Reklama

Ekoaktivisté zabránili vylodění nových aut s diesely. Jenže většina jich byla na benzin

Greenpeace včera zabránil vykládce lodi převážející nová auta VW kvůli tomu, že chtěli zabránit dovozu dieselů. Většina z aut ale žádný neměla.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ekoaktivisté zabránili vylodění nových aut s diesely. Jenže většina jich byla na benzin

22.9.2017 | Petr Prokopec | 24 příspěvků

Greenpeace včera zabránil vykládce lodi převážející nová auta VW kvůli tomu, že chtěli zabránit dovozu dieselů. Většina z aut ale žádný neměla.

Na diesely je momentálně nahlíženo velmi kriticky. Mluví se proto dokonce o zákazu jejich prodeje i provozu, taková Francie by tento plán chtěla realizovat v roce 2040. To však aktivistům z Greenpeace zjevně nestačí. Proto se rozhodli vzít zákon do vlastních rukou a během včerejšího dne zablokovali vykládku nákladní lodi převážející na 1 200 nových aut Volkswagenu.

„Dieselové automobily jsou toxické - takže jsme tu proto, abychom v boji za zdraví našich dětí, které jsou jejich provozem nejvíce ohroženy, zablokovali dovozy VW,“ uvedla osmatřicetiletá aktivistka Janet Barker. A dodala, že „podle vlády máme čekat ještě 23 let, než budou špinavé diesely zakázány. My však nemůžeme čekat tak dlouho.“ Ona a její kolegové proto vzali zákon do vlastních rukou.

Asi jim tedy nevadilo, že se sami dopustili mnoha přečinů. Mimo jiné neoprávněného vstupu na onu loď, kde dva aktivisté vyvěsili vlajku s nápisem Ditch Diesel (Zatněte dieselům tipec - pozn. red.). Zároveň oznámili, že sami hodlají na 27 metrů vysokých vratech zůstat tak dlouho, dokud se loď nevrátí do Německa. Jejich kolegové se pro změnu vloupali do přístavních skladů, kde již byla řada aut již vyložena. Ty oblepili nálepkami se stejným heslem.

Mimo to aktivisté také odcizili několik tisíc klíčů ve snaze zabránit vozům v pohybu. Je přitom poněkud překvapivé, že ačkoliv policie dorazila na místo již včera v devět hodin ráno, Greenpeace v konání ilegálních operací víceméně nikterak nezabránila, ani nebránila. Většina aktivistů se totiž po několika hodinách rozešla domů, klíčky - tedy cizí majetek - si ovšem vzala sebou.

Samotná loď pak následně raději opustila přístav Sheerness na jihovýchodě Velké Británie a místo toho zakotvila pár kilometrů od nedalekého pobřeží Margate. Znovu se přitom pokusí vyložit vozy příští úterý. Volkswagen pak jen suše uvedl, že většina aut na palubě je osazena benzinovým či plug-in hybridním ústrojím. A ta menšina dieselů plní nejpřísnější emisní normy Euro 6.

Pochopitelně, vozy tak jako tak budou vyloženy, takže aktivisté dosáhli pouze jistého odkladu, navíc přitom donutili loď produkující mnohem více škodlivých emisí k plavbě několika zbytečných mil navíc. Kromě toho nelze nikterak schvalovat neoprávněný vstup na cizí pozemek a krádež cizího majetku, a to ani ve jménu „vyššího dobra”. Navíc aktivisté při „útoku“ na loď použili plavidel, o jejich pohon se rozhodně nestarala elektrická či jejich vlastní energie. Pokrytectví je ovšem Greenpeace vcelku vlastní, třebaže netvrdíme, že tento dělal vždy a vše špatně...

Ekoaktivisté zabránili vylodění nových aut s diesely. Jenže většina jich byla na benzin - 1 - Greenpeace versus diesely 2017 01Ekoaktivisté zabránili vylodění nových aut s diesely. Jenže většina jich byla na benzin - 2 - Greenpeace versus diesely 2017 02Ekoaktivisté zabránili vylodění nových aut s diesely. Jenže většina jich byla na benzin - 3 - Greenpeace versus diesely 2017 03Ekoaktivisté zabránili vylodění nových aut s diesely. Jenže většina jich byla na benzin - 4 - Greenpeace versus diesely 2017 04Ekoaktivisté zabránili vylodění nových aut s diesely. Jenže většina jich byla na benzin - 5 - Greenpeace versus diesely 2017 05Ekoaktivisté zabránili vylodění nových aut s diesely. Jenže většina jich byla na benzin - 6 - Greenpeace versus diesely 2017 06Ekoaktivisté zabránili vylodění nových aut s diesely. Jenže většina jich byla na benzin - 7 - Greenpeace versus diesely 2017 07Ekoaktivisté zabránili vylodění nových aut s diesely. Jenže většina jich byla na benzin - 8 - Greenpeace versus diesely 2017 08Ekoaktivisté zabránili vylodění nových aut s diesely. Jenže většina jich byla na benzin - 9 - Greenpeace versus diesely 2017 09
Aktivisté z Greenpeace včera konali „dobro“. Donutili totiž loď poháněnou diesely najet více mil, než měla původně v plánu, a to jen proto, aby nedošlo k vykládce aut, z nichž většina přitom dieselový pohon nemá

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 24 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše