EU plošně zakáže činnost firem upravujících stav tachometrů, na český návrh

Od roku 2018 má být v celé EU nelegální jak měnění stavu tachometrů, tak i nabízení takových služeb. Některé státy už mají vlastní zákony na toto téma.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

EU plošně zakáže činnost firem upravujících stav tachometrů, na český návrh

19.2.2015 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

EU plošně zakáže činnost firem upravujících stav tachometrů, na český návrh

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Od roku 2018 má být v celé EU nelegální jak měnění stavu tachometrů, tak i nabízení takových služeb. Některé státy už mají vlastní zákony na toto téma.

Boj proti stáčení tachometrů autobazary a na ně napojenými podvodníky se občas objeví v médiích, zejména v souvislosti s tím, že některý z politiků chce vytvořit zákony, databáze, směrnice a zákazy, jak se stáčením tachometrů skoncovat. Že jsou takováto specifická opatření přinejmenším zbytečná, snad nemusíme vysvětlovat - k najeté vzdálenosti staršího auta se dost často vztahuje cena jeho a cílené stočení tachometru provedené za účelem vlastního obohacení je možné snadno kvalifikovat jako podvod. Už současná legislativa tedy tento problém řešit umí, otázkou je jen to, zda jsou orgány činné v trestním ochotny zabývat se jistě složitějším dokazováním podvodu než samotné změny.

Česká republika nicméně s nápadem zákonem zakázat, sledovat a postihovat měnit stav tachometrů není první, údajně jsou takovéto praktiky explicitně zakázány například i v Německu, Belgii nebo v USA. Evropská unie se nicméně vyslyšela právě volání české automobilové asociace o takovéto legislativní změny a chce je určitým způsobem aplikovat na celou sedmadvacítku. Od půlky května roku 2018 zakáže EU činnost firem, nabízejících úpravu stavu najetých kilometrů.

„Direktiva explicitně říká, že pokud bylo s tachometrem vozidla manipulováno za účelem snížení nebo zkreslení množství ujetých kilometrů, členský stát zajistí odpovídající potrestání viníka. Komise zároveň považuje nabízení služeb spojených s manipulaci z tachometry za nelegální,” uvedla Violeta Bulc, členka Evropské komise v oboru dopravy.

Šéf britské Automobilové Asociace (AA) s takovýmto opatřením souhlasí, i když Velká Británie už své zákony proti stáčení tachometrů už má. Neočekává, že by stáčení tachometrů ustalo úplně, ale bude prý uzavřena velká díra v britských zákonech, která prý umožňovala úpravu počtu najetých kilometrů legalizovat.

Ačkoli nepředpokládáme, že by uspokojování podobných choutek bylo tím hlavním, co firmy podněcuje nabízet možnost změny stavu tachometru, stále platí, že ve vlastním voze si na tachometru mohu nechat nastavit cokoli. Třeba na sebe nechat každé ráno rozsvítit samé jedničky, na manželku nuly nebo před celou rodinou 2412 km na Štědrý den. Nikomu po tom nic není, nikomu to neubližuje, naopak - mně to dělá radost a za stavu, kdy bude činnost firem to nabízejících potřena, těžko podobné změny dosáhnu vlastními silami.

Snaha zakázat samotnou změnu je zkrátka v příkrém rozporu s klasickou a u nás mnohokrát citovanou právní zásadou abusus non tollit usum - pouhá možnost zneužití nevyžaduje úplný zákaz užití. Jinými slovy: sledovat a trestat musíme pouze ona zneužití, ne jen potenciálně škodlivou činnost, kterou je samotná změna stavu. Pokud z tohoto principu slevíme, můžeme rovnou zakázat prakticky jakoukoli lidskou činnost - zneužitelné je cokoli a zakazovat něco na základě míry, v jaké je to či ono zneužíváno, není žádný princip.

Pragmaticky můžeme říci, že proti „přetáčení” tachometrů lze bojovat i méně „invazivně”. Už před lednovým spuštěním české internetové databáze zdarma existovala placená, ale veřejně dostupná databáze, provozovaná firmou Cebia, kde bylo možno zjistit vývoj stavu tachometru v čase. Existují názory, že se jí nedá úplně věřit, ale pokud graf vypadá jako pila místo aby postupně rostl, je to přinejmenším podezřelé.

Dodat navíc musíme to, že stav tachometru je parametr často přeceňovaný a je nekoncepční bojovat takovými prostředky právě proti změnám jeho stavu. Sto tisíc kilometrů najetých jen a pouze po městě může mít na auto mnohem více devastující efekt, než 300 tisíc kilometrů, které vznikly na dlouhých cestách po celé Evropě. A ohromnou roli samozřejmě hraje také údržba, ale to snad vysvětlovat nemusíme.

Na každý pád jde o další právní plevel s bruselskými kořeny. Že jeho semínka vyklíčila v České republice, za to se můžeme akorát stydět...


EU plošně zakáže činnost firem upravujících stav tachometrů, na český návrh - 1 - eu zakaze staceni tachometru 01EU plošně zakáže činnost firem upravujících stav tachometrů, na český návrh - 2 - eu zakaze staceni tachometru 02
Stáčením tachometrů se zabývá už i EU (ilustrační foto)

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.