepochybně stojí.

Letošní sezóna Formule 1 se pomalu chýlí ke konci, k finálnímu rozhřešení nám zbývají hodiny. Je otázkou, zda se šampionem opětovně stane Lewis Hamilton nebo jestli pro tentokráte zazáří Nico Rosberg. Bernie Ecclestone by ještě před několika měsíci měl jasno - britský pilot se totiž skvěle prezentuje na sociálních sítích a tím láká fanoušky i k samotnému sportu. Německý závodník byl ale spíše takovou tichou vodou. To se ovšem mělo zlepšit.

„Jsem potěšen, jak se Rosberg vypracoval. Zdá se, že konečně vylezl ze své ulity. Dosud byl vždy tak trochu outsiderem. To ale nyní vyřešil,“ uvedl principál F1 v obsáhlém rozhovoru s našimi německými kolegy z Auto Motor und Sport. Mimo to se vyjádřil k letošní i příští sezóně, novému majiteli i politickým změnám, jež se týkají jak Evropy, tak Ameriky. Tedy i zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA.

To považuje za „perfektní“. „Je to dobré pro svět, je to dobré i pro Ameriku. Je flexibilní. A je připraven aplikovat změny, které Amerika a svět potřebují. Svět se mění, takže potřebujete lidi, kteří jsou svolní ke změně. Pokud by uspěl další kandidát, došlo by k zavedení stejné politiky, s jakou lze počítat i nyní,“ dodává Ecclestone. Zatvrzelí fanoušci Hillary Clinton si tedy nejspíše další závody F1 nechají ujít.

S další kontroverzí se Bernie vytasil v otázce na Brexit. Touhu po odchodu Velké Británie z Evropské unie považuje za pozitivní znamení, neboť země „již nechce být déle ovládána ostatními státy. Jsme si přitom jist, že další dva nebo tři členové EU budou tohoto kroku následovat.“ Své tvrzení přitom Ecclestone zakládá i na faktu, že ani Euro mnoho dobrého nepřineslo.

„Způsobilo to mnoho problémů, které v současné době v Evropě máme. Je to jako nacpat výrobce aut s umělci do jednoho pytle. Země jsou zkrátka příliš odlišné na to, aby s nimi bylo nakládáno podle jednotného vzorce. Již v době, kdy bylo Euro zaváděno, jsem tak říkal, že od něj nečekám úspěch,“ vzkazuje Ecclestone do Bruselu.

Poněkud překvapivě pak svá ústa nekrotí ani ve výrocích týkajících se nového majitele seriálu, společnosti Liberty Media. Ta dle Bernieho dosud dohodu neuzavřela, pročež obě strany do přílišného kontaktu nepřišly. Noví vlastníci místo toho teprve prověřují, co vlastně koupili a jaké změny si budou moci dovolit zavést a jaké nikoliv.

Nicméně Bernie zastává ten názor, že Liberty Media - pokud se opravdu stane majitelem šampionátu - bude moci změnit cokoliv. Bez místa se tedy může ocitnout i Ecclestone, přestože se v poslední době mluvilo o novém tříletém kontraktu. Ten prý skutečně existuje, nicméně principál F1 jej má uzavřený z vůle stávajícího majitele, tedy firmy CVC. A nový majitel o jeho služby stát nemusí.

Snadno se může stát, že „mne vyhodí, pokud budou chtít. Jsem CEO. A manažer může být vyhozen kdykoliv.“ Ani takového kroku se ovšem nebojí. Navíc s jeho příchodem nejspíše ani nepočítá, neboť dodává, že aktuální změna „je jako manželství. Musíte chvíli vyčkat, než zjistíte, jak to vlastně funguje.“ Uvidíme tedy příští rok.

Ve zlepšení kvality závodů již v následující sezóně ale Bernie příliš nevěří. Dle něj se totiž maximálně letošní dominance Mercedesu změní v lehčí souboj s Red Bullem, tím to ale hasne. Ferrari bude i nadále jen další značkou v pozadí, která si musí vyřešit napřed vnitřní infrastrukturu, jež negativním způsobem zasahuje do příštích kroků stáje.

Za své minulé úspěchy přitom Ferrari vděčí nejen Michaelu Schumacherovi, ale také Jeanu Todtovi, který prý dokázal podat svoje nápady Lucovi di Montezemolovi tak, aby ten měl pocit, že jsou jeho vlastní. „A to je umění.“ Mauricio Arrivabene je však v mnohem těžší pozici, neboť čelí Sergio Marchionnemu, který chce z Ferrari udělat spíše stroj na peníze.

Aktuálně ovšem Ecclestone Todtovi tak pozitivně nakloněn není. Ten dle něj věří, že budoucnost F1 je v hybridních jednotkách. Bernie však zastává zcela opačný názor. „Můžu se mýlit, ale i kdyby měl Jean pravdu, není úkolem Formule 1 nést vlajku zelených technologií. Pokud bychom vedli školu baletu, vybavili bychom tanečníky keckami jen proto, že je užívá celý svět?“

„V baletu chci vidět tanečnice na špičkách, nikoliv v normálních botách s klasickou podrážkou. Od Fomule 1 tak očekávám čistý výkon a zvuk, prostě zážitek,“ dodává Ecclestone. Přitom poukazuje na fakt, že pokud někoho zajímá využití elektrické energie, má tu Formuli E. V té ale velký smysl nevidí, místo toho sérii přirovnává pomalu k závodu kol.

Tím ale rozhovor nekončí, principál F1 se totiž vyjádřil k opravdu velkému množství témat. Pokud tedy vládnete němčinou, rozhodně se do interview začtěte. My už jen dodáme, že i přes stávající úspěch nemusí dle Bernieho Mercedes být v šampionátu věčně. Stejně jako třeba BMW či Toyota jej může pouze využít do té doby, dokud z něj bude mít užitek. Poté jej ale bez skrupulí opustí. A obdobné to nakonec může být i u Ferrari.

Ecclestone promluvil bez servítek. Co říká o Trumpovi, Brexitu či hybridních F1? - 1 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 13Ecclestone promluvil bez servítek. Co říká o Trumpovi, Brexitu či hybridních F1? - 2 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 14Ecclestone promluvil bez servítek. Co říká o Trumpovi, Brexitu či hybridních F1? - 3 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 15Ecclestone promluvil bez servítek. Co říká o Trumpovi, Brexitu či hybridních F1? - 4 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 16Ecclestone promluvil bez servítek. Co říká o Trumpovi, Brexitu či hybridních F1? - 5 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 17Ecclestone promluvil bez servítek. Co říká o Trumpovi, Brexitu či hybridních F1? - 6 - Formule 1 penize Bernie Ecclestone 18
Bernie Ecclestone si v novém rozhovoru opět nebral servítky. S mnohými jeho slovy ale budete jistě souhlasit

Zdroj: Auto Motor und Sport

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 3 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše