Reklama

Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní

(+ videa) Před malou chvílí se začalo o pozornost publika pokoušet už deváté vydání Gymkhany. Je ale odjinud, než mělo být a důvody nám hlava nebere.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní

13.9.2016 | Marek Bednář | 7 příspěvků

(+ videa) Před malou chvílí se začalo o pozornost publika pokoušet už deváté vydání Gymkhany. Je ale odjinud, než mělo být a důvody nám hlava nebere.

Asi bychom ve světě nenašli mnoho automobilových nadšenců, kteří by neznali slovo „Gymkhana”. Jeho etymologický rozbor neznáme, ale co se pod ním skrývá, je známo velmi dobře - americký pilot Ken Block za volantem nějakého upraveného auta nebo přímo soutěžního speciálu, jezdící víc bokem než rovně po městech, přístavech, letištích a dalších podobných místech, kde by podobná jízda běžného člověka v rámci provozu znamenala „noty v čistírně”, přinejlepším.

Onen klíčový rozdíl mezi jízdou Kena Blocka a Jiřího Nováka (a nebo Blaka Wilkeyho...) je ten, že pro filmování Gymkhany jsou dotčené lokace uzavřeny pro jakýkoliv jiný provoz. Je to pochopitelné, nijak jinak ani nejde zajistit, aby tam Block byl sám a aby ho např. nepřekvapil traktor vyjíždějící zpoza rohu. Tým Hoonigan Racing chtěl devátou, před chvíli zveřejněnou Gymkhanu natáčet v Sydney a Blockovi lidé pro to udělali vážně hodně. Přesto tam nakonec nebyl natočen ani záběr.

Volba Austrálie coby lokace pro natáčení podobného představení vypadá logicky - je to jistě krásná země, ale také je to místo, kde se prodává nejvíce sportovních modelů aut vůbec. Obliba ostrých verzí aut tam jde tak daleko, že nejprodávanější Škodou je tam Octavia RS, což si u nás nedokážeme ani představit. Jenže tohle automaticky neznamená, že jsou úřady jakkoli přátelské k adekvátnímu zacházení s takovými vozy. Nejsou a do detailu jsme to probírali ve stejném článku. Byla ta tedy policie, kdo Blockovi natáčení de facto znemožnil a zdůvodnění je až komické.

Od Policie města Sydney a také od Blockova týmu bylo potvrzeno, že se nová Gymkhana měla původně natáčet v centru města a na ikonickém Harbour Bridge. V určitých záběrech měl být také slavný operní dům v Sydney. Všechno to samozřejmě znamenalo nejen propagaci Austrálie před očima celého světa, ale také nutnost uzavřít ulice, aby Block mohl předvádět své kousky. To samo o sobě problém nebyl, ne pro město, potíže se objevily až později ze strany policie.

Produkce tedy nejprve získala potřebná povolení, ta ale byla postupně rušena či jejich platnost podmiňována nereálnými omezeními. „Očividně bychom byli pro Austrálii 'ti zlí' a jak se datum startu natáčení blížilo, ztráceli jsme čím dál více původně domluvených lokací, což nás donutilo tento koncept opustit,” uvedl Matt Tuccillo z Hoonigan Racing.

Policie totiž postupně prakticky vyloučila všechny možnosti, kde se dalo jezdit a kde by zároveň pozadí bylo charakteristicky „australské”. Jako alternativu navrhla ostrov Cockatoo v sydneyském přístavu, což je ale prý velmi nudné a pomalé místo, navíc i tam by platila všechna omezení od policie. „Ať už jsme požádali o povolení natáčet na jakékoli veřejné silnici (a nikdy nešlo o velké dopravní tepny křižovatky, většinou šlo o menší ulice, z nichž by musela být odkloněna jen část dopravy), byla jako povinnost stanovena jízda v přímém směru, spořádaným způsobem a s maximální rychlostí odpovídající jakémukoli místnímu omezení,” řekl Tuccillo.

Jinými slovy, policie si přála, aby filmové dílo zaměřené na driftování všemi myslitelnými i nemyslitelnými místy vznikalo způsobem, který odpovídá běžné jízdě po veřejné silnici. Něco takového je naprosto absurdní, takže Austrálie byla ponechána svému osudu a nová Gymkhana se bude odehrávat v Buffalu ve státě New York.

Důvod, proč australské úřady házely Blockovi klacky pod nohy, tkví v už probíraném - Austrálie má až legrační zákony proti „neslušné” jízdě, které zdaleka neomezují rychlost. Tamní zákony připomínají až totalitu - může vám být i zabaveno auto za „přílišnou akceleraci” a nedávno se se před soudem ocitl muž za „záměrné způsobování nikoli nezbytného hluku či kouře” - ano, poslal své auto křižovatkou bokem před zraky policie, to bylo vše.

Něco takového dělá Block v Gymkhaně předvádí skoro permanentně a kvůli tomu ji také sledujeme. Ale nás - a jistě ani nikoho jiného z rozumných lidí - by to v provozu nenapadlo dělat jen proto, že to tam či onde dělal právě Block. To je opravdu stupidní idea a kdyby takto smýšleli všichni, nebyla by za celou historii lidstva natočena jediná filmová honička. Ken Block dokonce nabízel, že zdarma udělá promo-film, na kterém bude vysvětlovat nebezpečnost takového chování v provozu, ale ani to Australany neobměkčilo.

„Nakonec to ale dopadlo velmi dobře, máme v Gymkhaně 9 úžasné video, ve kterém se soustředíme na syrovou řidičskou akci a myslíme si, že se bude fanouškům opravdu líbit,” uzavírá Tuccillo i přes to, že Gymkhana 9 není australská. Jestli se opravdu povedla, se můžete přesvědčit níže - tentokrát na rozdíl od loňska není sponzorována Fordem a nevisí tedy na jeho kanálu na Youtube, ale na na kanálu TheHoonigans...

Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní - 1 - Gymkhana 9 Nine video 01Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní - 2 - Gymkhana 9 Nine video 02Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní - 3 - Gymkhana 9 Nine video 03Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní - 4 - Gymkhana 9 Nine video 04Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní - 5 - Gymkhana 9 Nine video 05Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní - 6 - Gymkhana 9 Nine video 06Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní - 7 - Gymkhana 9 Nine video 07Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní - 8 - Gymkhana 9 Nine video 08Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní - 9 - Gymkhana 9 Nine video 09Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní - 10 - Gymkhana 9 Nine video 10Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní - 11 - Gymkhana 9 Nine video 11Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní - 12 - Gymkhana 9 Nine video 12Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní - 13 - Gymkhana 9 Nine video 13Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní - 14 - Gymkhana 9 Nine video 14Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní - 15 - Gymkhana 9 Nine video 15Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní - 16 - Gymkhana 9 Nine video 16Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní - 17 - Gymkhana 9 Nine video 17Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní - 18 - Gymkhana 9 Nine video 18Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní - 19 - Gymkhana 9 Nine video 19Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní - 20 - Gymkhana 9 Nine video 20Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní - 21 - Gymkhana 9 Nine video 21Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní - 22 - Gymkhana 9 Nine video 22Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní - 23 - Gymkhana 9 Nine video 23Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní - 24 - Gymkhana 9 Nine video 24
Gymkhana 9 znovu hýří až absurdní akcí, dívá se na ni ale znovu dobře

Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní - 25 - gymkhana 9 teaser 01Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní - 26 - gymkhana 9 teaser 02Gymkhana 9 je venku. Měla být z Austrálie, není a důvody jsou bizarní - 27 - gymkhana 9 teaser 03
Prohlédnout si můžete také ochutnávku Gymkhany 9, už ta slibovala hodně

Zdroj: Jalopnik

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 7 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama